Ministerul Finanțelor a reușit să atragă peste 2,2 miliarde de lei (aproximativ 452 de milioane de euro) în cadrul celei de-a doua emisiuni Fidelis din acest an, desfășurată prin Bursa de Valori București (BVB).
Deși suma rămâne semnificativă, aceasta este aproape la jumătate față de recordul de 4,2 miliarde de lei înregistrat la prima emisiune Fidelis din februarie 2025, când dobânzile oferite au fost ușor mai mari.
Oficialii Ministerului Finanțelor subliniază că programul Fidelis continuă să atragă interesul investitorilor datorită dobânzilor avantajoase, siguranței investiției și procesului simplificat de subscriere.
„A doua emisiune de titluri de stat Fidelis din acest an reconfirmă interesul investitorilor pentru acest tip de instrumente. Modalitatea facilă de subscriere, dobânda avantajoasă și predictibilitatea lansării acestor emisiuni sunt elemente esențiale în luarea unei decizii de investire. Prin lansarea lunară a acestor emisiuni, Ministerul Finanțelor reafirmă angajamentul pentru dezvoltarea programului Fidelis”, a declarat Tanczos Barna, viceprim-ministru și ministru al Finanțelor, notează Ziarul Financiar.
Următoarea rundă de titluri de stat, în aprilie
Titlurile de stat Fidelis au debutat la tranzacționare joi, 20 martie, pe BVB, iar următoarea ofertă de vânzare de obligațiuni guvernamentale este programată pentru începutul lunii aprilie, potrivit unui comunicat oficial.
În cadrul acestei ediții, desfășurate între 7 și 14 martie, investitorii au plasat peste 24.600 de ordine de subscriere, beneficiind de dobânzi de până la 7,8% în lei și 6% în euro. Oferta a fost intermediată de un consorțiu format din BT Capital Partners (Lead Manager), Alpha Bank România, BCR, BRD – Groupe Société Générale și TradeVille, alături de alți distribuitori autorizați.
„Prin cele 22 de oferte Fidelis lansate din august 2020, Ministerul Finanțelor a atras aproape 10 miliarde de euro de la populație, ceea ce reflectă încrederea investitorilor. Programul Fidelis continuă să fie un instrument-cheie pentru creșterea pieței de capital din România”, a declarat Radu Hanga, președintele Consiliului de Administrație al BVB, mai scrie ZF.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.