Descarcă formularul declarației pe proprie răspundere pentru alegeri

de David Simion , 06 noiembrie 2014 - stire actualizata la ora 17:40, 14 noiembrie 2014
Descarcă formularul declarației pe proprie răspundere pentru alegeri

Fisiere atasate:

România liberă vă oferă posibilitatea de a descărca formularul Declarației pe propria răspundere (art. 44 alin. (4) din Legea nr. 370/2004) pentru a îl avea gata completat atunci când vă veți prezenta la vot. Completarea acestuia înainte de prezentarea la secția de votare și semnarea sa în fața autorităților va putea reduce timpul de așteptare pentru a vota.

Citește si: Deputaţii AU RESPINS legea care permitea introducerea votului prin corespondenţă

La primul tur al prezidențialelor, mii de români, atât din țară cât și din străinătate, au stat ore în șir la cozi sau chiar au fost puși în situația de a nu-și putea exercita dreptul de vot din cauza lipsei acestor formulare sau a timpului mare de așteptare.

Comentarii

  • un roman mai prost

    24 februarie 2016 0:28

    Fura sistemul votul romanilor si din tara si de afara.

    raspunde comentariului
  • un roman mai prost

    24 februarie 2016 0:27

    vorba lui DD, detinutulm politic al regfimului , sistemului fanariot-mafiot. Nu conteaza cum se voteaza, conteaza cine le numara, fura votul as cum fura dupa alegeri, alesai neamului cercul coruptilor ,mafiotilor.

    raspunde comentariului
  • un roman mai prost

    24 februarie 2016 0:18

    daca as vota as vota Partidul lui VLad Tepes, sa lovesc in gruparile de talibani musahedini, autohtoni care duc juhadul de ma mai bine de doua deceni , 26 de ani, impotriva Statului Roman, impotriva poporului roman, cei multi saracti sarmani si oprimati si asupriti.

    raspunde comentariului
  • DAC

    07 ianuarie 2015 14:33

    Alegerile costa! Doar atat conteaza.

    raspunde comentariului
  • Paul

    16 noiembrie 2014 15:51

    Mai dragnea DOBITOCULE !!! Sa te bata D-ZEU de "roman ortodox" Nu iti este rusine sa trimiti atatia napastuiti la vot multiplu ?? Sa ai peste 12000 de votanti numai i judetul tau ? NESIMTITULE !!!Are grija de tine DNA-ul in curand !!!

    raspunde comentariului
  • Paul

    16 noiembrie 2014 15:45

    ROMANI !!! Daca si in turul doi in diaspora este acelas dezastru la vot,daca oamenii si mortii lui dragnea apar pe listele suplimentare, sa nu-i lasam sa ajunga la putere- SA IESIM IN STRADA SI SA NEBATEM CU EI

    raspunde comentariului
  • Petre

    16 noiembrie 2014 12:12

    Noi votam Victor Ponta pentru a avea liniste in tara si de a scapa de toti basisti

    raspunde comentariului
  • Alexandrescu

    12 noiembrie 2014 20:56

    Sa fie obligati popii, primarii, directorii de scoli si postasii...sa lamureasca cetatenii de la sate sa-l voteze pe Ponta! E culmea inselatoriei! Cum se va simti Ponta pe scaunul minciunii si inselatoriei? Va fi el binecuvantat sau blestemat???

    raspunde comentariului
  • GICA

    12 noiembrie 2014 13:39

    DL MELESCANU DL PONTA DAU DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CA SINT ROMIN .............DAU DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CA STIU ROMINESTE CA AM FACUT FACULTATEA IN ROMANIA DREPT PT CARE SEMNEZ ......PE PROPRIE RASPUNDERE .....SI CU MINA DREAPTA PA INIMA

    raspunde comentariului
  • GICA

    12 noiembrie 2014 13:39

    DL MELESCANU DL PONTA DAU DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CA SINT ROMIN .............DAU DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE CA STIU ROMINESTE CA AM FACUT FACULTATEA IN ROMANIA DREPT PT CARE SEMNEZ ......PE PROPRIE RASPUNDERE .....SI CU MINA DREAPTA PA INIMA

    raspunde comentariului
  • Nedelcu

    11 noiembrie 2014 20:20

    Si patriarhul Romaniei recunoaste amestecul popilor ca influienteaza comunitatea pe cine sa voteze.Ortodoxia este cea mai mizerabila institutie din Romania.Nici un demagog politic, mincinos, nu e atat de mincinos ca un popa ortodox.

    raspunde comentariului
  • Marin

    11 noiembrie 2014 20:14

    Pentru omul de rand pedeapsa cu puscarie. dar pentru marii baroni inselatori, falsificatori... ar trebui pe Scaunul electric!!!

    raspunde comentariului
  • constantin

    11 noiembrie 2014 16:32

    filfizonul de antonescu dupa ce la ajutat pe nenorocitul asta sa ajunga prim ministru si sa-i dea toata putererea acum tace ca porcul in popusoi....mai mare rusinea...ar trebui ca liberalii sa ia atitudine...

    raspunde comentariului
  • Cuviosul Microfonie

    10 noiembrie 2014 21:20

    Perla in declaratie, citez " ... nu am mai votat și nu voi mai vota la altă sectie de votare pentru alegerea Președintelui României." In traducere, votul multiplu este legal atata vreme cart se intampla la aceeasi sectie de votare, nu-I asa? Unde sunt vajnicii nostril juristi de 3 parale, care pot sa scoata o asemenea ineptie?

    raspunde comentariului
  • dr.samarescu

    08 noiembrie 2014 9:31

    Ce rost are formularul?Ati vazut ca acasa si tribunalele sunt pline de "politisti"..Coruptii nu sunt impresionati de ei.In Germania,exista liste de alegatori...Votul repetat e imposibil...Fara "formulare" inutile. drsamarescu

    raspunde comentariului
  • eugenia

    07 noiembrie 2014 9:07

    DE CE ARUNCATI CUVINTE ASA NEDREPTE ASUPRA SI DESPRE PENSIONARI?! fiecare cetatean are un drept secret fiind, la vot.Daca toti cetatenii voteaza inclusiv pensionarii de ce ? ar fi NUMAI PENSIONARII VINOVATI?! in cazul in care va fi invingator d-l Ponta?! Cu Voia Lui Dumnezeu CRED ca va fi ales ca presedinte al romanilor cel mai vertical dintre candidati. Pensionarii ceilalti cetateni ramasi in tara sunt adevaratii eroi ai RO! au suportat si suporta restrictiile impuse fara mila de toti cei care s-au perindat in functii importante ale acestei tarisoare.Cei doi candidati sunt aproape egali asa cred. Campania electorala a fost desfasurata prin arma jignirilor aruncate de fiecare tabara in parte. O lupta care nu aduce cinste, nici respect.Pensionarii nostri atat de huliti si bataie de joc a multora dintre cetateni si nu numai ,au asteptat in fapt,expunerea de catre candidati a unor planuri concrete prin care Ro sa devina prospera in viitor, pas-de-pas, cu bunavointa generala desigur prin inteligenta si creativitatea tuturor romanilor.Dar am ajuns sa convietuim ca niste straini. Numai bine tuturor!

    raspunde comentariului
  • gigi

    07 noiembrie 2014 2:47

    Imi pare rau dar eu am in imprimanta numai hartie dura si nu pot sa ma sterg cu formularul vostru undeva. Daca nu semnez porcaria asta inseamna ca pot sa votez de mai multe ori legal? Voi romanii sunteti niste prosti primitivi si din cauza duhorii voastre avem toti in toata lumea de suferit.

    raspunde comentariului
    • sandu

      07 noiembrie 2014 6:51

      Imi pare rau Gigi ca nu platim mai multe taxe sa ne permitem sa iti organizam niste conditii de vot care sa nu iti puta. Atitudinea ta ne face cinste si ne dorim ca mult mai multi romani cu mentalitatea si dragostea ta de tara sa participe la vot. Atata timp cat platiti taxe, aveti drepturi...Daca nu platiti macar aveti decenta fata de cei care platesc pentru voi!

      raspunde comentariului
  • garbea constantin

    06 noiembrie 2014 21:13

    romanii care vor ca ponta sa nu castige turul 2 la prezidentiale sa iasa la vot de la primele ore ale diminetii sa le ia fata pensionarilor...numai asa va fi batut psd-eul cu ponta lui cu tot

    raspunde comentariului
  • Goi

    06 noiembrie 2014 14:42

    Ca cetatean roman rezident in afara tarii, ma intreb daca si cetatenii romani care locuiesc in tara trebuie sa semneze o asemenea declaratie. Daca nu, este vorba de discriminare.