23.5 C
duminică, 21 iulie 2024
AcasăSpecialDebut senzational pentru HCM in grupele Ligii Campionilor!

Debut senzational pentru HCM in grupele Ligii Campionilor!

Campioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta, a debutat senzational, ieri, in grupele Ligii Campionilor, invingand, in deplasare, cu scorul de 34-31 (14-16), echipa ceha HC Banik Karvina, in prima partida din cadrul grupei E a Ligii Campionilor.
Meciul a avut doua reprize diametral opuse pentru campioana Romaniei. HCM a inceput slab meciul fiind condusa cu 11-6 si 13-8 (20), dar la mijlocul primei reprize a reusit sa se redreseze si sa egaleze, dupa o serie de cinci goluri consecutive, 13-13. Ramasa in inferioritate, dupa eliminarea lui Mircea Muraru, Constanta intra la vestiare cu un pasiv de doua goluri, 16-14 pentru Banik. Si inceputul partii secunde este foarte slab pentru elevii lui Lucian Rasnita, Karvina conducand 20-14 in min. 35, cea mai mare diferenta de scor. In acest moment, HCM incepe cursa de urmarire si de la scorul de 23-18 pentru gazde constantenii au o perioada magica, reusind sa marcheze nu mai putin de 9 goluri consecutiv, astfel ca in min. 51 conduceau cu 27-23. Cehii isi mai revin, dar resimt socul si nu pot face fata, astfel ca HCM obtine o victorie extraordinara cu 34-31.
Precizia la finalizare a trio-ului sarb format din Kazici-Smigici-Milinovici si valoarea lui Dragicevici au fost letale pentru cehi, care au parut resemnati in ultimele 10 minute, cu atat mai mult cu cat portarul Stanescu si-a intrat in mana si a fost aproape imposibil de depasit. Banik a marcat un singur gol intre minutele 40 si 51, in timp ce HCM a defilat, obtinand o victorie pretioasa in deplasare.
Urmatoarea partida a formatiei HCM Constanta din cadrul grupei E a Ligii Campionilor va avea loc in 7 octombrie (ora 19.00, in direct pe TV Sport), pe teren propriu, cu danezii de la GOG Gudme.

Iata marcatorii celor doua echipe:
¥ Banik: Sobol si Zdrahala Ð cate 9, Heinz – 4, Kornan – 3, Heinz, Kuzo si Plsek – 2. ¥ HCM: Dragicevic – 8 goluri, Milinovic – 6, Smigic si Toma – 5, Kazic si Stavrositu – 3, Saulescu – 2, Muraru – 1, George Buricea – 1.