Scandal monstru la o biserică din județul Botoșani. Parohul răspopit a fost strâns de gât și târât pe jos de jandarmi, preotul cel nou a fost fugărit de localnici

de Adrian Bărbulescu , 12 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 13:42, 12 noiembrie 2017
Scandal monstru la o biserică din județul Botoșani. Parohul răspopit a fost strâns de gât și târât pe jos de jandarmi, preotul cel nou a fost fugărit de localnici

Un puternic scandal a avut loc duminică dimineață în Biserica "Schimbarea la Față a Domnului" din localitatea Schit Orășeni din comună Cristești, județul Botoșani. Scandalul a izbucnit în momentul în care reprezentanții Mitropoliei Moldovei și Bucovinei au ajuns la biserică pentru a-l învesti pe noul preot paroh, după ce preotul satului a fost caterisit.

Reprezentanții Mitropoliei, însoțiți de jandarmi și polițiști, au întâmpinat rezistență din partea preotului răspopit, dar și din partea sătenilor, care îl susțin, informează HotNews.

Martorii susțin că a urmat un șir de agresiuni și că preotul Ioan Ungureanu, cel care a primit interdicția de a mai sluji, a fost lovit de reprezentanții Mitropoliei. "La 6,00 dimineața, părintele a venit la slujbă. S-a întâlnit cu femeia care vinde lumânări, cu dascălul, au intrat în biserică, s-au închinat și s-a pregătit pentru Sfânta Liturghie. Au început ceasurile, a început rugăciunea și au auzit portiere de mașini. Părintele, când a auzit, a ieșit la ușă. A închis prima ușă. Ei au venit cu ranga, cu topoarele să zboare ușa bisericii care este monument istoric. Au venit să instaleze un alt preot. Părintele s-a așezat în ușă bisericii și, văzând că nu pot să spargă, l-au luat pe părinte de gât și l-au trântit jos, l-au bătut cu picioarele și i-au luat camera", a povestit Violeta Ungureanu, soția preotului caterisit.

"Eu, când am venit aici, am găsit ușa spartă, alt preot înăuntru, bodyguarzi, jandarmi care bruscau oamenii din sat. Preotul a fost strâns de gât, târât pe jos. Sunt martori care pot confirma treaba asta", susține un localnic. Preotul nou a fost fugărit de localnici, iar cel caterisit a oficiat slujba religioasă de duminică.

Ioan Ungureanu a fost răspopit pentru că a refuzat să îl mai pomenească în biserică, la slujbe, pe mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Teofan. Preotul Ioan Ungureanu de la biserica de lemn din localitatea Schit Orășeni, comună Cristești, a fost sancționat de Consistoriul eparhial al Arhiepiscopiei Iașilor după ce a fost acuzat de: schismă, neascultarea față de fețele bisericești, de contrazicerea publică a poziției Bisericii, de insultă, calomnie, defăimare și clevetirea în public, dar și de instigare la atitudini și fapte negative și de săvârșirea Sfintelor Taine cu nerespectarea prevederilor tipiconale.

Comentarii

  • constantin bostan

    12 noiembrie 2017 19:18

    ESTE VORBA DESPRE RESPINGEREA ECUMENISMULUI ,O ATITUDINE CONDAMNABILA , A PREOTULUI CATERISIT SI ALTI CATIVA PREOTI SI UNII CALUGARI SARACI CU DUHUL-DUHUL FIIND PRIN EXTENSIE SI SIMBOLUL CULTURII SI SPIRIUALITATII ! Ecumenismul inseamna fratie ,respect si toleranta fata de alte culte ! Toleranta ,iubirea si respctul fata de toti ceilalti sant elemente esentiale ale invataturii Domnului Isus Christos !Antiecumenicii asemeni preotului caterisit nu au ce cauta in randurile slujitorilor bisericii !

    raspunde comentariului
    • constantin

      12 noiembrie 2017 20:24

      Alo, Iisus se scrie adventistule sau ce oi fi, iar ecumenismul este erezie diavolească, dar ecumenicitatea este plăcuta lui Dumnezeu ,iar diferenta dintre ele trebuie sa pui mana pe carte sa studiezi

      raspunde comentariului
      • constantin bostan

        13 noiembrie 2017 5:10

        Numele de Isus cu un singur I si cu accent pe u este acceptat de catre DEX ! Se scrie si cu doi de I dar in limba romana este acceptat si unul singur . Ecumenismul este o miscare religioasa universala care urmareste unirea tuuror bisericilor crestine in una singura. Ecumenismul inseamna unire si nu dezbinare .Respect si iubire intre oameni,comunitati si nu ura si razboaie absurde .Ecumenismul este erezie doar pt mintile inguste ,lipsite de cultura ,analfabeti functionali care citesc dar nu pricep nimic .Ecumenismul este o emanatie a invataturilor Mantuitorului ! Ecumenismul respecta traditiile si ritualurile proprii fiecarei biserici .Unirea tuturor se face in gandire si simtire ! Schismele ,interpretarile diferite ale modului de manifestare a credintei s-au produs de la inceputuri si continuua sa se produca .Fiecare relige ,fiecare biserica crestina pretinde a fi deinatoarea Adevarului ! ECUMENICITATE ,inseamna legat de ECUMENISM ! Ecumenismul inseamna erezie doar pentru inculti si analfabeti ! Unii mai au si diplome !

        raspunde comentariului
        • Utzu

          14 noiembrie 2017 10:31

          Frate, sunt multe persoane cu diplome care resping ecumenismul ca fiind o erezie. Dincolo de criteriul discutabil al diplomelor la care vă referiți, vă asigur că mai mult decât orice ortodocșii vor unirea tuturor, însă în dreapta credință. Adică prin intrarea în ortodoxie prin botez și lepădare de cele care se abat de la Adevăr. Orice altceva este erezie. Ecumenismul presupune unire pe criterii politice, după cum ați spus, cu "respectarea diferențelor". Vă invit să vă respectați diferențele între voi și să ne lăsați pe noi să viețuim după învățătura Sfinților Părinți, astfel încât să aveți la ce vă întoarce după ce vă lămuriți cum e cu iubirea în lipsa adevărului. Iertați-mă! Doamne, ajută.

          raspunde comentariului
  • Corbea

    12 noiembrie 2017 18:31

    Popii trebuie aleși si judecati de enoriași nu de escrocii BOR care vrednicesc infractorii.

    raspunde comentariului
  • Hombre

    12 noiembrie 2017 17:30

    Gheorgita juncu... care e dreapta credinta, si ca nedreapta credinta?

    raspunde comentariului
  • Popa

    12 noiembrie 2017 17:00

    tziganie a la BORr.. , marca valahistan...