Merkel a picat examenul cu Trump. Cancelarul german nu a făcut față lipsei de vocabular și lipsei de stil ale președintelui american

de Adina Mutar , 18 martie 2017 - stire actualizata la ora 23:03, 18 martie 2017
Merkel a picat examenul cu Trump. Cancelarul german nu a făcut față lipsei de vocabular și lipsei de stil ale președintelui american

Cu toate că a studiat conștiincioasă toate interviurile lui Donald Trump și a analizat întâlnnirile la nivel înalt pe care le-a avut acesta până în prezent, cancelarul german, Angela Merkel, a rămas confuză după prima întâlnire față în față cu președintele american.

Conform specialiștilor în limbajul semnelor, Angela Merkel a încercat să nu fie „femeia de fier” în fața lui Trump, iar acesta a vrut să fie mai soft, drept pentru care a arătat ca un băiețel îmbufnat și irascibil în fața mamei, refuzând autoritatea acesteia.

Lucruri rele, lucruri bune, „înțelegeri comerciale fantastice”

Deși au vorbit de „o vizită productivă”, cei doi lideri s-au despărțit pe aceleași poziții ca dinainte de întâlnire. După cum anunțau ziarele germane, Merkel a plecat la Washington chitită pe un război economic, pe care să și-l câștige într-o primă rundă. Ea a insistat pe Acordul transatlantic TTIP, deschis oportunităților, criticând subtil sloganul președintelui: „America first”. Trump n-a lăsat-o să dezvolte, trântindu-i scurt: „Eu nu sunt un izolaţionist, eu sunt un partizan al liberului schimb, dar al unui schimb echitabil, pentru că liberul nostru schimb a condus la multe lucruri rele”. Vocabularul bogat al cancelarului german și stilul diplomatic nu i-au servit la nimic în fața lui Trump, care „a jonglat” cu „rău, „bun”, „fantastic”. Dar a ținut-o pe a lui.

Interceptările lui Obama, „singurul punct comun”

Merkel elogia Uniunea Europeană, Trump strâmba din nas, tăcut, pentru că el tocmai omagiase Brexit, la întâlnirea cu Theresa May, premierul britanic. Merkel vorbea de principii umaniste și de drepturile refugiaților, Trump bombănea că „securitatea propriilor cetățeni primează” și că „imigrația este un privilegiu”, nu un drept. Și, dacă tot a venit vorba de securitate națională, Trump a repetat dorința SUA ca țările membre NATO să-și crească cheltuielile pentru armate.

Mda, Germania și le va crește. Dar schimbările climatice? Off record! Problema încălzirii globale va fi subiectul central al summitului G20 pe care Germania îl prezidează la Hamburg, în iulie. Iar Administrația Trump va tăia din toate fondurile alocate luptei împotriva modificărilor climatice. Cu asemenea divergențe, nu e de mirare că Trump nu i-a auzit nici pe jurnaliști, nici pe Merkel, care cereau o strângere de mână pentru poza de Birou Oval.

Trump a ieșit din starea bosumflată abia spre sfârșitul întâlnirii, când deja se gândeaa la weekendul petrecut la reşedinţa sa de la Mar-a-Lago, Florida. „Poate avem ceva în comun”, i-a spus complice președintele american. Merkel deja se crispase. „Pe amândoi ne-a ascultat Obama”! Ha, ha, ha! Nu! Angela Merkel n-a râs. 

Comentarii

  • don kuku

    21 martie 2017 0:32

    frau merkel ist die cancer von deutschland!

    raspunde comentariului
  • ...deci masonii ca wakka islamizantă Merkel sunt "cultivați" și "sofisticați" fiindcă sunt MINCINOȘI ? HAHAHAHAHA ! ...șoroșizmu' CNN-izd ne oferă noi mostre strălucite de interpretare...

    19 martie 2017 13:51
  • Sorin

    19 martie 2017 13:15

    Mi se pare cam naspa titlul asta. Pai Trump e un fel mitocan gen Basescu, ce examen ar putea avea Merkel cu un derbedeu care nu se respecta nici pe el? La ora actuala Germania este ca randament, eficienta economica si politic superioara SUA. De exemplu Germania are emigrant dar cel putin pana acum a stiut sa-i trieze si sa-i foloseasca pe cand SUA are si multi total inutili si asta de 50 de ani incoace. La cei veniti acum Germania nu le-a acordat statut permanent si ii poate expulza oricand.

    raspunde comentariului
    • Goi

      19 martie 2017 13:57

      Trump stie bine apucaturile panaramei germane privind carnagiile si dezmaturile sexuale din piete practicate de musulmani.

      raspunde comentariului
  • Devil Shaiseh

    19 martie 2017 12:00

    Greu de zis cine si ce examen a picat. Trump ocupa pozitia celui mai puternic om insa nu a trecut examenul inca, iar daca Merkel a picat examenul omului de grota asta inseamna ca Europa inca are sanse.

    raspunde comentariului
  • 0staticu din harkov

    19 martie 2017 8:00

    strumf nu stie decat rusa de la chiiasii lui din zgarie nori. Politetea insa e tipic siberiana din Boskortostan

    raspunde comentariului
  • Esec total

    19 martie 2017 7:54

    Nici nu-i starneste interes baba la ce sotie are!

    raspunde comentariului
  • UBAFCA

    19 martie 2017 6:51

    SA iesim in strada sa mitingim pentru susținerea doamnei Kancellar Anghela MERKEL și, în plicit susținem EUROPA NOASTRĂ UNITA, în care trăim în pace și înțelegere, .., ,Doua doamne țin, practic, Europa la ora actuala, Doamna Merkel și doamna KIOVESHY

    raspunde comentariului
  • Roman

    19 martie 2017 3:05

    Vaca asta nazista si-a gasit in sfirsit nasul. Profitind de lasitatea unui Sarkozy sau Hollande care-i sarutau, plini de admiratie, mina de prostia unui Rajoy care a trimis, cind a fost prima data prim ministru, studentii la Berlin s-o imbuneze pe prima dona a Europei te-ntrebi de ce ***** mai e el prim ministru atunci sau de slabiciunea grecilor, ea era obisnuita sa discute folosind limbajul lui Hitler.Berlusconi a fost facut terchea berchea de mass media nazista, preluata si de cea romaneasca. ? Dar cu Trump sau unul ca el v. Putin nu i-a mers si nici nu-i va merge. Japitele naziste si-au facut jocul lor murdar si acum desi ea n-a fost practic invitata ci s-a autoinvitat sa mearga la Trump, in mass media nazista a a aparut stirea ca Trump, vezi Doamne, ar vrea sa-i ceara sfatul. Cred ca asta l-a suparat cel mai mult si, capos cum e el, a acuzat-o direct pe jurnalista de la DPA ca promulgheaza fake news, iar lui Merkel i-a dat pur si simplu peste bot.

    raspunde comentariului
  • deci

    19 martie 2017 0:59

    n-au nimic in comun si va fi RASBOY!

    raspunde comentariului
  • stilul racului

    18 martie 2017 22:17

    UE n-o sa prinda SUA nici daca sta pe loc 1000 de ani.

    raspunde comentariului
    • Mircius

      18 martie 2017 22:33

      Ce sa prinda Germania? Sa abandoneze Mercedes-urile, BMW-urile si Audi si sa treaca pe Chevrolet? Sau te referi la Coca Cola?

      raspunde comentariului
  • EU

    18 martie 2017 19:23

    Trump a esit din starea bosumflata pt.ca scapa de vizita Merkelitei nu pt. ca se gandea la weekend. Si bine i-lea mai zisTrump. Liderii europei si-au batut joc de tot ce-nseamna civilizatie.

    raspunde comentariului
  • Foarte bine!

    18 martie 2017 18:22

    Trump are dreptate! Mai intai trebuie indeplinite indatoririle fata de propria tara si fata de propriul popor! Merkel nu a deschis usile Europei la invazia musulmana, din considerente umanitariste, ci pentru ca asa scrie in agenda globalista! Asa cere programul pentru guvernul international. Faza I, amestecul raselor!

    raspunde comentariului
    • centrix

      18 martie 2017 19:00

      Deocamdata cu turcii imigranti nemtii si-au crescut populatia si pensionarii lor vor avea de unde sa-si ia pensiile, iar fabricile si batranii lor vor avea cine sa le-ii spele si sa le-ii pazeasca, au personal medical si in general, au pe cine sa puna la munca pentru ei. Cine stie sa conduca are cine e condus pleaca sa aiba si el ceva.

      raspunde comentariului
      • Jan

        18 martie 2017 20:21

        Dupa ce vor face musulmanii din Germania cate 5-6 copii, cum le-a cerut Sultanul, si vor deveni majoritari in 15-20 de ani, vor incepe sa le taie capetele la pensionari sau le vor pune bombe la azile , ca sunt crestini si nu vor sa manance "salam Alecu".

        raspunde comentariului
      • #

        18 martie 2017 19:35

        Centrix, vorbesti ca sa n-adormi.

        raspunde comentariului
      • stati linistiti

        18 martie 2017 19:12

        va veti primii pensiile la timp cata vreme vom avea cea mai mica speranta de viata din UE.

        raspunde comentariului
  • Oaia de fier

    18 martie 2017 17:28

    Nu-i tine fofarlica ca la Putin, Trump e un presedinte practic si concret.