”Daddy”, sprijinit de o parte a PSD. Premierul s-a ținut la distanță

de Romulus Georgescu , 14 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 10:57, 14 noiembrie 2017
Marian Neacșu (dreapta) s-a numărat printre liderii PSD veniți la DNA pentru a-l susține pe Dragnea

 

În jur de 50 de membri PSD,  între care vicepremierul Paul Stănescu, s-au aflat în fața DNA, la audierea care a precedat urmărirea penală în cazul Liviu Dragnea. Mihai Tudose a lipsit de la acțiunea PSD.

 

Printre cei care au venit la DNA să îl susţină pe Dragnea s-au aflat vicepremierul Paul Stănescu, președintele executiv al PSD, Niculae Bădălău, secretarul general al PSD, Marian Neacşu, șeful Comisiei SRI, Claudiu Manda şi deputatul PSD Andreea Cosma.  La sediul DNA au fost mobilizate forţe de ordine impresionante. La sosire, şeful PSD a fost întâmpinat cu aplauze de către susținătorii săi. La DNA au venit şi persoane care îl contestă pe Liviu Dragnea. Aceștia l-au huiduit şi l-au acuzat că încearcă să schimbe legile în favoarea persoanelor corupte. După 30 de minute, şeful PSD a plecat de la DNA fără a face declaraţii.
” Ne-am întâlnit ieri la TSD si acolo am decis să fim prezenţi. Este vorba de un coleg, preşedintele partidului şi primează prezumţia de nevinovăţie şi noi vom fi alături de dumnealui”, a spus Marian Neacşu. La rândul lui, vicepremierul Paul Stănescu a spus că a venit în calitate de senator, pentru a-l susţine pe Liviu Dragnea.”La ultimele două participări la ICCJ nu ar fi trebuit să fie admonestat şi batjocorit. Nu am venit să punem presiune. Nu am vorbit acest lucru cu dumnealui”, a afirmat șeful Comisiei SRI, Claudiu Manda, iubitul Olguței Vasilescu, ministrul Muncii.
Preşedintele executiv al PSD, Niculae Bădălău, a declarat că a fost prezent la sediul DNA din ”umanitate şi prietenie”. ” Noi suntem colegi, prieteni în partidul ăsta. Aşa cum v-am informat şi încă o dată vă spun am fost alături de omul Liviu Dragnea că trece printr-un moment greu. Nu am interacţionat la DNA cu dânsul. Am mers ca să simtă că nu e singur”, a completat Bădălău.
Involuntar sau nu, Bădălău a strecurat o referire la singurătatea lui Liviu Dragnea, postură care echivalează, în PSD, cu moartea politică. În ciuda aparențelor, relațiile dintre Dragnea și Bădălău nu sunt cele mai bune, după ce liderul PSD i-a blocat numărului doi din partid tentativa de a obține șefia Curții de Conturi.

Tudose și Firea, printre absenți
De altfel, chiar dacă operațiunea de ieri a părut una de desant clasic, cu lideri ai PSD  însoțind un coleg pentru a-l apăra de ”abuzurile ” procurorilor, merită menționate câteva nuanțe. A lipsit cel mai important lider al partidului din prezent, după Liviu Dragnea, adică premierul Mihai Tudose. Mai mult, oamenii premierului au furnizat, pe surse, ziariștilor,  informația potrivit căreia primul-ministru nu ar fi fost informat de prezența vicepremierului Paul Stănescu la manifestare. Până la închiderea ediției, Tudose nu făcuse niciun fel de declarații despre dosarul lui Liviu Dragnea.A ieșit, în schimb, la rampă, consilierul onorific al lui Tudose, Gheorghe Piperea. El l-a criticat pe liderul PSD pentru că nu demsionează și a comentat că ”avem și altceva de făcut decât să urmărim epopeea judiciara interminabilă a domnului Dragnea”. Ulterior, Piperdea și-a dat demisia din funcția de consilier al lui Tudose.

De asemenea, a lipsit Gabriela Firea, deținătoarea Primăriei Capitalei.
 Aproape toți liderii prezenți sunt din județele de Sud, fieful lui Liviu Dragnea dar au dispărut din peisaj și unii foștii membri ai acestei grupări, precum vicepremierul Marcel Ciolacu sau fostul ministru al Apărării Adrian Țuțuianu.
Lotul sprijinitorilor lui Dragnea a fost completat de neobositul Codrin Ștefănescu, printr-un atac la adresa DNA, în studioul unui post de televiziune apropiat.

Unde sunt mitingurile de altădată?

 
PSD are o lungă tradiție în susținerea liderilor care au probleme cu justiția,  inagurată în 1997, când deputatul PDSR Gabriel Bivolaru fost însoțit la Parchet de  câteva zeci de lideri PSD, precum Adrian Năstase, Miron Mitrea sau Dan Ioan Popescu.În 2004, acesta a ajuns după gratii, fiiBivolaru a fost  condamnat la cinci ani de închisoare pentru păgubirea BRD cu aproape 50 de milioane de euro.

În 2011, liderii PSD au mers  la Piteşti pentru a-şi arăta susţinerea pentru şeful CJ Argeş, Constantin Nicolescu, suspectat de faptul că ar fi alocat ilegal fonduri către Arhiepiscopia Argeşului. S-au deplasat atunci la Piteşti Victor Ponta (preşedinte PSD) , Adrian Năstase, Marian vanghelie, Ecaterina Andronescu, Robert Negoiţă şi Viorel Hrebenciuc. Ei au acuzat faptul că dosarul ar fi fost declanșat de președintele de atunci Traian Băsescu.  În 2014, Nicolescu a fost condamnat la nouă ani şi jumătate de închisoare într-un alt fosar de fraudare a unor fonduri europene.

 

Opoziția îi cere demisia

PNL i-a cerut liderului PSD, Liviu Dragnea, să demisioneze din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, în contextul în care este urmărit penal pentru mai multe infracţiuni. „S-ar impune cu necesitate ca dânsul să demisioneze din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, nu din cea de ales”, a declarat deputatul PNL Ioan Cupșa.
USR îi cere preşedintelui Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, să demisioneze din funcţie pentru a se ocupa de problemele pe care le are cu Justiţia, a declarat, preşedintele partidului, Dan Barna.

 

 

Comentarii

  • gogu

    14 noiembrie 2017 18:26

    Chiar Dragnea a spus ca primul ministru trebuie sa fie si liderul partidului, deci are inlocuitor legitim. Iar cei care sustin defunctul presedinte ar trebui sa faca cu randul la Jilava in locul lui. Pe de alta parte e rezultatul atacurilor la Codruta care se razbuna. Altfel te intrebi dece tocmai pe D l-a agatat, stiind ca orice parlamentar ajunge la bulau daca se scormone un pic. Si-au rupt dintii in qr lui Codruta si Ponta, care s-a resemnat la timp, si D care se credea cel mai jmecker politician.

    raspunde comentariului
  • Constantin

    14 noiembrie 2017 17:14

    FOTOGRAFIA de mai sus exprima de fapt starea din PSD.Cei doi nătângi din poza își țin mâinile că la înmormântare !Intuiau înmormântarea lui Daddy sau și a PSD ?Sa le fie țărâna ușoară !

    raspunde comentariului
  • Sorin

    14 noiembrie 2017 16:57

    Nu au decat sa mearga cu el la bulau si sa-l sustina din interior sau sa se sinucida in masa.

    raspunde comentariului
  • Beciul Domnesc

    14 noiembrie 2017 16:18

    La multi ani cu executare!

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    14 noiembrie 2017 15:29

    TEL DRUM A TRUCAT TREI TIPURI DE ACHIZITII. A obtinut contractele de achizitii de la Stat, prin trei metode de inselare a Statului 1. CEREREA DE OFERTA. CJ anunta cateva firme, sa depuna Cerere de Oferta si stabileste dinainte cui ofera lucrarea, firmei Tel Drum, fara niciun concurs 2. LICITATIA. Se inscriu pentru examen mai multe firme, din care sunt eliminate toate, ca fiind cu lipsuri, cu exceptia uneia singure, Tel Drum, aleasa dinainte, fiindca detine trenul reciclator si 3. NEGOCIERE FARA ANUNT DE PARTICIPARE. CJ inregistreaza discutii purtate cu mai multe firme si invita la concurs doar pe cele slabe, fara sanse sa invinga firma preferata, Tel Drum. Cu astfel de trucaje, Tel Drum a castigat toate achizitiile oferite de consilii judetene si de primarii. De exemplu, 33 de achizitii din cele 33 scoase la concurs in anii 2012, 2013 si 2014, in valoare totala de 166.669.434 de euro, au fost castigate toate de Tel Drum.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    14 noiembrie 2017 15:29

    TEL DRUM A TRUCAT TREI TIPURI DE ACHIZITII. A obtinut contractele de achizitii de la Stat, prin trei metode de inselare a Statului 1. CEREREA DE OFERTA. CJ anunta cateva firme, sa depuna Cerere de Oferta si stabileste dinainte cui ofera lucrarea, firmei Tel Drum, fara niciun concurs 2. LICITATIA. Se inscriu pentru examen mai multe firme, din care sunt eliminate toate, ca fiind cu lipsuri, cu exceptia uneia singure, Tel Drum, aleasa dinainte, fiindca detine trenul reciclator si 3. NEGOCIERE FARA ANUNT DE PARTICIPARE. CJ inregistreaza discutii purtate cu mai multe firme si invita la concurs doar pe cele slabe, fara sanse sa invinga firma preferata, Tel Drum. Cu astfel de trucaje, Tel Drum a castigat toate achizitiile oferite de consilii judetene si de primarii. De exemplu, 33 de achizitii din cele 33 scoase la concurs in anii 2012, 2013 si 2014, in valoare totala de 166.669.434 de euro, au fost castigate toate de Tel Drum.

    raspunde comentariului
  • Tepus

    14 noiembrie 2017 15:28

    ACUM DNA IL VREA !! IL INVITA PE DRAGNEA !! SA DECLARE CE-A FURAT !! SI SA REDEA TOT LA STAT. !! SA PLATEASCA, AM MAI ZIS, !! MACAR HOTELUL TURRIS. !! SAU SA DEA AVEREA TOATA, CA E DE LA STAT FURATA.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    14 noiembrie 2017 15:26

    INTREBARI PT. DNA, PARCHETUL GENERAL SI SRI. Se impun urmatoarele intrebari 1. De ce nu a fost arestat pana in prezent infractorul Dragnea, pt. ca a furat Hotelul Turris, in 2009, cu ajutorul sotiei sale Bombonica si srijinit probabil de consilierul sau juridic si director executiv, Carmen Dan ? Si de ce statul nu a recuperat respectivul hotel ? 2. De ce nu a fost deblocat dosarul 6311-2-2012, tinut cu NUP de Nitu la Parchetul General pentru ca Dragnea sa nu plateasca impunerea de catre ANAF a 31 milioane de dolari, evaziune fiscala pt. neplata impozitelor si taxelor la Hotelul Turris ? De ce este impiedicat ICCJ si acum sa judece respectivul dosar ? 3. De ce autoritatile au permis sotilor Dragnea sa fure Hotelul Turris si apoi sa-l vanda ? 4. De ce au fost musamalizate, pana in prezent, paguba de 110 milioane de lei- valoarea reala a hotelului, in 2009, cand a fost furat, si 31 milioane de lei- valoarea evaziunii, impusa de ANAF pt. neplata de impozite si taxe de catre Bombonica la hotelul Turris ? Intreaga tara stie, din presa si de pe net, ca LIVIU DRAGNEA, abuzand de functia de presedinte al C.J.Teleorman , a furat HOTELUL TURRIS din Turnu Magurele, in 2009, folosindu-se de fosta sa sotie. Bombonica a platit o suma modica de 114 mii de lei, cand hotelul valora in realitate 110 milioane de lei, adica de o mie de ori mai mult. In 2011 a existat probabil un razboi intre FINANTE si Consiliul Judetean, la Alexandria, unde Carmen Dan a fost consilier juridic si director executiv, in cadrul CJT, a lui Dragnea, din 2002 pana in 2012. Si, ca sa-i scape de puscarie pe sotii Dragnea, care furasera un hotel de 8 etaje, s-a inscenat un aranjament de retrocedare ilegala ca hotelul nu a fost cumparat cu 114 mii de lei de Bombonica, ci i-a fost retrocedat. Cred ca Dragnea a beneficiat de sprijinul angajatei sale, Carmen Dan, la toate marile ilegalitati savarsite de presedintele CJT in perioada 2002-2012, ca nu degeaba si-a adus-o Dragnea de la Videle la Alexandria. Astfel, Finantele a lasat-o pe Bombonica sa ramana proprietara pe Hotelul Turris. Dar a impus-o sa plateasca statului 31 milioane de lei, in 2011, ca evaziune fiscala, fiinca Bombonica nu platise impozitele si taxele cuvenite pana in 2011 pentru hotel. Dragnea a vandut apoi Hotelul Turris, pe bani grei, unei doamne care administra chiar respectivul hotel. Sotii Dragnea au ramas cu milioanele incasate pe hotel, si nici impunerea de 31 milioane de dolari, echivelenta cu 7,5 milioane de euro, nu au mai platit-o, din cauza ca dosarul penal 6311-2-2012, care ajunsese la ICCJ, a fost blocat de Nitu cu NUP la Parchetul General, unde e blocat si in prezent.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    14 noiembrie 2017 15:23

    MAI SUNT SI ALTE LUCRURI DE VAZUT, nu numai Tel Drum. De exemplu, HOTELUL TURRIS.

    raspunde comentariului
  • koca

    14 noiembrie 2017 15:23

    Interesant ca la Bivolaru au iesit atunci sa=l sustina Adrian Nastase si alti condamnati ulteriori...deci oameni care aveau state vechi de furat...hotzul cu hotzul tzine...De unde rezulta prin similaritate ca si Badalau, si domnul vicepremier si ceilalti dregatori veniti sa sustina pe Seful Hotz...au ei ceva de aparat...o clica...o organizatie legala si chiar foarte legala de sifonat bani pentru partid si pentru Tamarele din familiile lor.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    14 noiembrie 2017 12:23

    OBICEI TIGANESC ,cand e chemat un puradel sau un ***** la politie ,or cand ai da un ghimpe-ncur unui ***** toata satra e prezenta la politie ,la spital !!.Cum PSD de pe vremea lui Nastase mosteneste obiceiul tiganesc cand mergea toata satra la parchet pentru vrun CIORDITOR de-al PSD ,nici dupa 14 ani nu s-au dezvatat de narav si instinctul de CIURDA or de CLAN de a face presiune si circ mediatic.Odata in plus se dovedeste instinctul de gasca de haita,de indivizi certati cu legea .Gasca ai face vocali ,in rest sunt niste jigodii lase .

    raspunde comentariului
  • Popescu de pe drum

    14 noiembrie 2017 12:14

    *******. le e frica sa nu-si piarda avantajele.