Andrei Pleşu: Dragnea e mult mai periculos decât Ponta

de Mihai Diac , 19 februarie 2017 - stire actualizata la ora 13:48, 27 februarie 2017
Foto: Arhivă

Scr0itorul Andrei Pleșu consideră că Liviu Dragnea, actualul lider al PSD, este mult mai periculos decât Victor Ponta.

„Am simţit de la început că e mult mai periculos decât Ponta, pentru că Ponta avea un fel de spontaneitate veselă şi previzibilă”, a declarat Andrei Pleșu într-un interviu difuzat de Digi 24. În opinia lui, Liviu Dragnea este acum angajat într-o luptă „strict privată”, iar pentru el conducerea țării e o afacere privată.

Citește și: VIDEO. Andrei Pleșu crede că românii vor ieși în proporție mai mare la vot la referendumul anticorupție: E decisiv ce întrebare se va pune la această consultare publică

Pe de altă parte, Andrei Pleșu susține că gestul președintelui Klaus Iohannis, de a merge în ședința de Guvern pentru a bloca adoptarea OUG 13, a fost corect.

„Dacă nu se ducea la şedinţa de guvern, probabil că guvernul nu realiza gravitatea situației şi inadecvarea OUG cu pricina. Nici eu nu am fost de acord cu ieşirea lui la demonstraţii, nu era rolul lui”, a declarat Andrei Pleșu.

 

 

Comentarii

  • Devil Shaiseh

    20 februarie 2017 8:52

    Dragnea este mai diabolic decat Ponta. Dar fara Ponta nici PSD nu ajungea pe mainile lui Dragnea. Cert este ca PSD a devenit partidul prin care raul se exprima in cele mai degradante forme.

    raspunde comentariului
  • damon

    20 februarie 2017 5:27

    Scritorul Andrei Pleșu...

    raspunde comentariului
  • centrix

    20 februarie 2017 2:59

    Maestre, te miri de Dragnea fata de Ponta, sa-l vezi pe urmasul lui Dragnea ce va fi, lumea e complexa! Nici draku nu sta cu mainile in san!

    raspunde comentariului
  • Hotul striga hotii!

    19 februarie 2017 22:06

    Dragnea e precum Basescu. N-are mama, n-are tara. traieste pentru bratara.

    raspunde comentariului
    • Tushimatta

      20 februarie 2017 2:48

      Poulette,nu e vorba de Basescu pe-acilea, ci de Drakneachiar asa de batut in cap esti?Va compatimesc sincer pe astia cu mintea atat de subtirece *****' veti fi avand in bostan,Dumnezeu stie!

      raspunde comentariului
  • Lucian

    19 februarie 2017 19:56

    Andrei Plesu o sekatura comunista lingau de al lui Basescu Escobar.

    raspunde comentariului
    • bebe

      20 februarie 2017 2:56

      Tu esti un jeg, care faci umbra pamantului degeabatreci prin viata ca gasca prin apa .Vai de capul tau ala sec!

      raspunde comentariului
  • Un prost

    19 februarie 2017 19:16

    Are dreptate FILOZOFUL dom-le !!!!!! DRAGA-NEA asta-i periculos rau de tot dom-le !!!!!!! Brava lui ................Daca liberalii este prosti .............. SE vaita de parca STRADA I-ar fI LOVIT pe EI in boase nu pe DRAGA-NEA............. dACA E PROSTI .....!!!!!

    raspunde comentariului
    • orlando

      20 februarie 2017 3:01

      Destul de rar vezi pe forum postaci atat de sinceri ca tine.Acest lucru se vede chiar din pseudonimul cu care te prezinti.Bafto delo!

      raspunde comentariului
  • dudu

    19 februarie 2017 19:02

    Cand esti smecer, esti smecher...si te doare-n popr de ce zic altii. Grselile lui Dragnea...1. A promis o mie de lucruri si a facut fix durerea lui, al 1001-lea.2.A pus pe langa el Teleormanul si tot sudul tarii...si foarte putini din Ardeal si din fieful psd-ist care e traditional Moldova3. ar mai fi greseli dar imi ia mult sa le scriu ...era fabula aceea cu lupul flamand care voia sa faca serviciu in curtea unui gospodar cand a auzit de la caine ca primeste multa hrana pentru putin lucru...dar cand a zarit urma lantului la gatul domesticului...a preferat libertatea jigaritul lup. Fabula asta n-a inteles-o Dragnea. crezand ca orice promisiune sau chiar marire de salariu e un fel de mamaliga in varf de undita ca momeala si bancul de romani sar sa-si prinda solzii in carlige de genul asta. SI MAI ARE UN HANDICAP PRESEDINTELE PSD...NU POATE CONTROLA FACEBOOK-UL.

    raspunde comentariului
    • ALLtenia funar

      19 februarie 2017 21:47

      fiefu psd e m-a-ta, Fluture cuantic.ia ma intai o harta sa vezi unde e cea mai rosha dintotdeauna!