34.2 C
sâmbătă, 20 iulie 2024
AcasăSpecialReghecampf si Sergiu Radu vor juca in Bundesliga

Reghecampf si Sergiu Radu vor juca in Bundesliga

Formatia Alemannia Aachen, la care evolueaza si Laurentiu Reghecampf, a promovat in prima divizie germana in urma infrangerii suferite de ocupanta locului patru din 2.Bundesliga, Greuther Furth, scor 1-0, cu Saarbrucken. Alemannia Aachen, care a jucat aseara in compania formatiei VfL Bochum, in etapa a XXX-a, revine in prima liga germana, dupa mai mult de 30 de ani de absenta: echipa din Aachen nu a evoluat decat trei sezoane in prima liga, in perioada 1966-1970. Cel mai bun rezultat obtinut de Alemannia Aachen, care joaca pe un stadion de 21.300 de locuri, este locul doi obtinut in anul1969.
Alemannia Aachen a jucat, in 2004, in finala Cupei Germaniei, pierduta in fata formatiei Werder Bremen. In urma acestei performante, Aachen a jucat in Cupa UEFA, fiind eliminata in optimile de finala de AZ Alkmaar, dupa ce trecuse de OSC Lille si AEK Atena.
Pe langa Alemannia Aachen, alte echipe promovate ar urma sa fie VfL Bochum, retrogradata sezonul trecut, si Energie Cottbus, echipa in care evolueaza Sergiu Radu, care au 59, respectiv 53 de puncte, fata de 47 de puncte, cate au Furth si Karlsruhe, si 46, cat are Freiburg, celelalte formatii ce pot candida la promovare.

Boloni, invins dupa opt victorii

Rennes, echipa antrenata de Ladislau Boloni, a fost invinsa in deplasare cu scorul de 2-1 (1-1) de formatia OGC Nice intr-un meci din etapa a XXXV-a a campionatului Frantei. Golurile invingatorilor au fost marcate de Bellion '4 si Abardonado '90+5, in timp ce pentru oaspeti a inscris Utaka, in minutul 45+2. In urma acestei infrangeri, prima dupa opt victorii consecutive, echipa pregatita de Boloni a coborat pe locul patru in clasament, cu 56 de puncte. Intr-un alt meci, Olympique Lyon, virtual campioana, a invins in deplasare cu scorul de 1-0 (1-0) formatia Paris Saint-Germain. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Fred, in minutul 24. In clasament conduce Lyon, cu 78 de puncte, fiind urmata de Bordeaux, cu 61, si Lille, cu 58.

Sorin Botis – eliminat, Ferencvaros – invinsa

Sorin Botis a fost eliminat in minutul 90+5 al partidei pe care Ferencvaros a pierdut-o pe teren propriu cu scorul de a primit cartonasul rosu dupa ce si-a faultat un adversar in careu, provocand penaltiul in urma caruia Ujpest a marcat pentru 2-1.
Constantin Galca a fost integralist la Almeria in meciul incheiat la egalitate, scor 1-1, in deplasare cu Racing Ferrol in etapa a XXXIII-a a ligii secunde din Spania.
Spartak Moscova, cu Adrian Iencsi pe banca de rezerve si fara Gabriel Tamas in lot, a pierdut in deplasare cu scorul de 0-2 in fata formatiei Rubin Kazan in etapa a V-a a campionatului Rusiei. Tot rezerva a fost si Pompiliu Stoica (FC Moscova) in meciul de pe teren propriu cu Spartak Nalcik, incheiat cu scorul de 1-1.

Victorie pentru Ilie Dumitrescu

PAOK Salonic, antrenata de Ilie Dumitrescu, a invins duminica, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formatia Levadiakos Livadia intr-un meci din etapa a XXVIII-a a campionatului Greciei. Mijlocasul Dennis Serban a fost titular la Larissa in meciul castigat pe teren propriu cu scorul de 2-1 in fata liderului Olympiakos Pireu. Serban a fost inlocuit in minutul 58. Jucatorul Lucian Marinescu a fost introdus pe teren in minutul 70 al meciului pierdut de Akratitos, pe teren propriu, cu scorul de 1-3 in fata formatiei Apollon Kalamaria.

Marica a inscris pentru Sahtior Donetk

Ciprian Marica a deschis scorul in meciul pe care Sahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, l-a castigat in deplasare cu scorul de 2-1 in fata formatiei Ilisivet Mariupol in etapa a XXVI-a a campionatului Ucrainei. Marica a marcat in minutul 32 si a fost inlocuit in minutul 88.
Mijlocasul Marius Mitu a debutat la Metalurg Donetk, formatie cu care a semnat dupa ce a fost concediat de Anderlecht Bruxelles pentru presupusa sa implicare in scandalul meciurilor trucate din fotbalul belgian. Mitu a fost introdus pe teren in minutul 46 al meciului castigat, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 in fata formatiei Krivbas Krivoi Rog. Coechipierul sau, Marian Aliuta, nu a fost folosit.