Cinci pânze ale unor maeştri celebri – un Picasso, un Matisse, un Braque, un Modigliani şi un Fernand Légerau – au fost furate de la Muzeul Naţional de Artă Modernă din Paris, prejudiciul ridicându-se la jumătate de miliard de euro, relatează joi presa franceză, consultată de NewsIn.
Furtul s-a produs prin efracţie şi a fost constatat în timpul rondului de joi dimineaţa, în jurul orei 6.50. Un geam a fost decupat, iar barele unui grilaj care asigura accesul către săli au fost tăiate.
Potrivit unor surse citate de Le Monde, talourile furate sunt: Le Pigeon aux petits pois de Picasso, La Pastorale de Matisse, L’Olivier près de l’Estaque de Braque, La Femme à l’éventail de Modigliani et Nature morte aux chandeliers de Léger.
Valoarea artistică inestimabilă a tablourilor furate şi notorietatea autorilor fac aproape imposibilă vânzarea acestora, care ar putea ajunge în colecţii particulare.