Aproape 3 milioane de români au apelat la împrumuturi de consum, fie prin credite clasice, fie prin carduri de credit sau facilități de tip overdraft
Consumul populației a crescut în primele patru luni ale anului cu aproximativ 3%, față de perioada similară din 2024, potrivit datelor INS. Însă această creștere nu se sprijină doar pe venituri proprii, ci și pe credite bancare, arată o analiză publicată de Banca Națională a României.
Aproape 3 milioane de români au apelat la împrumuturi de consum, fie prin credite clasice, fie prin carduri de credit sau facilități de tip overdraft. În medie, fiecare debitor deține 1,5 credite, iar cei care au mai multe astfel de împrumuturi, concentrează peste jumătate (56%) din totalul creditelor de consum, existente în sistemul bancar.
Datele mai arată că 9% dintre persoanele cu credite de consum, adică circa 262.000 de români, au contractat și un credit ipotecar. Aceștia accesează aproape 10% din volumul total al creditelor de consum.
Vârsta medie a celor care se împrumută pentru consum este de 46 de ani, însă în cazul celor care au și rate la locuință, aceasta scade la 40 de ani. Persoanele care dețin mai multe credite de consum au, în medie, 45 de ani.
BNR precizează că suma medie a unui credit de consum este de 43.600 lei. Pentru cardurile de credit, suma disponibilă este de aproximativ 8.000 lei, iar pentru descoperitul de cont, 7.700 lei.
Românii continuă să cheltuiască prioritar pe alimente și băuturi nealcoolice, acest segment reprezentând 35% din totalul cheltuielilor gospodăriei. S-au remarcat însă și creșteri importante pe segmente, precum haine și încălțăminte (+18%) sau mobilier și întreținerea locuinței (+23%).
La nivel european, tendințele sunt similare: consumul pe credit crește accelerat în țări precum Lituania, Estonia sau Polonia, în timp ce în Olanda și Luxemburg creditarea pentru consum este în scădere semnificativă.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube