Traian Băsescu: Președintele nu poate refuza revocarea Laurei Codruța Kovesi și a lui Augustin Lazăr. Discutăm de un lucru de o gravitate extraordinară - încălcarea principiului separației puterilor în stat

de Roxana Petre , 16 martie 2017 - stire actualizata la ora 19:38, 16 martie 2017
Traian Băsescu: Președintele nu poate refuza revocarea Laurei Codruța Kovesi și a lui Augustin Lazăr. Discutăm de un lucru de o gravitate extraordinară - încălcarea principiului separației puterilor în stat

Președintele PMP, senatorul Traian Băsescu, a declarat, joi seara, la postul B1 TV, că președintele Klaus Iohannis nu poate refuza revocarea procurorului general al României, Augustin Lazăr, și a procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), Laura Codruța Kovesi, întrucât ei ar fi încălcat principiul separației puterilor în stat.

Astfel, Traian Băsescu a afirmat că președintele ar fi trebuit să îi revoce pe Augustin Lazăr și Laura Codruța Kovesi din momentul în care motivarea Curții Constituționale a fost publicată în Monitorul Oficial. 

„Personal, cred că președintele nu poate refuza revocarea celor doi, dat fiind că discutăm de un lucru de o gravitate extraordinară: încălcarea principiului separației puterilor în stat. Cred că Ministrul Justiției a exagerat puțin vrând să vadă activitatea de management, organizatorică (a lui Kovesi și Lazăr - n.r.). Nu poate fi tolerat ca întâmplare o încălcare a separației puterilor în stat. Aduc aminte formularea din decizia CCR: <<încălcare gravă a separației puterilor în stat>>”, a declarat Traian Băsescu.

El a mai precizat că, în cazul în care Klaus Iohannis nu îi va revoca, se va crea un precedent periculos.

„Nu mai trebuia făcută nicio anchetă. Imaginați-vă ce ar însemna precedentul nerevocării. Mâine și președintele și premierul și vreun ministru poate să facă o încalcare gravă. Acuzația de încălcare gravă a separației puterilor în stat îi face de nemenținut în funcție”, a mai spus fostul președinte.

Comentarii

  • @mircea

    17 martie 2017 17:01

    Nu mai este patriot! A fost, dar isi spune cuvantul, fie varsta, fie niste scheleti din dulap! Acum doar palavrageste pe la televiziuni!

    raspunde comentariului
  • @Lascu

    17 martie 2017 16:26

    Nu trebuie sa ma justific tie, musiu sau cucoana Lascu, dar pentru linistea ta, te informez ca nu sunt Dogioui! Nu vreau ca membrii CCR sa fie incatusati, vreau doar sa fie corecti, vreau sa isi onoreze pozitia si sa nu mai interpreteze aiurea Constitutia, doar ca sa isi plateasca datoriile fata de PSD. Ma refer in speta la Dorneanu, seful CCR, fost procuror ceausist, care a incalcat flagrant orice etica profesionala, refuzand cu de la sine putere proba edificatoare, oferita de DNA! Comportamentul lui este un deserviciu adus Romaniei, pentru ca, prin natura sa de interpret al Constitutiei, CCR este intangibila si poate aduce vatamare in societate! Ceea ce a si facut! Iar apropo de barfa pe care o practici, ar trebui sa iti fie rusine! Dar se pare ca habar nu ai de rusine!

    raspunde comentariului
  • dr.Samarescu

    17 martie 2017 7:31
  • @ Celui care isi zice Lulutza

    17 martie 2017 2:03

    Ai un tupeu cat Casa Poporului, cand ii permiti sa ii insulti pe Laura Kovesi si pe Augustin Lazar, procurori de elita ai Romaniei! Stii bine ca Dorneanu, fost procuror ceausist si pesedist cu vechime, a fost implantat de partid anume ca sa dea decizii in favoarea PSD, indiferent de ce scrie in Constitutie! El a refuzat sa ia in considerare o proba a DNA-ului, care ar fi facut imposibila decizia aberanta a CCR! Iata ce a zis Dorneanu, in intelepciunea lui proverbiala, fara a-i consulta pe ceilalti membri CCR Curtea apreciază că nu este nevoie, având în vedere faptul că PUNCTELE DE VEDERE AU CARACTERUL PE CARE IL AU i ele au fost depuse deja la dosar. Stie toata lumea, inclusiv Basescu, Tariceanu, Dragnea, Serban Nicolae, chiar si tu, ca decizia CCR a fost abuziva, dar CCR este considerat intangibil, orice ar debita! Si PSD profita fara jena!

    raspunde comentariului
    • Lascu

      17 martie 2017 7:45

      Nu cumva esti Dogioiu,nebuna care vrea ca membrii CCR sa fie incatusati si arestati mai putin partenera de nadejde a DNA, Stanciu Livia,cea care a primit o sinecura de la SAS pentru serviciile facute.Deciziile CCR nu se comenteaza !!!Punct.

      raspunde comentariului
    • dr.Samarescu

      17 martie 2017 7:33

      Se stie ca Basescu e guraliv...Lupta împotriva coruptilor nu este usoara.DNA prezinta rezultate.

      raspunde comentariului
  • relativ

    16 martie 2017 23:02

    Ti-ar placea in primul rand s-o vezi eliminata pe Codruta asa-i "varanule"? --- deocamdata n-o sa ai aceasta satisfactie, nu de alta dar Codruta are cateva milioane de sustinatori iar acum pozitia voastra este tot mai subreda -- "marinare nici nu sti cat de mic incepi sa fi" --- ati reusit sa treziti simtul civic al populatiei, oamenii au realizat ca va pot pune oricand botnita si cu o buna organizare va pot elimina definitiv -- ati devenit aproape toti niste caini turbati.

    raspunde comentariului
  • Jan

    16 martie 2017 22:29

    Din pacate, politica in Romania este o troaca, in care daca intri incepi sa mirosi ca si comesenii. Basescu a uitat, ca desi n-a incalcat niciodata grav Constitutia, a fost suspendat de doua ori, iar parlamentarii, care au votat abuzand Constitutia, n-au fost demisi. Ponta a incalcat grav Constitutia, dupa cum a spus CCR-ul, uzurpand prerogativele presedintelui si participand fara mandat la PE si nu l-a demis nimeni. Parlamentarii voteaza anual cateva legi care se dovedesc neconstitutionale si nu-i demite nimeni. Guvernul da anual cateva ordonante simple sau de urgenta, care se dovedesc neconstitutionale si Guvernul nu demisioneaza. Eu cred ca "doctora" Codruta trebuie demisa , eventual judecata, daca Basescu reuseste sa dovedeasca faptul ca a fost implicata in fabricarea de probe false pt. condamnarea unor politicieni si a familiilor lor.

    raspunde comentariului
    • Si daca nu e adevarat?

      17 martie 2017 2:21

      Daca pe bune toti cei anchetati de DNA sunt vinovati, ce mai are de zis? Daca putea dovedi ceea ce spui, o facea demult. Dar e doar loveste sub centura Justitia, DNA, pe Kovesi si Lazar, ajutand coruptii din politica! A devenit penibil, de neinteles!

      raspunde comentariului
    • Devil Shaiseh

      17 martie 2017 2:15

      De ce nu poti sa iei in considerare ca triada Maior, Ghita Ponta putea sa se foloseasca de Coldea pentru a intoxica parchetele respectiv DNA. In rest ai dreptate.

      raspunde comentariului
  • Lulutza

    16 martie 2017 22:04

    Cei 2 procurori,respectiv tractoristul general vopsit la par Lazarica si mika plagiatoare 4 kovesi au incalcat clar Constitutia Romaniei,art.1,al.4 privind separatia puterilor in stat, iar daca Mutul national ,zis si 7-2=5,deocamdata ,nu ii demite, incalca si el Constitutia si creeaza un precedent periculos!!!DNA si Parchetul general vor merge inainte bine mersi si fara cei 2 incapabili !!!

    raspunde comentariului
    • E.M.

      17 martie 2017 2:13

      Ai un tupeu cat Casa Poporului, cand ii permiti sa ii insulti pe Laura Kovesi si pe Augustin Lazar, procurori de elita ai Romaniei! Stii bine ca Dorneanu, fost procuror ceausist si pesedist cu vechime, a fost implantat de partid anume ca sa dea decizii in favoarea PSD, indiferent de ce scrie in Constitutie! El a refuzat sa ia in considerare o proba a DNA-ului, care ar fi facut imposibila decizia aberanta a CCR! Iata ce a zis Dorneanu, in intelepciunea lui proverbiala, fara a-i consulta pe ceilalti membri CCR Curtea apreciază că nu este nevoie, având în vedere faptul că PUNCTELE DE VEDERE AU CARACTERUL PE CARE IL AU i ele au fost depuse deja la dosar. Stie toata lumea, inclusiv Basescu, Tariceanu, Dragnea, Serban Nicolae, chiar si tu, ca decizia CCR a fost abuziva, dar CCR este considerat intangibil, orice ar debita! Si PSD profita fara jena!

      raspunde comentariului
      • Lascu

        17 martie 2017 7:25

        Daca esti asa destept precum te dai,stii ca deciziile CCR nu se comenteaza !!!

        raspunde comentariului
        • @Lascu

          17 martie 2017 16:34

          Ti-am oferit un raspuns edificator, mai sus! Nu pot sa contrazica deciziile CCR doar institutiile din sistemul de Justitie. Insa in calitate de cetatean al acestei tari, am dreptul la opinie si o sustin! CCR a incalcat, prin seful Dorneanu, etica profesionala, refuzand proba oferita de DNA, anume ca sa dea o decizie in favoarea lui Tariceanu si PSD, cu motivarea absurda - "Curtea apreciază că nu este nevoie, având în vedere faptul că PUNCTELE DE VEDERE AU CARACTERUL PE CARE IL AU si ele au fost depuse deja la dosar. Frumoasa si inteligenta motivare, nu-i asa? AU CARACTERUL PE CARE IL AU !!!!

          raspunde comentariului
      • Lascu

        17 martie 2017 7:24

        Daca esti asa destept precum te dai,stii ca deciziile CCR nu se comenteaza !!!

        raspunde comentariului
  • valeanu

    16 martie 2017 22:01

    Demult nu despre democratie este vorba naivule, este vorba de lupta intre grupurile mofiote!

    raspunde comentariului
    • Numai naiv nu este!

      17 martie 2017 2:16

      Isi apara coruptii din familie si prietenii. poate si pe el insusi! Este alt om decat cel pa care l-am sustinut si respectat!

      raspunde comentariului
  • Deosebire

    16 martie 2017 21:45

    Spre deosebire de dumneata, Presedintele Iohannis respecta poporul roman, respecta Constitutia, respecta legea! Stii foarte bine, domnule ex-presedinte, ca Dorneanu, seful CCR, a abuzat pozitia in care a fost implantat de PSD, refuzand proba oferita de DNA, care l-ar fi pus pe pesedist in imposibilitate de a da o decizie aberanta, asa cum a dat! Dumneata nu esti naiv, stii foarte bine care e adevarul. Si totusi, te-ai pozitionat de partea lui Tariceanu, a lui Dragnea, a coruptilor. Ce s-a intamplat cu dumneata? Ai jucat teatru 10 ani?

    raspunde comentariului
  • Sorin

    16 martie 2017 20:58

    La puscarie coruptule! Ce afaceri ai avut cu Casuneanu? Cum a ajuns un ministru sa aiba afaceri cu un transportator? Nu cumva spaga? La Boagiu nu cu spaga se castigau licitatiile de pe locul 9? Intra coana Leana la puscarie si te da in gat?

    raspunde comentariului
  • Isoscel

    16 martie 2017 20:40

    Din acesta infratire cu penalii si cu slugile PSD-ului Dorneanu s.a. d-l Basescu nu are decat de pierdut. Cu plecarea celor doi nu se vor rezolva problemele pe care le are si le-au rudele si pritenii sai in justitie. Iar in ochii electoratului care ar conta pentru el si pentru PMP devine un jeg din aceeasi categorie cu Tariceanu ! Pun pariu ca daca nu va mai fi presedinte PMP va fi dat afara di partid de catre cei cu mintea limpede de acolo. Pe ce se bazeaza tembelul ? Pe spusele lui Dorneanu si ale celoralti limaxi din CCR ? Isi desfiinteaza toata prestatia buna de presedinte cu ceea ce face acum !

    raspunde comentariului
  • Ci-ca face opozitie!

    16 martie 2017 20:39

    In realitate, se lupta cu DNA, cu Parchetul General, cu Justitia, cu sefa DNA, cu Procurorul General! Omul asta este de nerecunoscut! Ori a jucat teatru in timpul celor doua mandate de presedinte, pozand in aparatorul Justitiei si campionul luptei anti-coruptie, ori s-a rasucit cu 180 de grade, incercand sa ii salveze pe corupti! Oricum, nu cred ca mai prinde inca un mandat de deputat! Majoritatii basistilor, el le produce o sila imensa, iar cei care l-au dusmanit in timp cat era presedinte, continua sa il dusmaneasca. Chiar daca acum face echipa cu Tariceanu, Dragnea si altii asemenea, tot izolat va ramane. Mare dezamagire, domnule !!!!!

    raspunde comentariului
  • Anton

    16 martie 2017 20:36

    Base tremura pentru ELENA - nu-i asa BASESCULE !Base e ferm hotarit sa o doboare pe Kovesi Base , BA UITE CA PRESEDINTELE POATE SA NU O REVOCE PE KOVESI !Nu spera si nu ai teama - vine si rindul tau !

    raspunde comentariului
  • Vasile

    16 martie 2017 20:27

    Bravo Base, dale-o peste botic

    raspunde comentariului
    • @Vasile

      17 martie 2017 2:06

      Da implicit si peste al tau, pentru ca loveste Romania, loveste lupta contra coruptiei. Sau tu esti in grupa coruptilor??

      raspunde comentariului
  • Ion

    16 martie 2017 20:05

    Bai Bolsevicule Kovesi nu a inclacat NIMICTu incalci Legea