Vicepreședintele USR face apel ca partidul să se poziţioneze împotriva modificării Constituţiei: Coaliţia pentru Familie este finanţată de la Răsărit şi vrea să imprime frica în societatea românească

de Rl online , 05 august 2017 - stire actualizata la ora 13:54, 05 august 2017
Vicepreședintele USR face apel ca partidul să se poziţioneze împotriva modificării Constituţiei: Coaliţia pentru Familie este finanţată de la Răsărit şi vrea să imprime frica în societatea românească

Vicepreşedintele USR, Vlad Alexandrescu, a făcut un apel către membrii partidului de a se poziţiona împotriva modificării Constituţiei pe tema familie, la referendumul intern care va începe luni. Alexandrescu a atras atenția că nu se pune problema legalizării căsătoriilor gay, ci trebuie ca USR să opună rezistenţă Coaliţiei pentru Familie, care devine o forţă politică obscură, finanţată de la Răsărit şi care vrea să imprime frica în societatea românească.

„Trăim în ultima vreme sub imperiul unei frici, care pare că doreşte să fie dusă de Coaliţia pentru Familie, o coaliţie care deci doreşte să impregneze societatea românească cu frică, cu aşteptări cu totul nejustificate, doreşte să ne facă să funcţionăm sub imperiul temerii”, a postat Vlad Alexandrescu pe Facebook.

Senatorul USR a acuzat şi ONG-urile care formează Coaliţia pentru Familie, printre care unele „suspecte, finanţate de la Răsărit, şi cu simpatii legionare”, că încearcă să-şi asume un rol politc, fără a fi fost votată în vreun fel de cetăţeni, ceea ce nu trebuie „validat” de vreun partid care un rol politic prin votul electoratului.

Vlad Alexandrescu dă asigurări că un vot împotriva modificării Constituţiei nu ar însemna că USR se poziţionează în favoarea căsătoriilor gay, ele fiind deja interzise prin Codul civil, care nu ar putea fi schimbat acum în Parlament.

„Din experienţa parlamentară pe care am avut-o timp de 6 luni, nu cred că există vreun parlamentar, deputat sau senator, care să fie dispus să introducă o propunere de modificare a Codului civil pe acest punct. Chiar dacă cineva ar încerca să introducă asta vă asigur că nu s-ar putea întruni o majoritate sau un grup de oameni care să o susţină”, susţine fostul ministru.

Susţinătorii lui Clotilde Armand, „liberalii” din USR, au reiterat că vor milita pentru poziţionare împotriva modificării Constituţiei pe tema familiei la referendumul intern al partidului, în timp ce latura „conservatoare” a susţinut „întărirea căsătoriei şi a familiei, principalul fundament al societăţii”. Referendumul intern, la care vor vota toţi membrii USR, începe luni.

Comentarii

  • romanka

    08 august 2017 15:53

    Domnule Vlad esti *****?Despre ce idioata de frica spuneai?Familia ta se bazeaza pe frica de Rasarit?Societatatea ar fi progresat daca nu ar fi existat familia normala?Dumneata ai fost azi aici sa spui ineptii?Esti platt de progresisttii marxisti ai lui Spros, asa cum bine sa stie ca e USR ul?Mi ar fi rusine domnule sa mai deschid gura.

    raspunde comentariului
  • Andi

    08 august 2017 14:37

    De ce e nevoie sa mi spuna mie constitutia ce reprezinta familia? Familia inseamna ce vreau eu, ca individ, sa insemne. Fie ca e formata din frati - fara sa insemne ca ar fi ceva incestuos - familii monoparentale, familie poate insemna orice vrem noi pentru ca e despre iubire. Si nu va mai cramponati de romanii 3 milioane care au fost manipulati sa semneze pentru ca Romania are 18 milioane de locuitori, nu doar 3 milioane. Pe acest principiu, daca se mai strang inca 3 milioane care vor spune ca tara trebuie sa adope islamul, o s-o faceti? doar pt ca s au strans 3 milioane de semnaturi? Pentru buna functionare a Statului, nu majoritatea decide pentru minoritate, ci reprezentantii statului se asigura ca toate categoriile sunt reprezentate si drepturile aliniate si respectate. In acest moment, in Romania, sunt cetateni cu mai multe drepturi decat altii, iar asta ar trebui sa fie prioritatea zero pentru guvernanti si legiutori. Nu definitia familiei e importanta, ci respectarea drepturilor.

    raspunde comentariului
  • Patriotul

    08 august 2017 13:22

    Si se pare ca acestia care se opun familiei, au in spate fundatiile marelui mason Soros. Altfel nu se explica aceasta pozitie antidemocratica a lor antidemocratica intrucat nu se respecta legea si votul celor 3 mil. de semnaturiPacat de toti acei oameni capabili care s-au alaturat acestui partid pacaliti fiind de mirajul ca vor avea puterea sa schimbe ceva in tara. Se pare ca si acolo in fruntea partidului sunt tot oameni carora nu le pasa de societatea romaneasca si foarte probabil sunt agenti externi altfel nu imi explic cum pot fi impotriva votului populatiei

    raspunde comentariului
  • Ciombe

    06 august 2017 15:18

    Vlad Alexandrescu este un ins fara niciun scrupul si nicio personalitate, un ins sters si obedient, neavand vreo parere personala, inafara celei oficiale dictate de masoneria careia ii suje atat echeru' cat si compasu' toasi, asa ca, in concluzie, e un gunoi hiper-metabolic vandut ocultei! Sa ne spuna RL, ce grad are basibuzucul in cauza, atat in masonerie cat si-n Serviciul Rroman de Intimidare, toasi! Lustratia!

    raspunde comentariului
  • D. Gheorghe

    06 august 2017 11:41

    Ce mai conteaza cum se va pozitiona maine USR-ul, pentru familie sau impotriva ei. E suficient sa stim ca o buna parte dintre membrii sunt ca acest Vlad Alexandrescu, pentru a nu mai sprijini vreodata acest partid dubios.

    raspunde comentariului
  • Ionisus

    06 august 2017 9:37

    De unde apar aceste specimeme si cum ajung astfel de psihopati sa devina "formatori de opinie"?Si ce tupeu nesimtit pe golanul asta sa minta ca definirea familiei in Constitutie e dictata de rusi!Mai e unul care a avut nerusinarea sa spuna ca suntem fanatici religiosi pentru cs nu suntem de acord cu poponarii! Dar sigur, astia nu sunt platiti de mimeni, mizeriile pe care le debiteaza le apartin, dar fe fapt astia din partidul gay de cine au fost votati si ce obiective au?Obiectivele reale, nu ce declara ei in campanie.

    raspunde comentariului
  • Horea

    06 august 2017 7:55

    E posibil dle Alexandrescu sa aveti dreptate. Dar ma tem ca USR-ul ar trebui sa aiva cu totul alte prioritati...

    raspunde comentariului
  • D. Gheorghe

    05 august 2017 15:48

    Mi-e scarba vazand oameni ca acest Vlad Alexandrescu cum se straduiesc sa opreasca o initiativa democratic exprimata de milioane de oameni, care cer doar ca familia sa ramana ceea ce a fost din totdeauna, adica FAMILIE. Cica el nu vede ninci un pericol, acum cand intreg occidentul s-a predat homosexualilor... rdicola viclenie. Revoltator mi se pare argumentul cu legionarii, care indica radacinile securiste a celui ce il foloseste. Pe de alta parte, sunt sigur ca caraghiosul asta stie ca pozitionarea in contra familiei va insemna disparitia USR la proximele alegeri, dar probabil banii veniti de la influentului lobby gay sunt mai tentanti.

    raspunde comentariului
    • andi

      08 august 2017 14:33

      De ce e nevoie sa mi spuna mie constitutia ce reprezinta familia? Familia inseamna ce vreau eu, ca individ, sa insemne. Fie ca e formata din frati - fara sa insemne ca ar fi ceva incestuos - familii monoparentale, familie poate insemna orice vrem noi pentru ca e despre iubire. Si nu va mai cramponati de romanii 3 milioane care au fost manipulati sa semneze pentru ca Romania are 18 milioane de locuitori, nu doar 3 milioane. Pe acest principiu, daca se mai strang inca 3 milioane care vor spune ca tara trebuie sa adope islamul, o s-o faceti? doar pt ca s au strans 3 milioane de semnaturi? Pentru buna functionare a Statului, nu majoritatea decide pentru minoritate, ci reprezentantii statului se asigura ca toate categoriile sunt reprezentate si drepturile aliniate si respectate. In acest moment, in Romania, sunt cetateni cu mai multe drepturi decat altii, iar asta ar trebui sa fie prioritatea zero pentru guvernanti si legiutori. Nu definitia familiei e importanta, ci respectarea drepturilor.

      raspunde comentariului
    • ELLA

      05 august 2017 17:31

      Da ai dreptate dleD .Gheorghe! De ubde a scos individul aata ca cei din Coalitia pt Famile sint finantati de la Rasarit nu stiu dar e o mare f mare minciuna grosolana care sa poata sustine homosexualii si ca acestia sa poata infia copii ! Dar "Da "probabil ca el si simpatizantii lui primeac bani frumosi de la acesti homosexsuali !Pfui ! Ti-e si scirba de asemenea indivizi !