UPDATE. Lucan Cotizo, acuzat că a fost implicat în 2011 într-un dosar de contrabandă cu țigări, uns de Sorin Grindeanu șef la Vămi. Lucan Cotizo neagă acuzaţiile şi susţine că este victima unei neînţelegeri jurnalistice

de Adrian Bărbulescu , 19 martie 2017 - stire actualizata la ora 17:38, 19 martie 2017
UPDATE. Lucan Cotizo, acuzat că a fost implicat în 2011 într-un dosar de contrabandă cu țigări, uns de Sorin Grindeanu șef la Vămi. Lucan Cotizo neagă acuzaţiile şi susţine că este victima unei neînţelegeri jurnalistice

UPDATE: Lucan Cotizo, al cărui nume a fost vehiculat pentru şefia Vămilor, a negat, pentru România liberă, implicarea sa în dosarul de contrabandă cu țigări din 2011. "Este o minciună. N-am fost chemat la audieri, n-am fost reținut și nu am fost nici măcar implicat în acel dosar și nici în altul", a susţinut acesta.

Pe de altă parte, Lucan Cotizo a confirmat pentru RL că va fi numit luni de către guvernul Grindeanu într-o funcţie importantă. 

 Întrebat cum a fost posibil ca mai multe publicații serioase, precum Ziarul financiar sau Bursa, dar şi agenţia de presă Mediafax, să relateze, acum șapte ani, despre implicarea şi reţinerea sa în dosarul din Portul Constanța, demnitarul a afirmat că ziariștii "s-au luat unul după altul" și că este posibil ca cineva din Constanța să-i fi vrut răul.  "Nici măcar nu m-a întrebat cineva (ziarist - n.red.) la vremea respectivă. Îmi pare rău că atunci nu am reacționat, nu am dat o dezmințire", a menţionat Lucan Cotizo.


Puse cap ca cap, două știri aparent banale, dacă ținem cont de realitățile românești ale momentului, scot la iveală un fapt îngrijorător: premierul Sorin Grindeanu urmează să numească șef la Vămi o persoană implicată, în urmă cu șapte ani, într-un scandal de contrabandă.

Șeful Direcției Pentru Accize și Operațiuni Vamale București, Lucan Cotizo, pentru că despre el este vorba, ar fi fost reținut în 2011 de procurorii DNA, potrivit cotidianelor Ziarul Financiar şi Bursa, dar şi agenţiei de presă Mediafax, alături de mai multe zeci de persoane, într-un dosar care viza acuzații de contrabandă și evaziune fiscală în Portul Constanța Sud Agigea.

În acel dosar, au ajuns în vizorul procurorilor anticorupţie „VIP-uri” precum Laurențiu Mironescu- fost secretar general al MAI, Adrian Sorin Pătrașcu - director adjunct la Grupul de Nave al Poliției de Frontieră Constanța, Eugen Bogatu - fost director în cadrul Administrației Porturilor Maritime Constanța, Sunai Cadâr – șeful Vămii Agigea și foștii șefi de la aceeași vamă  Liviu Durbac  și Alin Pilcă. În caz a fost implicat şi senatorul Mircea Marius Baniaş.

Joi, site-ul Economică.net publica știrea înlocuirii lui Dorel Fronea cu Lucian Cotizo la șefia Vămilor. Anunțul a survenit chiar în timp ce Dorel Fronea, actualul șef al Autorității Naționale a Vămilor, găzduia la Palatul Parlamentului o conferință internațională pentru combaterea contrabandei, la care au participat șefii Vămilor din Republica Moldova, Bulgaria, și adjuncții din Serbia, Ucraina, Ungaria.

Șeful ANAF, Bogdan Stan, a ținut  chiar să-i mulțumească public lui Dorel Fronea pentru rezultatele Operațiunii Scut, încununată cu descoperirea unui container cu 14 milioane de tigări în Portul Constanța  și a anunțat că a decis continuarea acestei operațiuni.

Cu toate acestea, vineri dimineață Bogdan Stan i-ar fi comunicat lui Dorel Fronea că începând de luni va fi înlocuit cu Lucan Cotizo, au declarat pentru România liberă surse din ANAF.

Comentarii

  • gheorghe

    23 martie 2017 4:29

    Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata globala. -Asiguram suport si logistica in desfasurarea activitatii.-Lucrati intr-un mediu placut, proactiv.-Principala atributie este mentinerea unei evidente a ofertelor prospectante si actualizate zilnic.-Oferim sanse reale de avansare in cariera!-Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal, cu posibilitatea unor bonusuri substantiale.-Se lucreaza part-time in timpul liber sau full-time, la alegere.-Programul de lucru este flexibil.-Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor.-Cerem cunostinte minime de operare pe internet, de lucru cu fisiere word si pdf si navigare online. -Solicitati acum mai multe detalii la adresa de email paraschiv_ghrghyahoo.com

    raspunde comentariului
  • Andrei C

    20 martie 2017 9:30

    Comentati cat doriti, pe ei ii doare doar daca 1. nu mai sunt la putere si 2. daca ajung in puscarie.Daca nu iesiti la vot sisau in strada de cate ori cei alesi nu-si respecta mandatul si promisiynile electorale, nu existati pentru nimeni.

    raspunde comentariului
  • Firanescu constantina

    19 martie 2017 23:41

    Cotizo multumeste-i lui Comanita ca te-a ajutat sa ajungi Sef de vama daca nu iti dadea subiectele erai varza. Nu te mai unfla atat ca nu ai avut treba cu DOSARUL PORTUL , erai fericit cand iti trimitea lumea containere in tranzit sa lucrezi. Acum faci pe nestiutorul...

    raspunde comentariului
  • Misu care rezista!

    19 martie 2017 14:59

    Guvernantii astia sunt niste crestini fara litera s!

    raspunde comentariului
  • Jan

    19 martie 2017 14:00

    Eu cred ca Griveianu a facut o alegere inteleapta. Se stie ca, spre exemplu, cele mai eficiente matroane de bordel provin din randul prostituatelor, aflate in retragere. In plus si infractorul Dragnea isi face cei doi ani de puscarie la locul de munca, la Camera Deputatilor, unde colegii lui l-au ales chiar sef. Eu cred ca si la Rahova, tot sef de camera ar fi fost ales, ca infractorii, oriunde s-ar afla, isi apreciaza valorile. Bine ca s-a micsorat numarul de parlamentari la ultimile alegeri, ca Dragnea ar fi putut reclama la CEDO ca nu i se respecta cei 6 merti patrati , la care are dreptul, in timpul sedintelor din sala de plen.

    raspunde comentariului
  • vasile

    19 martie 2017 12:46

    În sfârșit un tehnocrat in acest guvern de incompetenți !

    raspunde comentariului
  • vasile

    19 martie 2017 12:21

    Va fi primul tehnocrat din guvern

    raspunde comentariului
  • gancea

    19 martie 2017 11:04

    Alegere foarte corecta. E vorba despre vama,adica un loc unde se vamuieste si unde trebuie unul care stie sa fure mult si bine pentru a umple vistieria PSD-ului. Pentru acel post, Romania nu duce lipsa de experti ci din contra.... HOTUL POTRIVIT LA LOCUL POTRIVIT. Bravooooooo Grindene !

    raspunde comentariului
  • Pesedeul hot nu se dezminte

    19 martie 2017 4:35

    Marii hoti trebuie promovati in domeniul in care exceleaza. Traiasca penalii camerelor parlamentate, hoti si mincinosi cat incape!

    raspunde comentariului
  • Sorin

    18 martie 2017 21:37

    Erau si altii mai buni, Nini Sapunaru, Dinu Vama era cel mai cel, cel, cel, bun.

    raspunde comentariului
  • Dan

    18 martie 2017 21:25

    Astia di Est Europa au nevoie de timp sa se destepteMultDaia si cartea alba

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    18 martie 2017 21:12

    Uite ce cred eu, cond o marioneta ca Grindeanu, care dispune,ca si,Ponta, Dragnea, Serban Nicolae, de tupeu nemasurat, si numeste indivizi certati cu legea in functii inalte de decizie, oamenii sa iasa in strada si sa protesteze energic. Sa nu mai admitem numiri in functii deosebite hoti, *******, smecheri, indivizi needucati, pe care ii stim nelegati sufleteste si cu toata seriozitatea de tara in care traim. Cu acesti derbedei fara capatai, ducem Romania de rapa si pe noi o data cu ea.

    raspunde comentariului
  • George S.

    18 martie 2017 21:08

    PSD - reprezinta, in opinia mea, "Platforma Selectiilor Delictuale". Romanii cu active de BUNA - CREDINTA, ar trebui sa se gandeasca si sa se intrebe, evident, revoltator. DECE actualul Prim Ministru al Romaniei, NU se gandeste a emite Ordonante de Urgenta in sensulcontextul art. 34 alin. 1 "Dreptul la ocrotirea este garantat" - Constitutia Romaniei ? CONCRET 75 de bolnavi asteapta UN TRANSPLAT DE PLAMANI, dar Romania NU dispune de sectii de chirurgie COMPATIBILE unor astfel de OPERATII ! Ca urmare, bolnavii din Romania, TREBUIESC operati NEAPARAT in strainatate, de regula la Viena. SE pare ca NICI aceasta posibilitate, EXTREM DE COSTISITOARE, este in perocol de a DISPARE, din motivele cunoscute in Romania, dar care LASA RECE, "trinomul" Dragnea, Tariceanu, Grindeanu ! In schimb, asa se pare, Grandeanu Grindeanu, au hotarat DEJA cum pot INCURAJA in Romania pe cei care se ocupa cu CRESTEREA PORCILOR, printre care FIUL lui Dragnea face parte.

    raspunde comentariului
  • valeriu

    18 martie 2017 19:30

    Cred ca este cea mai buna alegere. Cine altul sa stie mai multe smecherii decat unul care le_a practicat

    raspunde comentariului
    • normal

      18 martie 2017 20:19

      Corect, sa aduca banii repede...la partid. Vreti sa puna un novice, sa cada imediat in plasa DNA-DIICOT? P.S. Si ultimul sef de pe lista din articol, Alin Pilca, a fost reevaluat si pus manager la spitalul judetean! Pentru aceleasi considerente!

      raspunde comentariului
  • Frone

    18 martie 2017 17:41

    Adevarul este ca eu, Dorel Fronea prenume cel putin nepotrivit daca nu lucrez la asfaltari nereusite am obiceiul sa lesin in anumite momente intime. Prietenii stiu de ce

    raspunde comentariului
  • Dan

    18 martie 2017 17:15

    Cum poate sa te respecte ca o tara cei din UE,Statele Unite, etc?????CUM?

    raspunde comentariului
  • Mircea

    18 martie 2017 16:07

    Asta este PSD-ul. Nu au alti oameni. Infractori, smenari, borfasi. De unde sa alegi?