Scurtcircuit la metrou, călătorii au fost evacuați de urgență. Directorul general al Metrorex, demis de ministrul Felix Stroe. Pe ce tronsoane nu se circulă în această dimineață

de Adrian Bărbulescu , 03 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 11:27, 04 noiembrie 2017
Scurtcircuit la metrou, călătorii au fost evacuați de urgență. Directorul general al Metrorex, demis de ministrul Felix Stroe. Pe ce tronsoane nu se circulă în această dimineață

Metrorex a anunțat că vineri dimineață la ora 5,24, pe tronsonul Eroilor-Politehnica, pe firul 1,  un jgheab de scurgere a infiltrațiilor a căzut din plafon, pe șina a 3-a (responsabilă cu transmiterea tensiunii) și a produs un scurtcircuit.

UPDATE Ministrul Transporturilor, Felix Stroe, i-a demis pe directorul general al Metrorex, Marin Aldea, și pe directorul de exploatare al societății.

„Din acest motiv, a fost scoasă tensiunea de pe șină, trenul care tranzita zonă a fost oprit, călătorii din tren fiind evacuați în siguranță de către echipele Metrorex prin stația Eroilor. Directorul general al Metrorex se află la față locului pentru coordonare și remedierea rapidă a situației. La acest moment echipele Metrorex lucrează pentru că transportul în comun să fie reluat rapid. Ca urmare a scoaterii tensiunii din șină, pe tronsonul Izvor-Politehnica- Grozăvești nu se circulă.  Metrorex cere scuze călătorilor pentru disconfortul creat și depune toate eforturile pentru remedierea rapidă a situației”, se arată în comunicatul dat publicității de Metrorex. 

Se circulă în sistem pendulă între stațiile Gorjului și Politehnica. Trenurile de la Republica circulă până la Piața Unirii și cele de la Anghel Saligny până la Izvor.

Comentarii

  • Mikidusu

    03 noiembrie 2017 15:30

    Scuze tastele. Anul este 2017, preturile sunt in lire sterline, dar nu le-a luat RL...

    raspunde comentariului
  • Mikidusu

    03 noiembrie 2017 15:28

    Pentru frumuselul de Miky care nu stie cu cat subventioneaza primaria pretul la biletul de metrou ca sa se acopere costul calatoriei . Un exemplu bre. Single Journey Ticket Underground London 2007, doar pentru zona 1, 4.90. pentru toate zonele de la 1 la 6 este 6.00.

    raspunde comentariului
  • Miky

    03 noiembrie 2017 14:56

    Atatia bani din abonamente lunare si din cartele si unde sunt investiti? In salariile lor si cam atat. In loc sa reconditioneze sinele si sa cumpere mijloace de transport noi sau mai noi, ei au "investit" in cacaturile alea electronice de intrare-iesire. Alea puteau sa astepte. Bineinteles, insa ca in Romania actuala siguranta cetatenilor insa e pusa pe ultimul loc, pentru ca lipsa de responsabilitate si coruptia sunt la putere. Doar au murit atatia oameni la colectiv si nimeni nu a intrat la inchisoare, nimeni nu a platit pentru toate acele vieti. Asadar, opinia mea este sa renuntam a le mai folosi abjectiile astea numite mijloace de transport in comun, ne luam cu totii bicicleta, facem car pulling adica ne ajutam intre noi si sa vedem de unde isi mai iau bani pentru salarii colosale.

    raspunde comentariului
  • selectu' de la club

    03 noiembrie 2017 14:17

    Domnule ciudat. Si totusi sa stii ca se verifica, noapte de noapte, de catre topografi, pozitia liniei fata de tunel si distanta intre sine, astfel incat sa nu fie depasiri ale limitelor stabilite, si se verifica si sina a treia. Pentru celelalte elemente constructive, cum ar fi printre altele infiltratiile in tunele, acestea se identifica si se programeaza reparatiile necesare. Scurgerile si jgeaburile reprezinta reparatii urgente pana la realizarea celor definitive, pentru ca oprirea apei implica injectii speciale sun presiune in inelele tunelelor.

    raspunde comentariului
  • ciudat

    03 noiembrie 2017 12:23

    cedeam ca angajatii de la metrou fac o revizie completa a celor nici macar 100 de km de linie de metrou in fiecare noapte, intre 23 si 5 dimineata! hai 2330 si 445! mai bine de 5 ore de revizii reparatii si puricari in echipa sa nu fi fost de ajuns, ori respectivii dorm ca shobolanii ca leafa oricum le merge ca pe vremea lui nea nicu? oricum, ploi n-au fost si nici dezghetzuri bruste iar dimbovitza nu s-a umffLat nici macar un milimetru - ciudat!

    raspunde comentariului
    • si nu vorbim aici de CAPITALE!

      03 noiembrie 2017 12:30

      poate nu stiti cati km de linie de metrou are PARISUL si nici faptul ca metroul nu se inchide niciodata in metropolele europene, ci isi adapteaza activitatile dupa orar!

      raspunde comentariului
  • Cetatean european

    03 noiembrie 2017 10:20

    Zilele trecute, avarie majora la reteaua de distributie electrica a Bucurestiului, acum, scurtcircuit pe tronsonul de Eroilor-Politehnica datorat caderii unui jgheab de scurgere a infiltrațiilor pe șina de transmitere a tensiunii. Sunt primele efecte ale confiscarii banilor de intretinere si investitii de la companiile de stat si ale abandonarii in general a investitiilor publice pentru a finanta pomenile postelectorale. Scopul final este adormirea vigilentei populatiei si trecerea pachetului de legi care sa duca la subordonarea justitiei.

    raspunde comentariului
  • Cetatean european

    03 noiembrie 2017 10:20

    Zilele trecute, avarie majora la reteaua de distributie electrica a Bucurestiului, acum, scurtcircuit pe tronsonul de Eroilor-Politehnica datorat caderii unui jgheab de scurgere a infiltrațiilor pe șina de transmitere a tensiunii. Sunt primele efecte ale confiscarii banilor de intretinere si investitii de la companiile de stat si ale abandonarii in general a investitiilor publice pentru a finanta pomenile postelectorale. Scopul final este adormirea vigilentei populatiei si trecerea pachetului de legi care sa duca la subordonarea justitiei.

    raspunde comentariului
  • Cetatean european

    03 noiembrie 2017 10:20

    Zilele trecute, avarie majora la reteaua de distributie electrica a Bucurestiului, acum, scurtcircuit pe tronsonul de Eroilor-Politehnica datorat caderii unui jgheab de scurgere a infiltrațiilor pe șina de transmitere a tensiunii. Sunt primele efecte ale confiscarii banilor de intretinere si investitii de la companiile de stat si ale abandonarii in general a investitiilor publice pentru a finanta pomenile postelectorale. Scopul final este adormirea vigilentei populatiei si trecerea pachetului de legi care sa duca la subordonarea justitiei.

    raspunde comentariului
  • Cetatean european

    03 noiembrie 2017 10:20

    Zilele trecute, avarie majora la reteaua de distributie electrica a Bucurestiului, acum, scurtcircuit pe tronsonul de Eroilor-Politehnica datorat caderii unui jgheab de scurgere a infiltrațiilor pe șina de transmitere a tensiunii. Sunt primele efecte ale confiscarii banilor de intretinere si investitii de la companiile de stat si ale abandonarii in general a investitiilor publice pentru a finanta pomenile postelectorale. Scopul final este adormirea vigilentei populatiei si trecerea pachetului de legi care sa duca la subordonarea justitiei.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    03 noiembrie 2017 9:53

    Bucuresteni ati votat firea ???,atunci TINETI-VA FIREA !! ,firea ati vrut firea aveti !.Firea vrea CIRC PREZENT SI VIITOR !! FIREA VREA STATUI SI NU INFRASTRUCTURA !!.Vezi statuia lui Rainieri al lll lea si circul !!vezi statuile lui Calvin si Luter !! -pofta cea poftit cea slaba de fire ,dar aleasa de voi cei ce votati cu capul in traista de 28 de ani !. De 28 de ani primarii Bucurestiului doar excroci ,hoti,puslamale sau dusi cu pluta !!. Voi cei care nu puteti calatori cu metroul -INCALECATI PE STATUIILE LUI FIREA ,DATI PINTENI SI MINTENAS AJUNGETI UNDE VISATI !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    03 noiembrie 2017 9:53

    Bucuresteni ati votat firea ???,atunci TINETI-VA FIREA !! ,firea ati vrut firea aveti !.Firea vrea CIRC PREZENT SI VIITOR !! FIREA VREA STATUI SI NU INFRASTRUCTURA !!.Vezi statuia lui Rainieri al lll lea si circul !!vezi statuile lui Calvin si Luter !! -pofta cea poftit cea slaba de fire ,dar aleasa de voi cei ce votati cu capul in traista de 28 de ani !. De 28 de ani primarii Bucurestiului doar excroci ,hoti,puslamale sau dusi cu pluta !!. Voi cei care nu puteti calatori cu metroul -INCALECATI PE STATUIILE LUI FIREA ,DATI PINTENI SI MINTENAS AJUNGETI UNDE VISATI !!

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    03 noiembrie 2017 9:53

    Bucuresteni ati votat firea ???,atunci TINETI-VA FIREA !! ,firea ati vrut firea aveti !.Firea vrea CIRC PREZENT SI VIITOR !! FIREA VREA STATUI SI NU INFRASTRUCTURA !!.Vezi statuia lui Rainieri al lll lea si circul !!vezi statuile lui Calvin si Luter !! -pofta cea poftit cea slaba de fire ,dar aleasa de voi cei ce votati cu capul in traista de 28 de ani !. De 28 de ani primarii Bucurestiului doar excroci ,hoti,puslamale sau dusi cu pluta !!. Voi cei care nu puteti calatori cu metroul -INCALECATI PE STATUIILE LUI FIREA ,DATI PINTENI SI MINTENAS AJUNGETI UNDE VISATI !!

    raspunde comentariului
  • Azor

    03 noiembrie 2017 9:09

    Titlul ar fi eroii de la Metrorex scutura sinele sa iasa tot curentul ramas in ele si salveaza vietile calatorilor neavizati care se plimbau pe sine

    raspunde comentariului
  • cristi

    03 noiembrie 2017 8:49

    De la darea in functiune, in perioada lui Ceausescu si pana azi, intretinerea este atat de proasta incat oricand te gandesti daca mai iesi intreg de la metrou.

    raspunde comentariului
  • SC

    03 noiembrie 2017 8:02

    Bine ca a scapat nedemisa femeia de servici.

    raspunde comentariului
    • Ella

      04 noiembrie 2017 14:15

      Da si nu mai punem la socoteala si curatenia din statii sau de pe scarile de accesbalustrade etc. Intri in statia de metrou curat si la iesire trebuie sa intri in masina de spalat cu totul. Daca nu ai servetele umede in buzunar nu ai nici o sansa sa mai poti duce mina la ochi sau la guraasa iesi de murdar si plin de negreala. Nu numai o data am fost nevoita sa atrag atentia personaluli de la cabine sa puna femeile de servici sa soele sau macar sa de cu cirpa de praf pe balustradele intrarii sau a zonelor de acces in statii.Iesi din metrou plin de funingine astfel ca esti obligat sa ai nu doar pe miini ci si pe haine sau sa inhalezi acea funingine.

      raspunde comentariului
    • Ella

      04 noiembrie 2017 14:14

      Da si nu mai punem la socoteala si curatenia din statii sau de pe scarile de accesbalustrade etc. Intri in statia de metrou curat si la iesire trebuie sa intri in masina de spalat cu totul. Daca nu ai servetele umede in buzunar nu ai nici o sansa sa mai poti duce mina la ochi sau la guraasa iesi de murdar si plin de negreala. Nu numai o data am fost nevoita sa atrag atentia personaluli de la cabine sa puna femeile de servici sa soele sau macar sa de cu cirpa de praf pe balustradele intrarii sau a zonelor de acces in statii.Iesi din metrou plin de funingine astfel ca esti obligat sa ai nu doar pe miini ci si pe haine sau sa inhalezi acea funingine.