Aryna Sabalenka: „Nu-i înțeleg pe cei care văd ceva negativ. A fost o luptă și un spectacol!”
Aryna Sabalenka a pierdut cu 3-6, 3-6 meciul demonstrativ intitulat „Bătălia sexelor” în fața lui Nick Kyrgios, însă reacția ei de după confruntare a făcut înconjurul lumii. Liderul mondial WTA a oferit un mesaj ferm celor care au criticat organizarea partidei, acuzând valul de comentarii negative și subliniind că evenimentul a fost o reușită pentru promovarea tenisului.
Meciul disputat la Dubai a fost cel mai mediatizat eveniment demonstrativ al finalului de an. Kyrgios, revenit pe teren după o perioadă lungă de absență, s-a impus în fața campioanei din Belarus într-un meci de o oră și 15 minute, presărat cu momente de show și reacții spectaculoase.
Sabalenka, în schimb, a considerat că partida a servit scopului său principal: popularizarea tenisului feminin și atragerea atenției publicului.
Aryna Sabalenka, reacție dură: „Chiar nu-i înțeleg!”
După terminarea meciului, Sabalenka a fost întrebată cum răspunde celor care consideră că „Bătălia sexelor” a fost o acțiune inutilă. Campioana de la US Open 2025 a avut o reacție tranșantă:
„Sincer, nu-i înțeleg pe oamenii care pot să găsească ceva negativ în acest eveniment. Pentru WTA, cred că am arătat că pot juca un tenis excelent. A fost distractiv. Da, el a câștigat meciul, dar nu a fost 6-0, 6-0. A fost o luptă. Meciul ăsta a adus mai multe priviri către tenis. Oameni importanți din diverse domenii îmi urau noroc și spuneau că vor urmări meciul. Simt că am adus mai multă atenție sportului nostru și nu văd cum poate fi negativ acest lucru.”
Liderul mondial a explicat că nu se simte umilită în niciun fel de rezultat și că meciul a fost o experiență pozitivă pentru ambele tabere:
„Ideea din spatele acestui eveniment este de a ajuta tenisul să crească și de a-l arăta dintr-o perspectivă diferită, aceea că evenimentele de tenis pot fi distractive și captivante. Atenția pe care a atras-o acest meci a fost aproape ca o finală de Grand Slam.”
Kyrgios, fair-play total după meci: „A fost mai greu decât m-am așteptat”
Nick Kyrgios, care s-a impus la capătul unui duel echilibrat, a lăudat prestația adversarei sale. Australianul a recunoscut că, în ciuda scorului, Sabalenka l-a pus în dificultate în mai multe momente și că a fost o experiență „unică și intensă”.
Înaintea confruntării, Kyrgios declarase în glumă că „Sabalenka nu va lua mai mult de două gameuri pe set”, dar la final a spus că meciul a fost „mult mai dificil decât se aștepta”.
Sabalenka își pregătește revenirea la Australian Open
După „Bătălia sexelor”, Aryna Sabalenka se va întoarce în Australia, unde are ca obiectiv recucerirea titlului la Australian Open 2026, după ce în 2025 a pierdut finala în fața americancei Madison Keys.
Până la primul Grand Slam al anului, bielorusa va participa la turneul WTA 500 de la Brisbane, unde este campioană en-titre, după victoria din finala precedentă în fața Polinei Kudermetova (4-6, 6-3, 6-2).
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!