Traian Băsescu o apostrofează pe Gabriela Firea: De ce nu apelează la miile de asistați sociali pe care primăriile de sector îi miluiesc cu alimente și sume de la bugetul statului?

de Iulia Iancu , 11 ianuarie 2017 - stire actualizata la ora 19:43, 11 ianuarie 2017
Traian Băsescu o apostrofează pe Gabriela Firea: De ce nu apelează la miile de asistați sociali pe care primăriile de sector îi miluiesc cu alimente și sume de la bugetul statului?

Fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, a scris, miercuri, pe pagina sa de Facebook, că primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, ar trebui să apeleze pentru deszăpezirea trotuarelor şi a străzilor secundare la asistaţii social, "votanţii cu sânge albaştru ai PSD", nu la sportivi, jandarmi sau deţinuţi.

"Dar asistații social? Doamna Primar General Gabriela Firea a apelat la cîțiva pușcăriași, jandarmi, sportivi și militari pentru deszăpezirea trotuarelor și a străzilor secundare. În regulă. Dar oare de ce nu apelează Doamna Firea la miile de asistați sociali pe care primăriile de sector îi miluiesc lunar cu alimente și sume de la bugetul statului? Sau aceștia sunt votanții cu sânge albastru ai PSD care nu trebuie deranjați? Oricum, deszăpezirea trotuarelor și a străzilor secundare doar dând din gură nu se poate. Trebuie dat și din lopată", a scris preşedintele PMP pe Facebook.

Comentarii

  • Nikos

    12 ianuarie 2017 7:56

    Sigur. El asa a facut si e normal sa dea sfaturi.

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    12 ianuarie 2017 7:43

    da da Flo Numai atita poti, scgizofrenie paranoida ?

    raspunde comentariului
    • Jan

      12 ianuarie 2017 10:29

      Tov. Ilie, nu-i baga in seama pe cei ce n-au apucat sa fie nici macar soimi ai patriei. Talica esti un om valoros si daca se face un muzeu al comunismului ai un loc rezervat la sectiunea moastele bolsevice.

      raspunde comentariului
  • Dan

    12 ianuarie 2017 0:19

    Pe alte meleaguri, inspectorii de la primarii merg în inspecție. Cine nu și-a dat zapada din dreptul caseiblocului lui, le arde amenzi. 200 euro și îi obliga sa curețe zăpadă. Nu vor? 500 de euro și se ocupa primăria apoi. De frica sau nu, oamenii devin civilizați. Printre asistați sunt și bolnavi. Zăpada e problema tuturor, nu numai a primăriei. Punct.

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    11 ianuarie 2017 22:43

    da da O sa dau coltul cind mi-o veni vreemea, asa ca, de-oi muri, sa-mi porti caciula, de-oi trai, sa-mi belesti p...a.

    raspunde comentariului
  • clencix

    11 ianuarie 2017 22:24

    Pescarului sa-i dai plasa, nu peste. Chiar in tarile mai bogate, asistatii nu raman fara sarcini, cat de mici, macar sa-si curete strada sau parcul pe langa care stau. Fiecare poate face ceva pentru societate, daca este buna vointa. Fiecaruia i se poate gasi o slujba cat de cat. E cunoscut rolul chinezului care la statia terminus de autobuz, el ii da soferului obosit o batista uda sa se racoreasca.

    raspunde comentariului
  • clencix

    11 ianuarie 2017 22:11

    Asistatii sociali sunt protejatii pretiosi, care trebuie mangaiati sa nu fie deranjati din starea lor de asistati. Daca le vine ideea sa munceasca si nu mai vor sa fie asistati? Se duce ******** afacerea electorala.

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    11 ianuarie 2017 19:09

    Asta-i idot rau!!!Pai asistatii exista de multi ani, el îi punea la munca atunci cind era PG al capitalei?PSD-ul da ajutoarele? *Tehnocratii* nu le dadeau ajutoare sociale celor indreptatiti?Este atit de prost incit recunoaste ca de fapt primariile de sector acorda ajutoarele sociale, nu primaria generala, deci de ce nu se refera la primariile de sector?Asistatii socialau singe albastru !!!Pai oare astia au singe multicolor? Pe vremea lui aveau singe portocaliu?pî.sî. Problema asta trebuie discutata la nivel de TARA, caci foarte păutine primarii ii scot la munca pe TRINTORII care primsesc astfel de ajtoare si, mai ales, nu cred ca acolo unde sint primari PNL, USR sau PMP trintorii sint pusi la munca.

    raspunde comentariului
    • da da

      11 ianuarie 2017 21:00

      De fapt asistatii sociali sunt de pe vremea lui Tutankamon . Dovada vie esti chiar matale . Apropo , cand ai de gand sa dai coltzu' ca sa lasi o paine la un copil ?

      raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    11 ianuarie 2017 19:08

    Problema este ca unii chiar nu pot munci si tocmai de aceea priesc ajutoare, dar Traienel cel Chel se refera la toti si minte ca sportivii ar fi iesit la deszapezire!!!Pai de fapt foarte multi sportivi de performanta sint SUPERASISTATI social, caci primesc de-a moaca RENTE VIAGERE intre 1000 si 2000 de euro lunar.Nu cred ca vreun astfel de sportiv a pus mina pe lopata sa-si curete macar zapada din fata propriei case sau vile.pî.sî. Oare de ce cind era ministru al transporturilor sinistrul Traienel cel Chel le-a spus arogant soferilor care-l acuzau ca nu curata drumurile nationale ca iarna nu-i ca vara?

    raspunde comentariului
    • Flo

      11 ianuarie 2017 23:38

      Esti o dovada vie a prostiei in Romania,ciupercile halucinogene de la comunistii tai te fac asa?Se vede ca esti un meltean

      raspunde comentariului
  • Catalin

    11 ianuarie 2017 18:05

    Dar legea ce spune? Ii poti obliga? Poti sa nu le mai dai alocatii? Nu. Basescu isi bate gura degeaba.

    raspunde comentariului
  • ha ha

    11 ianuarie 2017 17:49

    Base mereu a stiut sa le dea replica astora de la Psd.

    raspunde comentariului
  • Juve

    11 ianuarie 2017 16:54

    Ce e Traiane, ti-e frica sa nu ramai fara portie.

    raspunde comentariului
  • katze

    11 ianuarie 2017 16:41

    Aici e tare Base! Bine spus,mi-a placut!