Ministrul Fifor a vorbit despre proiectele care vor implica industria românească. Cât va câștiga România din investițiile în Apărare

de Teodora Cimpoi , 24 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 20:32, 24 octombrie 2017
Cât va câștiga România din investițiile în Apărare

România a devenit un partener atractiv pentru liderii globali în producția de armament, după ce a anunțat că va aloca 2% din PIB pentru Apărare în acest an.

O serie de investiții vor fi realizate și în țară, revitalizând industria de profil.

 Dintre cele opt programe de înzestrare a Armatei aprobate de Parlament şi CSAT, Guvernul, prin Ministerul Apărării (MApN), va încerca să acopere în acest an două, şi anume achiziţia primului sistem de rachete Patriot şi implementarea acordului de cooperare industrială cu General Dynamics pentru producerea de transportoare blindate, a anunţat ieri ministrul Apărării, Mihai Fifor.

„Din aceşti 2%, în jur de 38% sunt bani care se duc în programele de înzestrare a Armatei Române. Sunt investiţii extrem de serioase, care au un acord prealabil al Parlamentului României. Sunt opt programe de înzestrare a Armatei aprobate de Parlamentul României, de CSAT, programe din care, anul acesta, vom încerca să acoperim două. Mă refer la achiziţia primului sistem de rachete Patriot, nu am să vă dau suma exactă, este undeva la 700 de milioane de dolari”, a declarat Mihai Fifor, la Palatul Parlamentului, la conferinţa „Mari proiecte care pot dezvolta România”, organizată de Economica.net.

 Transportoare blindate

 Potrivit ministrului, totodată, este vorba și de acordul semnat de Ministerul Economiei cu General Dynamics, companie renumită în industria de armament internaţională. „Pe baza acestor acorduri care s-au semnat între Romarm, Uzina Mecanică Bucureşti şi General Dynamics, în România urmează să se producă transportoare blindate 8x8, transportoare de care va beneficia, în primă instanţă, Armata României”, a spus Fifor.

Potrivit unui comunicat recent al Ministerului Economiei, în subordonarea căruia se află companiile din industria de apărare, memorandumul de înțelegere și acordul de cooperare semnate între Romarm - filiala UMB și General Dynamics European Land Systems (GDELS) stipulează cooperarea pentru producerea și livrarea de transportoare auto blindate Piranha 5, în diverse configurații, conform cu necesitățile de dotare ale armatei României. Într-o primă fază, UMB va subcontracta de la GDELS asamblarea și fabricarea locală de componente pentru Piranha 5. Sub această formă de cooperare va fi livrată prima comandă de vehicule blindate, dintr-un total estimat de 227 de transportoare.

 Corvete

Totodată, ministrul Apărării a declarat ieri că, anul viitor, se intenţionează demararea procedurilor pentru „achiziţionarea, respectiv realizarea în România a patru corvete care să intre în dotarea Forţelor Navale Române”.

„Este un program de tipul celui pe care l-am dezvoltat cu General Dynamics, adică, pe baza unei proceduri competiţionale, să putem selecta o societate care să poată transfera în industria de specialitate românească tehnologie şi să producă în România, lucru pe care-l dorim cu orice preţ”, a spus el. Fifor a menţionat şi alte câteva programe avute în vedere pentru înzestrarea Armatei, ca o „combinaţie între a achiziţiona, dar a şi produce în România”.

 Elicoptere militare

 „Foarte importantă este cooperarea pe care o avem cu IAR Ghimbav, respectiv Airbus Helicopters, pentru achiziţionarea de elicoptere de clasă medie. Aceste elicoptere urmează să se fabrice pe linia de producţie de la Braşov. (...) Pe de altă parte, s-au semnat primele documente cu o companie renumită tot în domeniul producţiei de elicoptere, mă refer la Bell Helicopters, pentru 45 de elicoptere. Este, practic, pentru prima dată când această companie ar urma să producă elicoptere în afara Statelor Unite şi dânşii doresc să aducă în România o linie de producţie”, a mai afirmat Fifor.

Ministrul Apărării a menționat şi interesul existent pentru relansarea producţiei de la uzina de avioane din Craiova pentru „modernizarea avionului Şoim”. „Este un avion de concepţie românească, astfel încât să avem şcoală pentru aparatele F-16. Zilele trecute, una dintre companiile celebre Raytheon a semnat pentru că-şi doreşte ca în România să se poată produce subansamble pentru sistemele de rachete. (...) Mai mult decât atât, suntem în faza în care, împreună cu Ministerul Economiei vom desemna un centru de excelenţă, pe de-o parte, pentru mentenanţă la avioanele F-16 (şi lucrul acesta se va realiza în industria românească) şi, totodată, pentru mentenanţa rachetelor Patriot pe care le achiziţionăm”, a mai spus Fifor.

România are în vedere achiziția de rachete sol-aer Patriot, un produs al Raytheon, companie cunoscută ca furnizor al interceptoarelor scutului antirachetă de la Deveselu.

Rachete cu rază scurtă de acțiune

 Ministrul a punctat şi semnarea, în contextul vizitei preşedintelui Franţei în România, a unui memorandum cu compania franceză MBDA, producător de rachete, şi Uzina Mecanică Ploieşti, urmând ca în ţara noastră să se producă „rachete cu rază scurtă şi foarte scurtă de acţiune”.

„Suntem în tratative pentru modernizarea maşinilor de luptă de infanterie. Şi, în fine, poate un alt program extrem de important pentru noi este cel realizat în parteneriat cu Rheinmetall Germania şi Uzina Mecanică Moreni pentru realizarea unui transportor blindat care ar urma să intre în producţie la
sfârşit de 2019, început de 2020. Toate acestea sunt programe care nu fac altceva decât să readucă bani în industria de apărare românească, urmând să revitalizeze acest sector extrem de important, pe de-o parte, pentru interesul de securitate naţională pe care-l avem, pe de altă parte pentru a revitaliza o industrie extrem de profitabilă”, a mai declarat Fifor.

La mijlocul lunii iunie a acestui an, Uzina Automecanică Moreni și furnizorul german de tehnologie militară Rheinmetall au semnat actul constitutiv al societății mixte Romanian Military Vehicle Systems. În principal, RMVS va fabrica, vinde și asigura mentenanța transportorului blindat de trupe 8x8 (TBT 8x8), produs realizat în comun de join-venture-ul româno-german.

Viitorul vehicul TBT 8x8 este un transportor blindat amfibiu de trupe cu mobilitate superioară, ce va fi pus la dispoziția Armatei Române și a altor clienți interesați. Acordul UAM - Rheinmetall de fabricare a TBT 8x8 presupune transfer de know-how și dezvoltarea de tehnologie în comun.

Citește ziarul integral în format .PDF, aici!

Comentarii

  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:44

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:43

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:43

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    25 octombrie 2017 14:43

    Cand pui un sociolog la aparare este ca si cum ai pune un neinstruit la mansa unui bombardier !!.Cheltuielile pentru dotarea armatei nu-s purtatoare de castig !!,banii aia se ingroapa aia nu vor fi recuperati pe veci !In situatia unui conflict dotarea armatei POATE decide soarta conflictului dar nu-i suficient .Ce castig o fi visind SOCIOLOGUL ??,de ce nu lasa Seful Statului Major general sa -si spuna parerea ??

    raspunde comentariului
  • jean

    25 octombrie 2017 11:27

    guspodin putina si marele strumf isi umfla muschii si fraierii cumpara rachete. Dolarii pasol na turbinca

    raspunde comentariului
  • Vaselină

    24 octombrie 2017 21:56

    Așa ecce, noi fiind în poziția strategică am fost înkurajați să devenim la rândul nostru furnizori de sekuritate în regiune, unde mai găsești un partener așa de atractiv care să participe cu atâta dedickație?

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    24 octombrie 2017 21:43

    Eu ma pronunt ferm, pentru introducerea stagiului militar obligatoriu.. Un stat puternic este mai sigur pe sine si este luat in seama pe plan international. Amenintarile asupra tarii noastre exista din mai multe directii si nu trebuie sa recurgem la tactica strutului, sa bagam capul in nisip si sa ne facem ca nu vedem. Sunt trei lucruri pe care le-as urgenta INTRODUCEREA STAGIULUI MILITAR OBLIGATORIU, CONSTRUIREA RAPIDA A AUTOSTRAZILOR STRATEGICE si DEZVOLTAREA SI MODERNIZAREA CAILOR FERATE PE INTREGUL TERITORIU AL ROMANIEI.

    raspunde comentariului
  • Ecce Kurrupt

    24 octombrie 2017 20:14

    Ce vorbești tu?! Industria producătoare de vaselină practic va exploda

    raspunde comentariului
  • eu

    24 octombrie 2017 20:06

    Romania va gastiga zeroo lei .....doar strainii gastiga

    raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    24 octombrie 2017 19:33

    Dați cu patriotism PIB-ul din mână în mână până în fund la taxatoare că după ce adună și scade ea strategic rămâne kurcubeul tricolor cu un zero franjurat, cu dedicație specială de la Konchita Wurst

    raspunde comentariului
  • Ecce Kurrupt

    24 octombrie 2017 18:48

    România ecce un partener atractiv și strategic, industria producătoare de vaselină practic va exploda, restul ecce mărunțiș.

    raspunde comentariului
  • eu

    24 octombrie 2017 11:17

    castigul tarii e ZEROOO cu minus..

    raspunde comentariului
  • Tepus

    24 octombrie 2017 11:09

    RIDICATI-I CU ARCANU, !! ARESTATI-I CHIAR ACUM !! PE DRAGNEA SI TARICEANU, !! PENTRU STERLING SI TEL DRUM !

    raspunde comentariului
  • Petrache Lupu

    24 octombrie 2017 8:56

    Nici o diferenta, cea veche s-a vandut la REMAT ca fier vechi iar cea noua se vinde ca fier nou.

    raspunde comentariului
  • Plotoneru Doaga

    24 octombrie 2017 1:26

    ce mai industrie ??? a dat-o la fier vechi ovreul Patre Roman, Magureanu si urmasii lui de Bombonei, Berceni, etc. toti au falimentat santiere navale uzine Tractorul BV, Vagoane ARAD, CFR, TAROM, NAVROM, TELECOM, MApN - o armata doar generali ca soldatii au fost dati la casare.Armament fregate si avioane second-hand platite cu imprumut FMI pe 100 de ani cu aurul de la Rosia Montana, afaceri bune !!!

    raspunde comentariului
  • Iohannis

    23 octombrie 2017 23:31

    Bai nene daca PSD si alti ti gani sunt la putere salut NATO si binevenit RUSIA