Premierul Spaniei a anunțat că suspendă autonomia Cataloniei

de Mihai Diac , 19 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 16:36, 19 octombrie 2017
Foto: Arhivă

Premierul Spaniei, Mariano Rajoy, a anunțat, joi, că Guvernul de la Madrid va pune în aplicare articolul 155 din Constituție, care permite suspendarea autonomiei Cataloniei.

Potrivit BBC, aplicarea articolului 155 ar urma să intre în vigoare sâmbătă.

Anunțul Guvernului de la Madrid intervine imediat după ce liderul regiunii separatiste, Carles Puigdemont, a spus că se pregătește să declare independența totală a Cataloniei, dacă Guvernul Spaniei nu vrea să negocieze cu el.


Liderul separatist al Cataloniei, Carles Puigdemont a trimis o scrisoare guvenului de la Madrid în care cere o perioadă de negociere de două luni. Spune că vrea o întâlnire de urgenţă cu premierul Spaniei, Mariano Rajoy.

Premierul spaniol, Mariano Rajoy, le-a transmis acum o săptămână separatiștilor catalani că respinge orice mediere în criza care continuă după ce premierul Cataloniei, Carles Puigdemont, a semnat o declarație de independență, dar a cărei aplicare a suspendat-o în așteptarea unui dialog cu Madridul.

'Nu este posibilă o mediere între legea democratică și ilegalitatea sau nesupunerea civică', a anunțat Rajoy în fața Parlamentului de la Madrid.

Loading...

Comentarii

  • Firul de praf

    21 octombrie 2017 11:16

    Imi mai propun ,ca pe masura consolidarii climatului de securitate, si mai ales de prosperitate, in spiritul valorilor europene, sa procur urmatoarele. Una bucata pusca mitraliera noua, incarcatoare tambur, o movila de cartuse trasoare, incendiare si perforante, cateva lazi de grenade defensive, cu focoasele aferente. AG-7, cu luneta lui, apoi o stiva de lovituri cumulative si instantanee, daca se poate cu incarcatura termobarica. Daca se asociaza si vecinii, cumparam de la supermarket si o baterie de aruncatoare de 120 mm, cu tot cu branduri. Cu economiii drastice, poate mai facem rost si de o instalatie completa, BM 21 Grad. O sa ziceti ca achizitiile noastre sunt relativ modeste, deh, nu sunt foarte bogat, insa nu ma incurc decat cu lucruri pe care le cunosc si stiu sigur ca functioneaza, la o adica. Traiasca pacea mondiala !

    raspunde comentariului
  • Firul de praf

    21 octombrie 2017 10:52

    Sunt foarte curios ce parere o sa aiba armata spaniola despre o astfel de treaba. Ma refer la fortele terestre si cele navale, mai ales ca provincia zglobie e pe langa Mediterana. Ca sa nu mai zic ca spaniolii au si o traditie in treburi din astea, Guerra Civil, 1936-1939, alti actori, insa cu aceleasi manifestari- morti, schilozi, case distruse. Sincer sa fiu, ma uit la vremurile in care traim si nu-mi place deloc ceea ce vad. Uniunea Europeana, ni s-a zis ca e ceva cu valori, asigurarea pacii, cu paradisul promis, cu madam Porkel in frunte, realeasa, ca nici ea nu cred ca mai stie de cand e la putere. Iar io simt ca e miros de praf de pusca, il stiu de pe vremuri si e greu de uitat. Ce-mi recomandati, sa ascult discursurile de la Bruxellles, sau sa cumpar niste fleacuri, acolo. Cum ar fi una pereche ochelari balistici, o casca din kevlar, vesta antiglont, cotiere, genunchere, bocanci, poate si o mica trusa de prim ajutor. Sa le depozitez intr-o debara, iar daca intreaba careva la ce ajuta, o sa zic ca ele contribuie la intarirea valorilor euro-atlantice, care anunta viitorul luminos. Fiindca, daca intr-o buna zi suna goarna, ma indoiesc ca in depozitele armatei se mai afla piesele de echipament necesare. Alaltaieri in Balcani, ieri in Ukraina, azi in Catalunya. Maine... cine stie unde, poate pe-aici, pe-aproape. Iar treburi din astea nu se pot termina decat cu o bataie zdravana, inca una generalizata.

    raspunde comentariului
  • Rodica

    20 octombrie 2017 21:33

    Nu totul se rezuma la bani. In urma unui divort pierzi bani dar tot o faci daca nu se mai poate. E bine ca le suspenda autonomia ca ruptura sa fie si mai mare. Catalonia va fi independenta intr-o zi ca ne place sau nu.

    raspunde comentariului
  • Mangela Valahu

    20 octombrie 2017 1:21

    Spania suspenda autonomia. Catalonia declara independenta.Rusi si China o recunosc in secunda 1 -si cateva tari UE Belgia Austria Ungaria Polonia Cehia Anglia,Elvetia, Canada, Turcia plus dusmanii Spaniei din Sudamerica, Australia si noua Zeelandaplus aliatii Rusie si Chinei.Rusia si China convoaca Consiliul de securitate ONUsi vor cere interventie pentru a poroteja civilii catalani in fata agresiunii Spaniole.....si uite asa se duce ue in ***** pe care ar putea sa l evite obligandu i pe rahoi si puigdemoint sa se aseze la masa si sa discute deschis si direct ce e dispus sa dea si sa accepte fiecare ca sa fie pace si multumire.

    raspunde comentariului
  • peterkin

    19 octombrie 2017 16:33

    dusule esti intradevar dus. gicu piticu nu e din romanica, e din san franfrica bre.

    raspunde comentariului
    • dusu

      19 octombrie 2017 19:03

      citesc ca neamtul rominesc va spune ca in 2019 o sa aveti vizita de la UE ! ha ha viitorul luminos ii tat mai aproape ma rumini

      raspunde comentariului
  • la placinta

    19 octombrie 2017 16:03

    Independenta se castiga prin lupta...vezi razboiul din 1877 al romanilor impotriva turcilor.....razboiul americanilor cu englezii....etc....Catalanii cu cine se luptara...????

    raspunde comentariului
    • adaug

      19 octombrie 2017 16:07

      Razboiul lui Mihai Viteazu cu hungurii in 1600....etc...al lui Mircea cel Batran tot cu hunii in 1400

      raspunde comentariului
      • completare

        20 octombrie 2017 8:25

        in limba sanscrita avem HUMI =HUMA in romana, LOKA in sanscrita=LOC in romana si ce nu place hunilor ARDA in sanscrita si ARDEAL in romana cu intelesul de DEAL zona deluroasa....si erea sa uit APA in sanmscrita si APA in romana..

        raspunde comentariului
        • Bold

          21 octombrie 2017 16:47

          Stai sa vezi 300000 de cuvinte latine iar in sanscrita 2-3 si o juratura...

          raspunde comentariului
      • ma, tu esti olteanul ala

        19 octombrie 2017 21:04

        care se declara de fiecare data ardelean

        raspunde comentariului
  • Miorel

    19 octombrie 2017 16:03

    Sa vedem acum ce puncte vulnerabile o sa mai gaseasca pe continent.De ce a sarit Italia prima ca nu vrea separare ca nu recunoaste?Sa nu se vulnerabilizeze.

    raspunde comentariului
    • dusu

      19 octombrie 2017 16:15

      ooo ma miorelule voi frati rumini sinteti spalati zilnic pe creierasul vostru si asa micut guvernul spaniol o umblat si pe la voi prin romanica sa ceara suport ministru de externe vezi ce o zis ieri neamtul rominesc ales de securisti si votat de naivi ! premierul spaniol o obtinul promisiunea colegei may, ha ha bat si ei la portile cu care se aseamana hotii isi dau tot timpul mina cind ii ceva de praduit

      raspunde comentariului
      • Miorel

        19 octombrie 2017 16:20

        Pai scrie Uie din ce am citit eu adica uniune adica unitate adica unire de ie.Nu scrie NUE non unitate e.

        raspunde comentariului
        • dusu

          19 octombrie 2017 18:48

          ma rumine ! voi intelegeti unitate ,indivizibil si inalienabil ha ha mai lipseste indestructibil, ha ha asa i statu ruminilor

          raspunde comentariului
  • Gicu Piticu

    19 octombrie 2017 15:59

    Este adevarat ca independenta in general se obtine exact prin incalcarea legii, cu exceptia cazului cehoslovaciei, si de cele mai multe ori implica razboaie civile sau conflicte armate interne. Ideea este ca independenta trebuie recunoscuta. Aici este problema. Tarile UE vor trebui sa decida daca recunosc sau no Catalonia. Atat timp cat Spania va fi membra in UE Catalonia nu va putea intra in uniune. Deci economic si militar pot spune doar adio catalanilor... v-ati cam facut-o cu mana voastra. Ca nu cred ca vor adera la Uniunea Statelor Africane sau la CIS.

    raspunde comentariului
    • Gicu Gigantul

      20 octombrie 2017 4:33

      Catalonia nu se va separa. Timpitii de separatisti o sa o ia in gura.

      raspunde comentariului
  • Gicu Piticu

    19 octombrie 2017 15:53

    Aviz amatorilor de pe la noi!

    raspunde comentariului
    • dusu

      19 octombrie 2017 16:19

      ma piticule ! tu la minte esti pitic ! io am stiut fara sa faci al doilea comentariu ce simti tu ca individ ce si zice romin !

      raspunde comentariului
      • node

        19 octombrie 2017 19:54

        DUSU-LE CU CAPUL NU OBSERVI CAT DE PROST PREGATIT ESTI IN PRIMUL RAND NU STI SA SCRI IN LIMBA ROMANA ,SI DACA TOT NU TE PEICEPI LA NIMIC POTI SA PLECI IN MO******

        raspunde comentariului
  • Spectator

    19 octombrie 2017 14:13

    De rasul curcilor traiasca manipularea in stil sovietic.Cine sunt cele doua partide independentiste catalane care fac tot scandalul asta, CUP si PdeCAT? Primii sunt de extrema stanga, un fel de neo-marxisti. Daca va este cunoscut, cât de cât, ce este si ce face marxismul, bolsevismul, comunismul, stanga radicala, ei bine, iată. Cel de-al doilea partid insa este de culoare centru dreapta, astfel incat asocierea cu extrema stanga este complet anti-natura. Atunci, de ce? Pai, simplu. PdeCAT reprezinta "burghezia" care vrea sa-si puna la adapost bănisorii albi pentru zile negre, eventual in Andorra sau chiar intr-o Catalonie independenta, dar in afara UE.Va mai mira ca site-urile de propaganda rusesti au intervenit masiv in ajutorul independentismului catalan?

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    19 octombrie 2017 14:11

    FOARTE BUNA HOTARAREA PREMIERULUI, SI AR TREBUI ASPRU PEDEPSITI PRINCIPALII AUTORII CARE AU INCERCAT SA RUPA CATALONIA DE SPANIA. TRAIASCA SPANIA INTREGITA CU TERITORIUL SAU DE LA GIBRALTAR !

    raspunde comentariului
  • Miorel

    19 octombrie 2017 13:52

    Sa zica bogdaprosti ca nu l-a arestat ca incalca constitutia unui stat suveran independent si indivizibil.Imaginati-va astfel de miscari in Franta sau in Turcia ce se intampla.Asa si-au spart dintii o mana de babe neaatisfacute...

    raspunde comentariului
    • Goi

      19 octombrie 2017 14:39

      Oare cum se explica faptul ca nu se pomeneste nimic de catalanii din Franta, tara in care nici de autonomie nu se poate discuta, ca sa nu vorbim de independenta?

      raspunde comentariului
      • Miorel

        19 octombrie 2017 16:08

        Asa sunt spaniolii de vita nobila ,sentimentali.

        raspunde comentariului
      • Miorel

        19 octombrie 2017 15:56

        Masoneria a invins doar in Anglia in fata lui Hitler in Franta a infrant.In fata lui Sorosi situatia sta taman invers in Anglia a invins vz Brexit in Franta nu are sanse se pare ca a infrant si in Spania.Catalanul nesorsist plange cand aude de separare.

        raspunde comentariului
  • Rajoy este un vierme

    19 octombrie 2017 13:11

    doar parlamentul are dreptul acesta

    raspunde comentariului
  • Usor nepoliticos

    19 octombrie 2017 12:36

    Incepe prabusirea economica a Spaniei cu Catalonie cu tot si destructurarea UE. Regele poate pleca la vanatoare de elefanti.

    raspunde comentariului
  • ALEX

    19 octombrie 2017 12:23

    Felicitari PM Rajoy! Nu orice este negociabil si nu se negociaza cu oricine,mai ales cu moldoveanul!