Tăriceanu: Comisia parlamentară trebuie să sesizeze ministrul Justiției cu privire la refuzul șefei DNA, Laura Kovesi, de a se prezenta la audieri

de Mihai Diac , 10 iulie 2017 - stire actualizata la ora 19:37, 10 iulie 2017
Foto: Arhivă

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat luni că membrii Comisiei parlamentare de anchetă privind alegerile prezidențiale din 2009 trebuie să sesizeze ministrul Justiției cu privire la refuzul șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, de a se prezenta la audieri, informează Agerpres.

"Nu există nimeni care să fie scutit de a se prezenta în fața unei comisii parlamentare, indiferent de ce funcție ocupă în stat. În cazul în care procurorul-șef al DNA refuză să se prezinte în fața comisiei parlamentare, comisia ar trebui să sesizeze ministrul Justiției sub a cărei autoritate funcționează procurorii români. E obligatorie sesizarea ministrului Justiției pentru această sfidare la adresa Parlamentului din partea procurorului-șef al DNA", a afirmat Tăriceanu, într-o intervenție la Antena 3.

În opinia acestuia, cei care pledează pentru a scoate DNA de sub orice control civil fac o mare eroare.

"Vedem astăzi ceea ce înseamnă funcționarea unei instituții care acumulează din ce în ce mai multă putere, adică corupția puterii din instituția respectivă, tocmai pentru că această instituție nu a fost controlată. Ne bucurăm că la Parlament Comisia de control SRI și-a intrat în rol. Foarte bine! Sunt, conform legii, alte instituții care trebuie să controleze și DNA. Cred că cei care pledează pentru a scoate DNA de sub orice control civil fac o mare eroare și demonstrația greșelii o vedem în abuzurile și excesele produse de unii procurori care ies din ce în ce mai des la iveală", a mai spus Tăriceanu.

Procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a transmis o scrisoare Comisiei parlamentare de anchetă privind alegerile prezidențiale din 2009 în care anunță că nu va fi prezentă luni la audieri.

"Având în vedere că nu am cunoștință și nu dețin mijloace de probă referitoare la împrejurările și cauzele în care s-au produs evenimentele supuse cercetării în cauză ce formează obiectul activității comisiei, nu mă voi prezenta în data de 10 iulie, ora 11,30, la ședința Comisiei de anchetă", preciza procurorul șef al DNA.

Comentarii

  • Ciombe

    12 iulie 2017 16:48

    ...Graita marele maestru de ceromonii masonice si criptocomunisto-manechine, toasi! Pai, du-te de te .....!

    raspunde comentariului
  • O alta comisie

    11 iulie 2017 18:48

    Ar trebui infiintata o alta comisie parlamentara, care sa cerceteze faptele comise de cei doi presedinti ai camerelor parlamentare - adica un sperjur, care a facut declaratii false la tribunal si isi asteapta sentinta si un ins acuzat de abuz in serviciu si de afaceri necurate, in Teleorman. In nicio alta tara, asemenea insi nu ar mai putea ramane in fruntea parlamentului, pana la lamurirea lucrurilor. Faptul ca arunca vina pe Soros, eternul vinovat de serviciu, pentru toate hotiile si ilegalitatile politicienilor din Romania, este noaptea mintii. Dragnea zice ca Soros il persecuta din februarie 2016. Dar el, Dragnea, a facut mismasurile din Teleormman cu mult inainte, in perioada 2000 - 2012. Asa ca, povestea cu Soros nu tine!

    raspunde comentariului
  • @ vasile

    11 iulie 2017 7:45

    Este proasta crestere, don' vasile, sa arunci insulte la modul badaran pe care il practici! De unde ai scos tampenia cu "blidul de mancare aruncat de Soros"? Ti s-a intamplat asa ceva? Eu nu am nevoie de asa ceva si nu am trecut prin experienta de a recurge la blidele aruncate de nimeni! Nici macar de PSD, cum rezulta ca ti se intampla dumitale. Oricum, abtine-te de la insulte, pentru ca nu dovedesti decat slugarnicie fata de Dragnea si PSD, mai dovedesti proasta crestere, lipsa de educatie si o rautate fara margini. RUSINE!

    raspunde comentariului
  • ion

    11 iulie 2017 2:36

    Ce-o sa-i faceti ? O sa-i luati caii de la bicileta. E tara plina de penali ce pot ajunge parlamentari dar oameni demni si curajosi precum Kovesi se nasc odata la cateva sute de ani!

    raspunde comentariului
    • UBAFCA

      11 iulie 2017 6:44

      Mare tâmpiți de oameni mai suntem, domnului, anonimus ,.. ,Bravos națiune, cum ar zice Garibaldi. ,.Eu credeam ca, despre un ******, fost HOT DE BAGAJE în Gară de Nord, HOMOSEXUAL, semianalfabet și aproape redus mintal, ajuns sa ne carmuiasca după bunul plac, timp de 25 de anni, O VEȘNICIE, de fapt pentru cei ce nu l-am suportat, EL CERUSE ca propaganda comunista sa trâmbițe ca, EL, ESTE GENIUL CARPAȚILOR, și ca, OM ca dansul, se naște unul O DATA LA CINCI SUTE DE ANNI, dar uite ca, ma sculai dîs de dimineata, făcui o troaca de cafea, dădui drumul la calculator, și ce sa vezi, GENIILE CARPAȚILOR, care se nasc O DATA LA CÂTEVA SUTE de ANNI, nu erau doar în capul propagandistilor bine plătiți de regimul criminal comunist, ci și în mintea unui DERBEDEU CA TINE . ,.Pai, expliciteaza-mi si mie, mai tolomac ule, în CE MEDIU A CRESCUT doamna Kodrutza de este un geniu, probabil precoce. A crescut in casa vreunui preot sau pastor, care s-o invete principurile crestinismului sau cele ale umanismului, a IUBIRI SEMENILOR si A DARUIRI DE SINE ?? .. A crescut in casa VREUNUI DIZIDEN A REGIMULUI COMUNIST, precum MAMA RIZEA, la Nucusoara, sa-i sadeasca in suflet, din frageda pruncie oribilele crime ale regimului comunis, DARZENIA si DEMNITATEA UMANA, VERTICALITATEA MORALA in fata oricarui val de teroare sau a crescut in casa unui PROCUR COMUNISt, ce era bratul legalitati securitati, cei care CONDAMNAU TARANI pentru O TRAISTA DE STIULETI dar petreceau destrabalandu-se pe la sefi de colhoz, dansand pe butoaie de bani ??? A fost un geniu stralucitor pe bancile scolilor pe care le-a urmat ori lua o nota modesta in virtutea si de frica pe care o purta toarasa invatatoare, procurorului comunist, Lascu .?? ,.. A rezolvat, inainte de a fi adusa la Bucure, vreun CELEBRU CAZ de crima sau coruptie ori doar ***TREI DOSARE ***, cum o d esmiarda insasi stapanul ei, Traian Basescu .. ,Care va sa zica, GENIUL CARPATILOR !!!. . Ptiu, ca redusi mintal mai sunteti mai dobitocilor !

      raspunde comentariului
  • vasile

    10 iulie 2017 21:13

    O comisie parlamentară de *****, alcătuită din rahatii parlamentului, scursorile României. Adunătura asta nu mai are nici o legitimitate, după ce și-au mărit salariile și indemnizațiile. Sunt niște căpușe ce trebuie extirpate cât mai urgent.

    raspunde comentariului
  • Batran caraghios!

    10 iulie 2017 21:04

    Mai bine si-ar vedea de problemele legale, ca are destule! Stie si el ca acea comisie de anchetare a alegerillor din 2009 este o fasaiala, o topaiala parlamentara! Un sperjur ca el ar trebui sa taca si sa se retraga din politica! Destul rau a facut tarii si noua, cetatenilor ei!

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    10 iulie 2017 19:48

    Singura soluție, MANDAT DE ADUCERE, cu doamna Kodrutza salata de pe strada și dusa în fata comisiei. ,Televiziunile sa fie anunțate cu doua zile înainte de eveniment

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    10 iulie 2017 19:45

    Pilda data de Kodrutza este PĂGUBOASĂ pentru justiția din România. .Pai ce ar fi dacă orice cetățean al acestei tari, nefiind prins în ** FRAGRANT **, ar spune ca si Kodrutza, nu am nimic de spus, unde ar ajunge dreptatea în aceasta tara

    raspunde comentariului
    • Nu poti pricepe?

      10 iulie 2017 21:01

      Daca nu are nimic de spus, ce ai vrea, sa inventeze ceva, ca sa te faca pe tine fericita si sa multumeasca comisia aceea de penibili?

      raspunde comentariului
    • Mascarada

      10 iulie 2017 20:58

      Ancheta comisiei de verificare a alegerilor de acum 8 ani este o MASCARADA! Stiu si membrii comisiei ca au o misiune ridicola, care doar consuma resurse financiare si timp de lucru, atat pentru cei chemati, cat si pentru parlamentari Este adevarat ca timpul parlamentarilor cruge oricum degeaba, de abia vor taia ceva mai putine frunze pentru maidanezi. Comisia asta va avea acelasi rezultat ca si comisia Nana si cea care a cautat asa-zisa gaura din buget. Rezultatul a fost nul si comisiilenu au mai scos o vorba despre rezultate! Foarte bine face Laura Kovesi ca nu intra in jocul murdar al comisiei. Ceilalti anchetati ce au spus? NIMICA ! Nu au avut ce sa spuna! Andronic s-a dat rotund si a aruncat o vorba, ca sa isi vanda nenorocitul de ziar si pesedo-aldimea a si inhatat ocazia, numai buna de abatut atentia de la dezastrul guvernarii si de la coruptia lui Dragnea si Tariceanu!

      raspunde comentariului
      • vasile

        10 iulie 2017 21:51

        Ai mare dreptate domnule, ca orice tampit, nu legi lucrurile în capul tău, ori mintea nu te ajuta, ori blidul de mâncare aruncat de Soros este prea gustos

        raspunde comentariului
        • Ai un raspuns mai sus!

          11 iulie 2017 7:47

          Te sfatuiesc sa il pui in rama! Ti se potriveste! Si mai treci pe la scoala, chiar daca esti batran!