Eminem îl acuză pe Donald Trump de rasism și incompetență

de Florin Budescu , 12 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 09:54, 12 octombrie 2017
Eminem îl acuză pe Donald Trump de rasism și incompetență

Rapperul Eminem l-a acuzat pe Donald Trump de rasism și incompetență într-un videoclip ce a fost difuzat cu ocazia unei ceremonii de atribuire a unor premii, organizată de postul de televiziune american BET, informează AFP, via Agerpres.

Eminem, aflat în continuare în fruntea topului vânzărilor din toate timpurile de albume rap, s-a filmat în timpul unei sesiuni de freestyle, în care, referindu-se la actualul președinte american, a spus: "Rasismul este singurul lucru pe care el îl face fabulos de bine".

Întregistrarea video a fost difuzată în cadrul galei organizate de BET, un post de televiziune care se adresează în special telespectatorilor de culoare din Statele Unite. Rapperul l-a acuzat pe cel de-al 45-lea președinte american că este "un kamikaze, care va declanșa probabil un holocaust nuclear" în acest videoclip de peste 4 minute și 30 de secunde, filmat într-o parcare în aer liber din Detroit și difuzat marți seară în cadrul galei BET Hip-Hop Awards 2017.

Eminem, care este caucazian și provine dintr-un mediu defavorizat, care a votat masiv cu Donald Trump la alegerile prezidențiale din 2016, a lansat cu această ocazie și un ultimatum pentru fanii lui. "Dacă ești unul dintre fanii mei și îl susții — asta este o linie roșie. Ești 'pentru' sau 'contra'", a cântat Eminem pe ritmuri rap, înainte de a-și exprima sprijinul față de sportivii din Liga națională de fotbal american, care au denunțat violențele comise de Poliția americană asupra persoanelor de culoare, punându-și un genunchi pe sol în timpul intonării imnului național.

Acest gest de protest a fost denunțat în mod violent de Donald Trump în mai multe rânduri, însă Eminem consideră că reacția președintelui reprezintă o modalitate de a deturna atenția populației americane de la criza din Puerto Rico provocată de uraganul Maria și de la tragedia în care 58 de persoane au fost împușcate mortal în timpul unui concert la Las Vegas.

Eminem îl criticase deja pe Donald Trump și în cel mai recent cântec al său, lansat în 2016 în plină campanie electorală.

Comentarii

  • un roman

    13 octombrie 2017 19:00

    "You're a COWARD" Smart man MOPS THE FLOOR with Eminem 50 Stars

    raspunde comentariului
  • Ana D.

    13 octombrie 2017 7:07

    Presedintele Trump a fost ales democratic. Presedintele Trump isi respecta promisiunile electorale, deci alegatorii lui au motive sa fie multumiti. Printre altele indicele Daw a ajuns la un jivele istoric. Hollywoodul, lumea rock nu au nici un cuvant de spus in toata povestea. Trist este care psedintele Trump este amenintat cu asasinarea, zilnic. A fost pe Broadway, este in continuare la Hollywood. Leftistii acuza in stanga si ddreapta in stil bolsevic. Ultimul exemplu incredibil jubilarea cu ocazia atacului din Las Vegas. Conform unei comentatoare tv oricum majoritatea participantilor la concertele de muzica country sunt republicani, sustinatorii lui Trump. Pentru orice roman care are nedumeriri in privinta lui Trump, un sfat cititi discursul sau de la Varsovia.

    raspunde comentariului
  • un roman

    12 octombrie 2017 21:04

    El este,restul nu , the Deep State,yes we can peoples,the Top of the Piramidethey dont like,to change,one puppet,globalisst,George Soros Just Placed A 500 Million Dollar Bet That Everyone Should Be Aware Of X22 Report News Flash

    raspunde comentariului
  • Trump da semne lipsa acuta de discernamant ,de lipsa totala de intelepciun!

    12 octombrie 2017 19:53

    Ripostelele verbale in ,,dialogul '' cu sobolanul coreean obez si oligofren a dezamagit si ingrijoreaza pe toata lumea ! Un presedinte normal ,echilibrat psihic si intelept ar fi ignorat sobolanul ,ar fi pus in stare de alerta sistemul militar ,in tacere absoluta fara nicio riposta infantila si ridicola ! Un prost provocat poate deveni f. periculos . De ce sa puna planeta in pericol ,zgandarind un sobolan turbat si fara discernamant ?

    raspunde comentariului
  • Trump da semne lipsa acuta de discernamant ,de lipsa totala de intelepciun!

    12 octombrie 2017 19:53

    Ripostelele verbale in ,,dialogul '' cu sobolanul coreean obez si oligofren a dezamagit si ingrijoreaza pe toata lumea ! Un presedinte normal ,echilibrat psihic si intelept ar fi ignorat sobolanul ,ar fi pus in stare de alerta sistemul militar ,in tacere absoluta fara nicio riposta infantila si ridicola ! Un prost provocat poate deveni f. periculos . De ce sa puna planeta in pericol ,zgandarind un sobolan turbat si fara discernamant ?

    raspunde comentariului
    • Asa a facut predecesorul!

      12 octombrie 2017 22:30

      L-a ignorat pe tampitul gras, l-a lasat sa isi dezvolte tehnologia militara, sa ia de la rusi, iranieni, chinezi, tehnologie si materialul necesar si acuma descreieratul este un pericol real pentru intreaga planeta. E usor de cotcodacit impotriva lui Trump, cum face Eminem, care nici macar mare cantaret nu mai este!

      raspunde comentariului
    • Sobolanul nu este de capul lui!

      12 octombrie 2017 22:26

      Este montat, sustinut, inarmat de China, Rusia, Iran. Nu e deloc simplu sa i se ia gatul. Intr-o ora descreieratull ar distruge Seoulul, ar muri milioane de sud-coreeni. Iar US are raspundere fata de Coreea de Sud. Dusmanii US testeaza reactia si capacitatile US prin descreieratul gras si iresponsabil.

      raspunde comentariului
      • Coreeanul e gras dar nu e prost.Are studii in Elvetia...su cine atie care este adevarul despre aceasta tare...sau cine se foloseste de ea.

        13 octombrie 2017 3:27

        .

        raspunde comentariului
        • Adica la ce crime a facut, numai destept nu este coreeanul!

          13 octombrie 2017 7:24

          Si ce daca a studiat in Elvetia? Esti sigur ca nu a ramas repetent? As pune pariu. Ce om normal isi tiranizeaza asa cetatenii tarii? Ce om normal isi arunca unchiul la caini, ca pe vremea lui Nero? Descreierat este putin zis!

          raspunde comentariului
  • Acest gay numit Eminem!

    12 octombrie 2017 18:52

    Este specific tagmei actorilor,cantaretilor, artistilor, sa se declare mari aparatori ai LGBT, chiar membri ai acestei tagme decazute. Este specific acestora sa atace ordinea normala, pe Presedinte, biserica!

    raspunde comentariului
    • de aia nu poti tu dormi ,ca Eminem este gay?Te deranjeaza mai mult LGBT decat problema sobolanului coreean ?du-te si te culca !

      12 octombrie 2017 19:59

      .

      raspunde comentariului
      • Eu pot dormi, se pare ca tu nu poti, de grija mea!

        12 octombrie 2017 22:21

        Nu te da mai grande decat esti! Cunosc perfect situatia din US, am cetatenie americana! E dreptul meu sa consider ca niste gay iresponsabili ar trebui sa isi vada de afacerile lor si sa il lase pe Trump sa conduca si sa ia deciziile corespunzatoare!

        raspunde comentariului
  • Servesc patria

    12 octombrie 2017 10:11

    E pura nebunie, frate geaman cu Vadim care a fost inhumat cu onoruri militare deoarece a candidat la prezidentiale