34 C
joi, 18 iulie 2024
AcasăSpecialGermania a invins Portugalia 3-2 (2-1) si merge in semifinalele EURO 2008

Germania a invins Portugalia 3-2 (2-1) si merge in semifinalele EURO 2008

Reprezentativa Germaniei s-a calificat, joi, în semifinalele Campionatului European, după ce a învins, cu scorul de 3-2 (2-1), selecţionata Portugaliei, într-un meci disputat la Basel, în sferturile competiţiei.

Germanul Bastian Schweinsteiger a deschis scorul în minutul 22, când a reluat în poartă o pasă de la Lukas Podolski.

Miroslav Klose a majorat diferenţa în minutul 26, când a reluat cu capul în poarta lui Ricardo, după o lovitură liberă executată de Schweinsteiger.

Portugalia a redus din diferenţă în minutul 40, atunci când Cristiano Ronaldo a şutat, Lehmann a respins în faţă, iar Nuno Gomes a reluat în plasă, mingea fiind atinsă şi de Mertesacker.

Michael Ballack a marcat din nou pentru Germania, în minutul 61. Jucătorul echipei Chelsea a marcat cu capul de la aproximativ 10 metri, profitând şi de o ieşire neinspirată a lui Ricardo.

Helder Postiga a marcat al doilea gol al Portugaliei în minutul 87, reuşind să înscrie cu capul în poarta lui Lehmann după o centrare de la Nani.

Echipele:

Portugalia: 1.Ricardo – 4. Bosingwa, 15. Pepe, 16. Carvalho, 2.Paulo Ferreira – 10.Joao Moutinho (6. Raul Meireles '31), 8. Petit (8. Postiga '73) – 20.Deco, 7.Cristiano Ronaldo, 11.Simao Sabrosa – 21. Nuno Gomes (19. Nani '67). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Germania: 1.Lehmann – 3. Friedrich, 17. Mertesacker, 21. Metzelder, 16. Lahm – 7.Schweinsteiger (4. Fritz '83), 6. Rolfes, 13. Ballack, 15. Hitzlsperger (18. Borowski '73) – 11.Klose (2. Jansen '89), 20. Podolski. Selecţioner: Joachim Low.

Cartonaşe galbene: Petit '26, Pepe '60, Postiga '90 / Friedrich '48, Lahm '49

Meciul a fost arbitrat de o brogadă din Suedia, având la centru pe Peter Frojdfeldt, ajutat la cele două linii de Stefan Wittberg şi Henrik Andren. Rezervă a fost Kyros Vassaras (Grecia).

Selecţionerul Germaniei, Joachim Low, a fost suspendat pentru acest meci şi a stat într-o lojă din tribună. Low nu a avut voie să ia legătura cu membrii staff-ului său tehnic sub nicio formă, astfel că echipa a fost condusă de secundul Hans-Dieter Flick.

În semifinale, Germania va întâlni învingătoarea partidei dintre Croaţia şi Turcia, care va avea loc, vineri, de la ora 21.45, la Viena.