VIDEO. Premierul Grindeanu, reacție după gafele făcute de Lia Olguța Vasilescu la ONU: Nu se dau examene de limbi străine când ocupi o funcție de ministru

de Avram Eliza , 18 martie 2017 - stire actualizata la ora 22:11, 18 martie 2017
VIDEO. Premierul Grindeanu, reacție după gafele făcute de Lia Olguța Vasilescu la ONU: Nu se dau examene de limbi străine când ocupi o funcție de ministru

Premierul Sorin Grindeanu a declarat, sâmbătă, că deși apreciază că ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a vorbit în limbile engleză și franceză la ONU, dacă ar fi fost în loc ei, ar fi ales limba română. Șeful Executivului a mai precizat că ”nu se dau examene de limbi străine când ocupi o funcţie de ministru”.

”Credeţi că merită să intrăm în subiectul ăsta? L-am auzit si pe Emil Boc vorbind în engleză. Nu se dau examene de limbi străine când ocupi o funcţie de ministru, ci trebuie să ştii domeniul pe care îl gestionezi. Eu apreciez efotul Olguţei Vasilescu de a vorbi engleza şi franceza în două zile, una dupa alta. În locul ei, aş fi vorbit în limba română pentru a fi înteles mai bine”, a declarat Sorin Grindeanu, într-o conferință de presă susținută la sediul Consiliului Județean Timiș.

Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a participat la cea de-a 61-a sesiune a Comisiei ONU pentru condiţia femeii, unde a ținut două discursuri în engleză și în franceză. În limba engleză, ea a pronunțat neinteligibil, în vreme ce, în franceză, a vorbit despre ”marșul tramvaiului” în loc de piața muncii. 

Comentarii

  • Negru Vasilica

    30 martie 2017 13:13

    Bani online. Cautam urgent operatori pe internet. Castigurile sunt foartemotivante. Lucrati acasa la dvs, la calculator, in timpul liber. Asiguram instruire gratuita si de cea mai buna calitate.Trebuie sa aveti varsta de 18 ani si cunostinte minime de navigare pe internet. Cereti acum detalii la adresa de emaila unuia dintre coordonatorii echipei noastrevasilica.negruyahoo.com

    raspunde comentariului
  • alt roman

    20 martie 2017 23:29

    Un prost gaseste intotdeauna unul mai prost, care sa-l admire

    raspunde comentariului
  • Murphy

    19 martie 2017 14:26

    Daca taceai filosof ramaneai nene Grindeanu !Cine a trimiso pe doamna DOTTORE Olguta la ONU nu stia ca e bata la limbi straine? Trebuia sa-l intrebe pe Vadim ce fel de limbi bungheste madama si apoi sa-i aloce un o translatoarer.

    raspunde comentariului
  • Ce pacat!

    19 martie 2017 12:46

    Olguta n-ar fi o femeie urata, dar daca e prosta tot degeaba!

    raspunde comentariului
  • Petrus.

    19 martie 2017 10:11

    Ce Ministru?!Asta-i de-a dreptul mistrie!Mai așteptăm sa vedem cum drișcuiește?!

    raspunde comentariului
  • Jan

    19 martie 2017 9:19

    Sunt convins ca Olguta are alte talente, care au recomandat-o. Oricum, PSD-ul, care sustine familia traditionala,nu apreciaza"limbile" decat daca sunt prestate de canalele TV.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    18 martie 2017 22:00

    Vrem sa stim daca Parchetul local de pe langa Judecatoria Craiova a instrumentat dosarul RAULUI, in urma sesizarii ISC= Inspectoratul de Stat in Constructii, pe care a inaintato, in 2016, cu privire la lucrarile de pe strada RAULUI din Craiova, pe care Tel Drum le-a facut prost si fara autorizatie, in perioada mai- octombrie 2016, pe bani din fonduri UE. Primaritei Olguta nu ii este rusine sa se lase descoperita in aceasta pungasie, fara sa elucideze ce sume a platit si de unde a luat banii fara autorizatie ? DNA poate obtine de la ISC tot ce intereseaza despre lucrarile realizate pe strazile Caracal, Bariera Valcii si Raului din Craiova, ca urmare a contractului acordat de Olguta Vasilescu,la 5 noiembrie 2013, de la Primaria Craiovei.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    18 martie 2017 21:38

    Foarte rau ca nu se dau examene de cunoasterea unei limbi straine de larga circulatie si de constatarea medicala ca omul care urmeaza sa reprezinte Romania este intreg la minte. Alminteri, orice neispravit are pretentia sa fie seful statului. Va trebui sa avem OMUL POTRIVIT LA LOCUL POTRIVIT, pe verificate. Daca un om nepotrivit ca Grindeanu a ajuns prim-ministru, fiindca super-hotul Dragnea l-a pus acolo, ca sa poata fura fara teama, el numeste alti nepotriviti, ca Lucian Cotizo , care o sa numesca si el alti banditi nepotriviti.

    raspunde comentariului
  • Cam impertinent raspunsul premierului!

    18 martie 2017 20:36

    Emil Boc nu vorbeste "Queen English", dar este cursiv, vorbeste inteligibil, spre deosebire de Olguta cea roscata. Comparatia este deplasata, domnule prim ministru. De Iliescu nu ai indraznit sa te legi!!!! Si sa stii, ca pentru prestigiul Romaniei ar fi absolut necesar ca ministrii sa dea un test de limbi straine. Si unul de inteligenta. Sau va e frica??

    raspunde comentariului
  • Macar un test de IQ !!!!

    18 martie 2017 20:23

    Ce ziceti, domnule premier???

    raspunde comentariului
  • Uriah Heep

    18 martie 2017 19:48

    Dar salariile si pensiile marite sunt bune,oligofrenilor...

    raspunde comentariului
  • viorel

    18 martie 2017 19:25

    Ai dreptate, nu a vorbit ci a citit. A avut ocazia sa arate lumii ca noi citim si in alte Limbi. Succes olgutza cu *****.

    raspunde comentariului
  • vio

    18 martie 2017 19:16

    Desigur, examen de lb. straine , nu se cere! Se cere numai tupeu , iar Doamna cu pricina are mult !!!!!!!!!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • limba

    18 martie 2017 18:52

    astai nimic, sa-l auziti pe dom'primministru cum vorbeste 9el o sfecleste si in limba materna!!!trecand in registrul serios este inadmisibil ca un inalt demnitar sa nu poata vorbi macr o limba de circulatie internationala! pesedei, luati esemplu de la Dl.PRESEDINTE Iohannis, care vorbeste impecabi in engleza si germana!

    raspunde comentariului
  • Hotia si prostia salveaza Romania

    18 martie 2017 18:29

    Se da la comisii, dar trecut cu 10 in baza dosarului penal.

    raspunde comentariului
  • sinistru

    18 martie 2017 16:32

    orb la orb nu-si scoate ochii...

    raspunde comentariului
  • Theodor Iliescu

    18 martie 2017 16:15

    Caligula Imperator,Si-a facut calul senator !Liviu Dragnea mai sinistru,Si-a facut vaca ministru !Cred ca sintetizeaza corect situatia !

    raspunde comentariului
    • da da

      18 martie 2017 16:41

      Corect este ca armasarul Dracnea si-a facut iepele parlementari si ministri .

      raspunde comentariului
  • vasile

    18 martie 2017 16:14

    Inteleg, pentru limbi straine nu se dau examene cand esti propus ministru, dar pentru alte competente ? Ce anume o recomanda pe țața asta sa ocupe fotoliu de ministru al muncii ?

    raspunde comentariului
    • Taxe MICI

      18 martie 2017 19:38

      -Tot respectul Dom' Vasile ! - ai spus ce VEDE tot romanul in individa asta - si basescu ne-a pricopsit cu una de-aceeasi teapa - gunoiul udrea

      raspunde comentariului
  • Mircea

    18 martie 2017 16:05

    Ce sa-i faci daca ai pus o tuta ministru.