Băsescu ar vrea anchetă pentru șefa DNA, șeful și fostul prim-adjunct ai SRI: Ce căutau cei trei oameni care conduceau instituţii de forţă – Kovesi, Maior, Coldea – la Oprea acasă şi nu la birourile lor?

de Avram Eliza , 17 aprilie 2017 - stire actualizata la ora 08:31, 18 aprilie 2017
Băsescu ar vrea anchetă pentru șefa DNA, șeful și fostul prim-adjunct ai SRI: Ce căutau cei trei oameni care conduceau instituţii de forţă – Kovesi, Maior, Coldea – la Oprea acasă şi nu la birourile lor?

Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, luni seară, la România TV, că procurorul general al României ar trebui să ancheteze de ceLaura Codruţa Kovesi, George Maior şi Florian Coldea se aflau în seara alegerilor prezidențiale acasă la Gabriel Oprea, şi nu în instituţiile pe care le conduceau. Șeful PMP a mai spus și că este binevenită comisia parlamentară de anchetă privind alegerile. 

„Ei (Kovesi, Coldea, Maior – n.r.) în loc să fie în birourile lor, erau adunaţi la un politician acasă (...). Ei trebuiau să fie la post, nu acolo. Deci, erau procurorul general al ţării, directorul SRI, prim-adjunctul directorului SRI, oameni politici – Dîncu, Onţanu, Gabriel Oprea. Erau la un loc, nu aveau ce căuta acolo şi pentru asta vor trebui să răspundă, pentru că nu aveau ce să caute acolo”, a afirmat Traian Băsescu,

Întrebat de ce crede că aceştia s-au adunat acasă la Gabriel Oprea, liderul PMP a susţinut că Maior, Coldea şi Kovesi doreau să afle rezultatul alegerilor pentru a şti cum să se poziţioneze.„Nu aveau niciun motiv să fie acolo decât pentru a afla dacă se putea cât mai repede rezultatul alegerilor ca să ştie cum să se poziţioneze. Îşi ţineau spatele unii la alţii pentru că nu aveau un aranjament cu noul preşedinte dacă ar fi ieşit Mircea Geoană, cel care îi numise eram eu (...). În mod categoric, nu aveau cum să influenţeze rezultatul votului fiind acolo, însă părerea mea este că au fost împreună ca să ştie cum se poziţionează în funcţie de rezultatul alegerilor”, a completat fostul preşedinte.

El a susţinut că este binevenită comisia parlamentară de anchetă în acest sens, dar ar trebui realizată o anchetă şi de către Parchetul General.

„Şi SRI trebuia să fie la post ca, eventual, împreună cu Ministerul de Interne să se sesizeze încălcări ale regimului electoral după terminarea votului. Cred că pentru asta comisia parlamentară este foarte binevenită. Deşi, eu am fost de la bun început un adept al unei anchete a Parchetului General. Ce căutau cei trei oameni care conduceau instituţii de forţă – Kovesi, Maior, Coldea – la Oprea acasă şi nu la birourile lor?”, a conchis Traian Băsescu. 

Comentarii

  • ??????

    18 aprilie 2017 19:46
  • Doru

    18 aprilie 2017 16:16

    E JALNIC SI PENIBIL.

    raspunde comentariului
  • Doru

    18 aprilie 2017 13:14

    Basescu sa-si fi exercitat drepturile de Presedinte si nu se mai intamplau toate astea, numai ca el era ocupat cu Udrea si cu afacerile lor, necurate, ca sa nu spun murdare. Asa ca ar fi mult mai bine ca fostul Presedinte sa fie mai putin vocalist, s-o lase mai usor cu galagia ca tot raul din sistem, DNA cu Daniel Morar la conducere si SRI cu Coldea, sunt emanatiile lui. Asa ca Ciocul mai mic Basescule ca esti groaznic de vinovat.

    raspunde comentariului
  • Beciul Domnesc

    18 aprilie 2017 9:03

    Puscariabilule, era cumva interzis de lege? Mars la racoare lolalta cu toata famiglia Cocos!

    raspunde comentariului
  • De ce ti-e frica, nu scapi!

    18 aprilie 2017 8:34

    Atat de mult ai forfecat Justitia si in special pe sefa DNA, incat este de presupus ca ai ceva pe constiinta! Nu poate fi atata patima pe degeaba! Ai precis un motiv sa urasti atat, sa ponegresti atat, sa defaimezi cu patima. Fi sigur, in final iti vine randul. Si imi pare rau, in calitate de fost basist!

    raspunde comentariului
  • OT

    18 aprilie 2017 7:32

    Pe vremea cruntei recesiuni nu toata lumea si-a permis sarbatoarirea zilei la birou sau dezmaturi de pomina cu ambulante de interventie la Predeal, Ciresica ori in Cetatea lui Dinescu..

    raspunde comentariului
  • Ciombe

    18 aprilie 2017 7:25

    Vai, ce soarta mizerabila poa' sa aibe si acest pensionar, alcoholic! Pai, in loc sa se plimbe cu nepoteii prin parc, sau s-o ajute pe nevasta-sa la treburile gospodaresti, recte, sa duca gunoiul, sa spele vasele, etc., pierde noptiile prin toate studiourile tembeliziunilor toxice, spunand pulimii tot felu' de povesti si baliverne, care mai de care, mai imputzite. ******* e insa, cine-l asculta! Hai noroc!

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina, patriot roman

      18 aprilie 2017 7:36

      Un mizerabil, o jagardea, Băsescu. .În loc sa-i bage la inchisoare pe Coldea, Kovesi, Dancu, Maior, pentru tunurile financifre date poporului roman, saracindu-l și dezinformandu-l , Băsescu, Coldea, Kovesi, umbla cu acte de sărăcie, cică ce cauta acasă la Gabriel Oprea ? , Interesul României îl cautau. Ce cauta Coldea în paradisul financiar cu Ghita de mana și cu CUCUVELELE lu Kovesi în geanta, este mai important de stiut

      raspunde comentariului
      • @ 8, 39

        18 aprilie 2017 12:49

        Cel ce posteaza cu nick-ul " Franjo Glavina , patriot roman " , este rapanosul de troll rus Constantin Moldovean Tiraspol , fura pseudonime si taie frunza la caini in publicatiile romanesti . Este iscoada stalinista , agent provocator din Tiraspol , cum il prindeti , puneti-l capra si sodomizati-l sa behaie senzual , cerseste pozitii din kamasutra si e inebunit sa interpreteze menuete duioase la flaute zbarlite cu gusa !

        raspunde comentariului
      • Ce fel de patriot esti?

        18 aprilie 2017 8:39

        Te legi de sefa DNA, doar pentru niste vorbe! Cine acuza? Un penal numit Andronic? Un fost, numit Basescu, in care am crezut, dar care s-a dat cu dusmanii Justitiei? Nu mai cred in Basescu si in ce spune! Nu mai este omul in care am crezut si cu care am votat de fiecare data! DNA are misiunea sa curete tara asta de corupti, de hoti, de spoliatori ai bunurilor statului! De aceea toti cei care au ceva de ascuns, ceva pentru care se tem, vor sa loveasca in sefa DNA si in Justitie!

        raspunde comentariului
        • Franjo Glavina PSD PARTIDUL GUNOAIELOR SUBUMANE

          18 aprilie 2017 13:38

          GUNOIUL CARE SEMNEAZA CU NUMELE MEU ESTE TROLL PSD. CITESTE MAI SUS!

          raspunde comentariului
      • Fratii Basescu striga hotiii...

        18 aprilie 2017 7:56

        La cat au praduit sa multumeasca lui Dumnezeu c-au scapat atat. Pentru crime economice in vremea lui Ceausescu nu ratau glontul.