37.4 C
sâmbătă, 13 iulie 2024
AcasăSpecial"Galacticii" de la Real Madrid, salvati de golul renascutului Raul

„Galacticii” de la Real Madrid, salvati de golul renascutului Raul

Trupa pregatita de Fabio Capello sufera si inca nu-si regaseste cadenta. In clasicul derby cu concitadinii de la Atletico, viitoarea adversara a Stelei in etapa a III-a a grupei E a Ligii Campionilor a avut nevoie de inspiratia regasita a lui Raul (minutul 37) pentru a salva un punct pe Santiago Bernabeu, in runda a V-a a primei ligi spaniole. Cu gol primit inca din minutul 6, autor Mista, cu o aparare haituita continuu de bulgarul M. Petrov, killerul lui Lobont de la Constanta, si cu un Guti blocat mai mereu de mijlocasii adversi, Real a tremurat, mai ales dupa eliminarea in minutul 62 a fundasului Sergio Ramos, pentru un 1-1 care o mentine totusi pe ultima treapta a podiumului campionatului. Chiar daca Capello s-a plans de arbitraj, Atletico a demonstrat ca, supuse unui ritm sustinut de joc, vedetele Realului obosesc si isi pierd din concentrare pe finalul meciurilor.
Celelalte adversare ale Stelei din Liga au obtinut victorii la limita, mentinandu-si statutul de candidate serioase la titlu in campionatele tarilor lor. Ucrainenii de la Dinamo Kiev, fara romanii Cernat si Irimia pe teren, au depasit acasa pe Tavria Simferopol cu 2-1, ramanand la egalitate de puncte cu Sahtior in fruntea ierarhiei, in timp ce Lyon s-a impus in deplasare la Sochaux cu 1-0, prin golul lui Wiltord, si conduce detasat in Ligue 1.