39.1 C
vineri, 12 iulie 2024
AcasăSpecialCriza in tabara celor de la Stuttgart

Criza in tabara celor de la Stuttgart

Unirea Urziceni trebuie sa faca tot posibilul pentru a specula criza grava care s-a instaurat in tabara viitoarei sale adversare din grupele Ligii Campionilor, VfB Stuttgart, care nu se regaseste. Desi cu un parcurs bun in Europa, svabii nu se impun in Bundesliga, unde au pierdut un nou joc, 0-2, cu FC Köln. Markus Babbel si echipa sa au ajuns pe un loc de retrogradare, 15, avand doar 5 puncte dupa 6 etape, iar situatia pare a fi salvata, pe moment, doar de prestatia destul de buna din cupele europene. Probabil ca eventuale insuccese si in aceasta competitie ar duce la schimbarea lui Babbel, iar Unirea Urziceni trebuie sa aiba curajul de a forta un rezultat important, care sa provoace si mai multa agitatie in tabara fostei campioane a Germaniei. Echipa lui Dan Petrescu va intalni VfB Stuttgart pe 29 septembrie, in etapa a II-a, pe stadionul Ghencea.

UNIREA URZICENI
Rezultatele din week-end:
Dinamo – URZICENI            2-1
Osasuna – FC SEVILLA         0-2
Kilmarnock – RANGERS       0-0
STUTTGART – FC Koln          0-2

Negredo ‘36 si Kanoute ‘69 au marcat cele doua goluri ale celor de la FC Sevilla in deplasarea de la Osasuna, andaluzii fiind in continuare in mare forma. Mai multi fotbalisti titulari cu Unirea Urziceni au fost acum menajati in frunte cu Escude, Capel si Luis Fabiano.  Glasgow Rangers continua sa aiba rezultate slabe in Scotia, terminand un nou meci la egalitate, 0-0, de aceasta data cu Kilmarnock, una dintre echipele din coada clasamentului.  O situatie mai buna nu are nici Stuttgart, urmatoarea adversara a ialomitenilor in Liga Campionilor (29 septembrie), care a fost invinsa, acasa, 0-2, de FC Koln, intr-un meci din etapa a 6-a. Marica a intrat pe teren in minutul 76, fara a iesi iin evidenta.

FC TIMISOARA
FC Vaslui – FC TIMIsOARA        0-1
Venlo – AJAX AMSTERDAM        0-4
ANDERLECHT – La Gantoise      1-1
DINAMO ZAGREB – Rijeka        6-0

Reusita de senzatie a lui Suarez, care a marcat toate cele 4 goluri ale lui Ajax in victoria "lancierilor", 4-0 la Venlo! Cu 16 puncte din 7 etape, Ajax e pe 3 dupa alte adversare ale echipelor romanesti, Eindhoven si Twente (ambele 17 puncte).  Continua pasa neagra a lui Anderlecht, care a terminat la egalitate, acasa, 1-1, cu La Gantoise. Anderlecht a jucat in 10 dupa eliminarea lui Boussoufa din minutul 52.  In mare forma se anunta urmatoarea adversara a banatenilor, Dinamo Zagreb, 6-0 cu Rijeka in etapa a 8-a a campionatului. Golurile invingatorilor, care conduc detasat in clasament cu 22 de puncte din 24 posibile, au fost marcate de Morales (2), Sivonjici (2), Barbarici si Krmarici.

DINAMO
DINAMO – Urziceni                    2-1
Kazimpasa – GALATASARAY    aseara
Wattens – STURM GRAZ            0-1
PANATHINAIKOS – Aris Salonic    2-1

Echipa cu maximum de puncte in Turcia, Galata, a intalnit aseara, in ultimul meci al etapei a 6-a, formatia fara nici un punct acumulat pana acum, Kazimpasa.  Sturm Graz s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Austriei dupa ce a invins, in 16-imile de finala, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa WSG Wattens, din liga a treia. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Lavrici, in minutul 11, din penalti.  Urmatoarea adversara a dinamovistilor, Panathinaikos, s-a impus greu, pe teren propriu, 2-1, cu Aris Salonic. Golurile atenienilor, care au fost condusi cu 1-0, au fost marcate de Ambreu ‘42 (autogol) si Katsouranis ‘83, in timp ce pentru oaspeti a inscris Guiaro, in minutul 36.

STEAUA
STEAUA – Pandurii                     1-0
FENERBAHCE – Istanbul BB        1-0
Heerenveen – TWENTE               0-2
SERIFF TIRASPOL – Nistru           azi

Cea mai in forma echipa a seriei pare a fi Twente, care dupa victoria de la Istanbul, cu Fenerbahce, a castigat si in Olanda, tot in deplasare, cu 2-0. Golurile urmatoarei adversare a stelistilor in Liga Europa au fost marcate de Miroslav Stoch ‘22 si ‘72. Twente e lidera in Olanda, la egalitate cu Eindhoven, ambele avand 17 puncte din 7 etape.  Fener are in continuare punctaj maxim in Turcia, 18 puncte din 18, invingand cu 1-0 pe Istanbul BB. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Venderson, in minutul 34.  seriff Tiraspol e pe locul 4 in Moldova, la 11 puncte de lider, dar si cu 4 meciuri mai putin disputate! Campioana Moldovei joaca diseara in compania "lanternei rosii" Nistru Otaci.

CFR CLUJ
CFR CLUJ – FC Brasov               2-1
FC COPENHAGA – Randers        3-0
Brno – SPARTA PRAGA             aseara
Feyenoord – PSV EINDHOVEN    1-3

Invinsa la Cluj in urma cu cateva zile, FC Copenhaga s-a revansat in campionatul danez, unde a invins cu 3-0 pe Randers, codasa clasamentului, goluri Pospech (2) si Vingaard. Adversara ardelenilor ramane pe o pozitie de mijlocul clasamentului, locul 6 dupa 9 etape, cu 15 puncte.  Mare derby in Olanda, castigat de urmatoarea adversara a clujenilor, Eindhoven, 3-1 cu Feyenoord la Rotterdam! Golurile invingatorilor, lideri la egalitate de puncte cu Twente, au fost marcate de Koevermans ‘11, ‘20 si Bakkal ‘37, in timp ce pentru gazde a inscris Slory, in minutul 23.  Sparta a jucat aseara la Brno si, in caz de succes, va urca pe locul 3 in clasament dupa 8 etape, in caz contrar ramanand pe 4.