Băsescu: Guvernul acesta nu este al României, ci al PSD

de Andrei Mărgăritescu , 27 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 15:39, 27 octombrie 2017
Băsescu: Guvernul acesta nu este al României, ci al PSD

Senatorul PMP Traian Băsescu a declarat vineri, la Timișoara, că guvernul și ''partidul Dragnea'' nu înțeleg cât de mult rău fac economiei prin ''părerile'' pe care le exprimă, el adăugând că stilul de guvernare practicat de social-democrați este ''absolut nedemocratic''.

''Cred că suntem într-un stil de guvernare absolut nedemocratic, în care guvernul nu este al României, ci al PSD. (...). Guvernul și partidul Dragnea sunt o brambureală! Oamenii aceștia nu înțeleg ce fac economiei cu părerile (exprimate public n.red.). Azi avem split TVA, după o săptămână nu mai avem split TVA. Azi avem fond de solidaritate, apoi nu mai avem fond de solidaritate. Azi e 0,25, mâine fondul de solidaritate e 2,25. Azi avem Pilonul II de pensii, după câteva zile nu mai luăm banii de la Pilonul II de pensii, iar după alte câteva zile, iarăși îi luăm'', a afirmat Traian Băsescu, într-o conferință de presă, potrivit Agepres.

Băsescu a subliniat că ''prin incompetență și acțiune pompieristică'', liderii social-democrați nu-și dau seama cât rău fac economiei, pentru că în momentul de față toate societățile sunt în perioada de pregătire a bugetului pentru anul următor și nimeni din conducerea companiilor private nu știe cum să-și scrie bugetul și care îi vor fi prioritățile, ce resursă va avea la dispoziție pentru producție sau servicii și pentru dezvoltare.

''Toți au păreri, iar când vine Dragnea și trage concluzii, chiar îți dai seama că vorbește unul fără să știe ce a vorbit celălalt cu o zi înainte la televizor. Această guvernare, mutată la partid, este cea mai toxică guvernare pe care a avut-o România. Nici Adrian Năstase nu mutase atât de mult guvernarea la partid, cum a fost mutată acum. Năstase era premier, dar Dragnea nu este premier și atunci a mutat guvernul la partid'', a argumentat senatorul PMP.

Referindu-se la deficitul bugetar, Băsescu a menționat că UE calculează acest indicator după principiile ESA din 2010, în timp ce PSD merge pe calculul deficitului pe cash, în stilul Fondului Monetar Internațional (FMI).

Comentarii

  • Costin Stefan

    29 octombrie 2017 8:21

    DE CE A FOST PRIMA PE LISTA ??? Se stie ca actualul ministru de interne, Carmen Dan, a fost adusa la Alexandria in 2002 si incadrata pe functia de consilier juridic la CJT, adica la Liviu Dragnea. TALHARIA 1. Putem presupune ca infractorul Dragnea s-a folosit de sprijinul consilierului juridic Carmen Dan in 2005, cand pres. CJT, profitand de functie, a cumparat de la FPS restaurantele si magazinele din Turnu Magurele, de la firma pe actiuni ,,Modern,, SA, platind numai terenurile in suprafata totala de 18.000 mp, cu suma platita de Dragnea de 22.000 de euro. Hotomanul a cumparat restaurantele si magazinele comerciale din Turnu, platind numai terenurile, aproximativ cu un euro pe metru patrat. Si apoi le-a vandut, devenind miliardar. Pai, este imposibil ca supusul consilier juridic al CJT sa nu fi fost implicat direct in transarea acestei uriase talharii. TALHARIA 2. In 2006, CJT , adica pres. DRAGNEA, a vandut finului sau, Marian Fiscuci, utilajul detinut de CJT, numit ,,Trenul reciclator,, care era folosit la asfaltari. CJT a cerut pe utilajul respectiv 3.251.600 roni in 2005 si l-a vandut lui Fiscuci cu numai 1.900.000 roni in 2006, la subpret. Tot finului Fiscuci ii vanduse si Tel Drum la subpret in 2002. De fapt, si Tel Drum si utilajul amintit sunt ale lui Dragnea si pres. CJT le-a cumparat pe numele finului sau, Fiscuci, si cu bani delapidati de la Protectia Copilului, unde a angajat formal si pe cele doua pesediste, pe care in fapt le folosea la sediul PSD din Alexandria. Cred ca si de aceasta data Dragnea s-a folosit de consiliera sa juridica Dan. TALHARIA 3. In 2009, Dragnea a cumparat ,,Hotelul Turris,, cu 8 etaje, din Turnu Magurele, pe numele sotiei sale, Bombonica, pentru care a platit doar 214.320 lei, cand de fapt valora, conform Fiscului, 110.770.151 lei. In 2011, ANAF a trimis-o in judecata pe Bombonica, fiindca a refuzat sa plateasca statului 31 milioane de lei evaziune fiscala, aprox. 7,5 milioane de euro, dar familia Dragnea nu a platit nici pana in prezent impunerea, fiindca dosarul penal 6311-2-2012, care ajunsese la ICCJ, a fost blocat de Nitu la Parchetul General, unde sta blocat si acum. La toate aceste trei talharii ale lui Dragnea, si probabil si la altele, Carmen Dan a pus umarul si l-a ajutat pe seful ei in calitate de consiliera juridica a acestuia. De aceea, Dragnea a promovat-o subprefect, apoi prefect si in 2016 a trecut-o prima pe lista candidatilor PSD pentru Senat. De aceea, a facut-o senatoare si apoi ministru de interne, post din care, ca o a doua Ana Pauker, vegheaza ca seful ei, Dragnea, cel mai mare hot din istoria neamului romanesc, sa nu pateasca nimic. ,

    raspunde comentariului
    • un prost

      29 octombrie 2017 16:55

      Daca a cumparat LEGAL BRAVO LUI !!!! Au mai cumparat UNII si au comis ILEGALITATI INSTANTELE DE JUDECATA AU DESCOPERIT FALSURILE SI ILEGALITATILE NU EU EU NU POT SA DESCOPER NIMIC PENTRU CA SUNT CAM ,,,,,,,,,,,,,,,,PROST DAR TU ESTI DESTEPT MAI KOSMINE BRAVA TIE !!!!!

      raspunde comentariului
      • N-a cumparat legal,

        29 octombrie 2017 21:33

        ci a abuzat de pozitia lui si a folosit complici! Asa ca e bravo Justitiei, daca il pedepseste!

        raspunde comentariului
    • MIHAI 2

      29 octombrie 2017 9:00

      Din pacate s-au prescris faptele din 2005 si 2006 . Aia din 2009 nu e prescrisa - si poate o fi blocat-o Nitzu. Chestia e ca Ntzu nu mai e in functie de peste un an si ca in locul lui e LAZAR un supermancator de ra hat....iar lucrarea tot blocata a ramas - acesta ar fi un indiciu serios ca de fapt BATI CAMPII , ca doar nu l-ar fi iertat Kodrutza Piz dootza si cu Lazar pe Dragnea. daca i ar fi gasit ceva. Neritzi totusi nota de trecere pentru ca ai respectat REGULA DE AUR A PROMPTERISTELOR - AIA CONFORM CAREIA ATUNCI CAND VORBESTI DE DRAGNEA SA AMINTESTI MUSAI - RANJIND - SI CA PE EX NEVASTA LUI O CHEAMA ...HA,HA,HA....BOMBONICA. Trebuie sa aplici insa si ceakalta regula a postacului trist - ce naiba - numele lui DRAGNEA TREBUIE SCIS CU C SAU CU K ....HA,HA,HA ....DRAC NEA....

      raspunde comentariului
      • Esti vulgar, pesedache!

        29 octombrie 2017 15:03

        Adevarul este ca seful tau este un hot ordinar, care uzeaza de unelte la fel de ordinare!

        raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    28 octombrie 2017 12:33

    GRESIT ! Guvernul acesta nu e al Romaniei si nici al PSD. Este GUVERNUL HAIDUCULUI DRAGNEA.

    raspunde comentariului
  • jojo

    27 octombrie 2017 22:15

    PMP este partidul meu personal.

    raspunde comentariului
    • Ceva mai inteligent nu ai gasit sa scrii?

      29 octombrie 2017 15:06

      Fiecare dupa cat ii poate capul!

      raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    27 octombrie 2017 21:28

    SECURISTII COMUNISTI NE TIN OSTATICI SI FAC CE VOR ! I-au impuscat pe dictatorii Ceausescu si s-au facut ei, cu totii, dictatori, dupa ce au inecat in sange tara de doua ori, in 89 si 90. PSD-ul este partidul lor, PCR-ul resapat. Au luat tara in primire industrializata, cu agricultura dezvoltata si irigata. Au luat tara, fara datorii externe si cu creante de 4-5 miliarde de dolari, in tari care ne-au ramas datoare. Si, vazand ca poporul e pasnic, au iesit cu totii din barlogurile unde se ascunsesera de groaza ca vor fi linsati. Si s-au pus pe furt, pe jefuit, impreuna cu progeniturile lor, cu rudele lor si cu cozile lor de topor. Noi am aflat ca securistul Voiculescu a furat vreo 300 de milioane de dolari de la Crescent si de la exporturi, din care, a cheltuit 230 milioane dolari pe cele trei companii pe care si le-a infiintat in 1990. Si nu l-a judecat nimeni. Trebuie sa i le luam, ca le-a infiintat pe banii furati de la stat. Am aflat ca Nastase a vandut, pe spaga, cele mai importante combinate, intreprinderi si resurse energetice ale tarii. Si nu l-a judecat nimeni pentru asta. Dragnea, fiu de militian renegat de sateni, a escrocat statul cu sute de milioane de euro, cu Tel Drum, a furat restaurante, magazine si hotelul Turris din Tr Magurele, CAP-ul din Salcia, cu 13 mii hectare de teren arabil si ferme de porci si de vaci. A furat pana si insula Belina. Si nimeni nu l-a judecat pana acum. Ponta a anulat datoria Cazahstanului de 690 milioane de dolari pentru Petromidia. Si nimeni nu-i cere socoteala. Socrul lui Ponta, Ilie Sarbu, cu Hrebenciuc au influientat retrocedarea ilegala a unei suprafete de 43 de mii de hectare de padure si nu sunt condamnati. Vacaroiu a trecut peste embargou, in Jugoslavia, o mie de vagoane cisterna cu benzina si milioanele de dolari nu au ajuns in buget. Chiar nu v-a durut sufletul, imediat dupa 89, cand fratii Paunescu au cumparat Hotelul Intercontinental ? Nu va vine sa plangeti, cand derbedei hoti si analfabeti pangaresc, cu prezenta lor, Casa Poporului ? Pana cand rabdam, ca hotul si nerusinatul Dragnea sa conduca Romania, cu minciuni si fara investitii ? Cum il mai suportati pe tradatorul Tariceanu, care a dat petrolul si gazele firmei Sterling Resources, in 2008, pe spaga ? Nu sunteti uluiti, ca sarlatanul Radu Mazare, care a vandut Constanta si Litoralul, a fost condamnat la 4 ani de inchisoare cu suspendare ? Ce mai asteptam fratilor, sa faca pipi pe noi ?

    raspunde comentariului
  • Dan Patrascu

    27 octombrie 2017 20:40

    Diferenta dintre Basescu si Dragnea tine doar de stil si subtilitate. Cit de nociv a fost Basescu tarii, cit de indiferent la soarta nevoiasilor, cit de smecher si de hot a fost in timpul guvernarii in fruntea capitalei si a tarii...se poate scrie o cronica de sute de pagini Pacat ca nu se mai iveste la tribuna un Rebenciuc cu ruloul de hirtie igienica !!

    raspunde comentariului
    • Gresit!

      29 octombrie 2017 15:14

      In primul rand, conducerea economiei ii apartine premierului. Basescu nu a fost premier. L-a avut intai pe Tariceanu, care, laudandu-se ca economia condusa de el "bubuie". Da, a "bubuit", facand implozie si ajungand la dezastru, tot prin masuri populiste nesustenabile, ca ale prezentei garnituri! A urmat o criza de proportii, careia a trebuit sa ii faca fata Emil Boc, premierul de sacrificiu. Basescu doar a trebuit sa anunte masurile de austeritate, care s-au luat nu doar in Romania, ci si in alte tari. Acum situatia se repeta. "Coalitaia de guvernare" duce tara la dezastru economic, prin masuri absurde, irationale, imposibil de suportat de catre buget si de economia bazata doar pe consum. Cand va pica aceasta coalitie, va urma un alt guvern de sacrificiu, care sa adune cioburile pesedo-aldiste, ca sa redreseze situatia. E asa de greu de priceput?????????? Nota bene, Basescu ma enerveaza, dar are dreptate!

      raspunde comentariului
  • jan

    27 octombrie 2017 19:54

    Asta s-a apucat sa faca iar pe desteptul dar e prost de bubuie.

    raspunde comentariului
    • Nu e prost!

      29 octombrie 2017 15:18

      Are dreptate si sunt prosti cei care nu vad ca psd-alde duc Romania la criza economica! Exact cum a facut Tariceanu, cand a fost premier! Macar atunci economia era ceva mai solida, nu se baza ca acum doar pe consum. Basescu are dreptate de data aceasta. Insa este pervers cand ataca Justitia si DNA-ul, in special pe Kovesi!

      raspunde comentariului
  • Eba

    27 octombrie 2017 18:00

    Parca guvernul Boc era al Romaniei, era al cacattului asta basist.

    raspunde comentariului
    • Draqnuliki

      27 octombrie 2017 18:09

      Noroc că guvernele pesede au fost ale țării...tu ai văzut cum arată Clujul cu dl.Boc și cum arată restul,cu roșii tăi la putere? Sictir,locul tău,deși este bine că citești și RL,este la ...desenele animate olgcoaie,Crețulescu la wcrtv și latrina 3, vezi pastorul tau,gazila și soborul de oligofreni...lasă-ne și duuteee- n barca belimitilor

      raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    27 octombrie 2017 17:08

    Are dreptate Traienel cel Chel, PSD trebuie sa faca asa cum a facut guvernul Boc-Basescu-Isarescu atunci cind a imprumutat 20 miliarde de euro si le-a facut CADOU unor banci austriece trebuie si sa taie 25 la suta din salarii, nu sa le mareasca trebuie si sa MAREASCA TVA nu sa-l reduca...

    raspunde comentariului
    • un prost

      28 octombrie 2017 16:57

      Mai ILIE !!!!! Lasa-l in pace pe RADEANUL asta nu vezi ca-ila fel ca mine adicatelea ,,,,,,,,,,,,,,PROST

      raspunde comentariului
    • Radeanu

      27 octombrie 2017 17:41

      Băi, ciumă postată,ăștia ai tăi au împrumutat la fel când țară nu era în criza. Imbecili că tine au dus țară în gard,fără tupeu,fără bun simț, fără, fără... lua-v-ar iliesko cu el curând,pe toți, băi,și să vină acasă,in locul vostru, frații noștri din exil,gunoaielor

      raspunde comentariului
  • Vasile Roaita

    27 octombrie 2017 17:02

    Pai, aici este durerea ca PSD-ul e romanesc si al Romaniei inca de la Iliescu cand l-a "emanat" in WC-ul FSN si s-au pus pe condus tara unde romanii in 1989 l-au votat cu 87 la suta in unanimitate aproape si i-au aplaudat pe minierii securisti cu 3 trandafiri.... Anul trecut poporul nu s-a mai dus la vot si a iesit tot PSD votat de 3 milioane de comunisti tot romani si iaca ce-a iesit !

    raspunde comentariului
  • Radeanu

    27 octombrie 2017 16:23

    Dle președinte aveți dreptate ca de atâtea ori. Reforma statului trebuia făcută de mult timp,acum este târziu. Toate guvernările au fost ale partidelor, coalițiilor nu ale românilor, țării. România merge brutal in infern,nu o mai salvează nimeni,puterea face crime,opoziția este moartă. Trist dar adevărat.

    raspunde comentariului
    • petrolache

      28 octombrie 2017 16:47

      Pai sa vina BASESCU inapoi cu BOC ,UDREA .MONY MACO sa SALVEZE TARA Mai RADEANULE mai pacat de aerul pe care-l respiRI SUGRUMA-TE !

      raspunde comentariului
    • MIHAI 2

      28 octombrie 2017 12:03

      BASESCU vorbeste DE PE PATUL DE MOARTE , nu te-ai prins ? Abia daca mai scoate un gafait sau un P Ă R Ț o data la doua saptamani. In locul lui s-a lansat pe post de MARE VORBETE personajul PoPonta care deschide gura si de trei ori pe zi. Ieri can sa faca k a k a , am m-am trezit cu mecla lui chineza si in buda , cat p-aci sa ma mushte de k u r, fix de unde de-a lungul timpului m-or sfasiat ceilaltzi MONGOLOIZI BASESCU, BOC si UNGUREANU . Adevarul e ca vreo 20 de ani de-acum incolo Parlamentul si Guvernul vor fi ale PSD ului care si cand calca in strachini - tot dovedeste ca EXISTA nu ca gioarsele asanumitei DREPTE care nu au cum sa isi mai depasesca conditia de ZDRENTZE in care fix neica muribundu Base i-a adus , iar im becilul solemn Johannis ii mentine cu fortza.

      raspunde comentariului
      • Nu va dati seama ce penibili sunteti!

        29 octombrie 2017 22:06

        Nu va mai fortati sa aparati psd-ul, care nenoroceste tara si viitorul copiilor nostri! In 9 luni au marit pe ascuns datoria nationala cu 10 miliarde de euro! Si inca nu e criza economica, de abia o pregatesc, aruncand aiurea cu banii statului! Daca astia continua cu aceeasi frenezie, in 4 ani datoria creste cu mai mult de 50 de miliarde de euro. Vom invidia atunci Grecia! Dar pe noi nu ne ca scoate din ra...hat zona euro!