FOTO+VIDEO Proteste în București și în țară impotriva modificării Legilor Justiției. 20.000 de persoane au ajuns la Palatul Parlamentului

de Iulia Iancu , 05 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 08:50, 06 noiembrie 2017

UPDATE 20:22: Câteva mii de protestatari s-au adunat și în mai multe orașe din țară, printre care Cluj, Iași, Timișoara, Oradea sau Galați (VEZI GALERIA FOTO)

Timișoara

Cluj

UPDATE 20:14 Protestatarii au ajuns în Piața Unirii și se îndreaptă către Palatul Parlamentului. Circulația auto este oprită în Piața Unirii. Numărul estimat al participanților la marș este de circa 12.000 de persoane.

UPDATE 19:46  - Protestatarii din Piața Victoriei - câteva mii de persoane - se deplasează în marș pe bulevardul Lascăr Catargiu spre Piața Romană și se îndreaptă apoi spre Palatul Parlamentului, circulația rutieră fiind oprită.

Câteva mii de persoane, conform unor surse din Jandarmerie, protestează duminică seară în Piața Victoriei din Capitală față proiectul de modificare a Legilor Justiției.

Protestatarii continuă să sosească, sunt de toate vârstele, poartă steaguri tricolore, au vuvuzele și tobe, dar și pancarte pe care se pot citi sloganuri precum: "Jos PSD, ciuma roșie", "Vrem justiție independentă", "Ce așteptați, o nouă dictatură?", "Democrația este sub asediu", "Alegeri anticipate". Protestatarii strigă: "Justiție, nu corupție!", "PSD, ciuma roșie!", "Liviu Dragnea nu uita, România nu e a ta!".

În piață sunt prezente forțe de ordine.

În jurul orei 19:00, oamenii ar urma să plece în marș către Palatul Parlamentului. Brigada Rutieră a Capitalei anunță că circulația a fost deviată pe bd. Aviatorilor de la Monumentul Eroilor Aerului și pe bf. Kiseleff de la str. Arhitect Ion Mincu.

Protestul a fost anunțat pe rețelele de socializare atât pentru București, cât și pentru mai multe orașe din țară și în diaspora.

"Proiectul de modificare al Legilor Justiției a ajuns deja în Parlament și urmează să fie supus dezbaterii și votului în plen. Inspecția Judiciară va deveni o unealtă politică în mâna ministrului Justiției. Numirea procurorilor șefi de către ministru, fără control din partea președintelui înseamnă că DNA se va întoarce la PNA, iar Parchetul devine subordonat intereselor politice. Dacă acest pachet de legi va fi adoptat de Parlament, ar însemna un dezastru pentru România și cetățenii ei. Ne putem lua adio de la o justiție independentă. Nu suntem singuri în această luptă. De la magistrați la președinte și Comisia Europeană, cu toții s-au poziționat împotriva acestor legi. Este momentul ca fiecare dintre noi să acționeze și să nu legitimeze încercarea corupților de a controla Justiția. Luni, senatorii juriști au dat un raport negativ unui proiect de lege care-i împiedică pe cei condamnați penal să ocupe funcția de președinte al statului. Urmează votul în Senat. Asta înseamnă că un borfaș, condamnat penal, poate decide soarta românilor și îi va reprezenta pe aceștia", se motivează pe paginile de Facebook marșul intitulat "Nu vrem să fim o nație de hoți!".

Comentarii

  • stefanescu viorel

    06 noiembrie 2017 20:40

    dar s-a gindit cinevala modificarea constitutiei doar asa votul sa fie obligatoriu este esenta existentei noastre ca statnu ca asta de drept comun ! hi hi asa ca va inpun sa identificati corect inamicii

    raspunde comentariului
  • stefanescu viorel

    06 noiembrie 2017 20:40

    dar s-a gindit cinevala modificarea constitutiei doar asa votul sa fie obligatoriu este esenta existentei noastre ca statnu ca asta de drept comun ! hi hi asa ca va inpun sa identificati corect inamicii

    raspunde comentariului
  • Franjo Glavina pt RAMONA GEORGESCU TROLL PSD PLATIT DE MOSCOVA

    06 noiembrie 2017 18:13

    RAMONA GEORGESCU, CAND MA UIT LA TINE VAD UN GUNOI, O VOMA DE BALEGA ROSIE. ASA ARATA FIECARE VOTANT PSD ALDE. UITA-TE IN OGLINDA SI VEZI CUM ARATA UN GUNOI SI O VOMA DE BALEGA ROSIE ! SPER CA AI SA VOMITI ROSU, NU DE ALTA DAR NU TREBUIE SA TRADEZI CULOAREA CRIMINALILOR DE LA MOSCOVA CARE V-AU INSPIRAT SI CONTINUA SA VA INSPIRE! SIKTIR TARATURA BOLSEVICA! PS.. NU TREBUIE SA ITI FACI ENDOSCOPIE.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    06 noiembrie 2017 16:04

    IN ATENTIA DOMNULUI CARTIANU. Domnule Cartianu, daca tot v-ati hotarat sa nu va intoarceti din drum, atunci 1. Uniti cele trei formatiuni politice PNL, USR si PMP in ALIANTA NATIONALA DEMOCRATA, pe scurt AND. 2. Incercati sa infiintati o asociatie a jurnalistilor patrioti, pe scurt AJP. 3. Puneti romani adevarati, cinstiti si competenti sa se inscrie in unul din cele trei partide ale AND si 4. Luptati-va ca pe locurile eligibile ale candidatilor AND pentru a accede in viitorul Parlament sa fie inscrisi numai oameni curati, cinstiti, competenti si patrioti. Atunci se vor rezolva toate problemele Romaniei. Incercati domnule Grigore Cartianu ! Numai asa putem scapa de nebunii care ne tin ostatici pe toti. Apt sa conduca AND este BASESCU, pe care liberalii il urasc pe nedrept chiar mai mult ca pe Ion Iliescu. Pe locul doi, este bun MIHAI NEAMTU. Dar AND isi va alege singura seful ei.

    raspunde comentariului
  • SOROSH CHIERE

    06 noiembrie 2017 11:32

    Mii de clujeni au protestat pentru Justiție duminică seara, în centrul municipiului Cluj-Napoca. Foarte mulți dintre participanți au venit la protest cu steaguri. O altă curiozitate a fost promovarea steagului Cataloniei, alături de cel al Uniunii Europene. Protestul a fost puternic politizat. Au fost scandări doar împotriva PSD-ALDE și au fost împărțite manifeste prin care a fost atacată chiar Catedrala Mântuirii Neamului. Sub titlul 50 de măgării făcute de PSD-ALDE în ultimele luni a fost distribuită participanților o foaie pe care s-a scris, printre puncte Planul de organizare a unui referendum conform cererilor Coaliției pentru Familie, Campania ridicolă și indistentă de spălare a creierelor cu...... Soros, Finanțarea exagerată și permanentă din fonduri publice a Catedralei Mântuirii Neamului.Printre cei care scandau la megafoane erau și susținători ai USR.

    raspunde comentariului
  • gica

    06 noiembrie 2017 8:50

    iata asa arata un miting bine organizat,administrat si sponsorizat.Pentru problemele reale si mult mai urgente ale romanilor cand protestati?Am uitat,in tara asta se protesteaza doar pentru grupurile de interese nu pentru binele si interesul poporului si natiei.Si-a pus cineva intrebarea de ce se protesteaza doar pentru grupurile de interese?

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina PSD ALDE GRUPUR INFRACTIONAL ORGANIZAT

      06 noiembrie 2017 11:37

      DRAGNEA SI TARICEANU SE OCUPA DE PROBLEMELE REALE SI MULT MAI URGENTE ALE ROMANILOR? DE 10 LUNI DE CAND AU LUAT PUTEREA NU VOR DECAT SA DISTRUGA STATUL DE DREPT. SAU IN MINTEA TA DE TROLL PSD PLATIT DE PUTIN ASTA ERA PRIMUL LUCRU DE CARE CRIMINALII PE CARE II APERI TREBUIAU SA SE OCUPE. NU UITA TROLLI PSD PLATITI DE RUSIA VOR AJUNGE NUMERE IN FRIGIDERELE DE LA IML. PUTIN O SA VA ELIMINE CAND O SA VADA CA NU ATI FOST IN STARE DE NIMIC ASA CA CA HAI SIKTIR VOMA DE BALEGA ROSIE CE ESTI , EXCREMENT COMUNIST.

      raspunde comentariului
  • Doru

    06 noiembrie 2017 8:48

    Portocala Presedinte ! La paradit oameni tovarasi !

    raspunde comentariului
  • Aeul

    06 noiembrie 2017 8:04

    Soros e suparat ca dolarii lui pierd teren in fata leului romanesc, economia SUA se prabuseste in competitia cu cea romaneasca condusa Dragnea si banda lui de gangsteri. Dar uita ca parlamentul nostru reprezinta masa de asistati sociali care au incredere in Dragnea si au votat pensii si ajutoare mai mari.

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    06 noiembrie 2017 7:42

    Are dreptate Rachizofrenicul Franjo Glavina, Soros i-a dotat pe idiotii sorosisti din mass-media cu...protestometre americane de ultima generatie si la Rl au iesit fix 20.000 de REATRDATI in piata asa ca chiar daca in realitate au fost mult mai putini, estimarea sorosistilor este declarata OFICIAL REALA!... Pt ca la noi si realitatea este oficiala pt prosti si neoficiala, pt MAFIOTII din SRI, din justitie, de la Cotroceni, din Parlament etc.

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina ILIE MIHALTEANU TROLL PSD P,ATIT DE KGB-GRU

      06 noiembrie 2017 11:44

      TARATURA BOLSEVICA CE TE FACI DACA PIERDETI PUTEREA. O SA TE IMPUSTE IN CEAFA PUTIN. A DAT BANI UNOR OLIGOFRENI CA TINE , UNOR TROLLI CARE NU AU FOST IN STARE DE NIMIC. BAH NUMERE LEGATE DE UN PICIOR IN FRIGIDERELE DE LA IML VETI AJUNGE , GUNOIULE , VOMA DE BALEGA ROSIE. INCA NU AI AFLAT CA KGB-GRU NU IARTA.

      raspunde comentariului
  • El

    06 noiembrie 2017 4:53
  • cand creierul lipseste

    06 noiembrie 2017 0:54

    De ce aceasta ZAVERA ?????Cu ZERO fonduri europene atrase de guvernul Ciolos intreaga suma nrfolodita a fost virata FINANTARII EMIGRANTILOR MUSULMANI document al PE Romania a fost ...laudata!!!!Scopul acestor manifestatii NU E ANTICORUPTIA xi instalarea unui nou Guvern Ciolos in acelasi scop Tefelistii , dupa modelul legionar sau bolsevic sunt o turma de manevrati politic cu lozinci de 2 lei- in acest scop de Statul paralel creat de Soros in Romania DE AIA A FOST CIOLOS SI PRUNA ACOLO! PS Pentru hastag spalati pe creier-Steagul cu gaura a fost din toate timpuri un simbolal al NATIUNILOR INVINSE!!!!

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina PSD ALDE SCOASE IN AFARA LEGII

      06 noiembrie 2017 3:19

      Bah VOMA DE BALEGA ROSIE VOI TROLII PSD PLATITI DE MOSCOVA VETI AJUNGE CURAND NISTE NUMERE IN FRIGIDERELE DE LA IML.

      raspunde comentariului
    • Bati campii!

      06 noiembrie 2017 1:38

      Pesedistii sunt cei care nu au fost capabili sa absoarba nici un euro din fondurile europene disponibile. In schimb, au imprumutat cu dobanda zdravana 10 miliarde de euro in primele 9 luni ale anului. Pana la incheierea mandatului, imprumutulPSD ne pregateste o criza, ca aceea facuta de Tariceanu, cu 8 ani in urma. poate creste la 53,3 miliarde de euro, asa ca va fi platit si de nepotii nostri. Sa amintim si obligatiunile de un miliard de euro, lansate recent de guvernul roman. S-a ajuns la fundul sacului, numit buget. Si sacul este spart. Asa va sta in caracter, voua, pesedo-aldimii, sa ii acuzati pe altii, ca sa va camuflati jaful si nepriceperea!

      raspunde comentariului
      • Sa va fie rusine jegu franjo si bati campii care sugeti degetul lui soroe.Rusine!!!!!!!!!!!

        06 noiembrie 2017 3:40

        .

        raspunde comentariului
        • Franjo Glavina PUTIN SE PARE CA DEGEABA FINANTEAZA TROLLII PSD ALDE

          06 noiembrie 2017 12:30

          TARATURA BOLSEVICA CE TE FACI DACA PIERDETI PUTEREA. O SA TE IMPUSTE IN CEAFA PUTIN. A DAT BANI UNOR OLIGOFRENI CA TINE , UNOR TROLLI CARE NU AU FOST IN STARE DE NIMIC. BAH NUMERE LEGATE DE UN PICIOR IN FRIGIDERELE DE LA IML VETI AJUNGE , GUNOIULE , VOMA DE BALEGA ROSIE. INCA NU AI AFLAT CA KGB-GRU NU IARTA.

          raspunde comentariului
  • Mircea

    06 noiembrie 2017 0:05

    Radu C-tin postacule. Esti un dobitoc. Nu ai inteles nimic Ciumatule.

    raspunde comentariului
  • node

    05 noiembrie 2017 21:56

    rADU cONTANSTIN ESTI UN PUPINCURIST AL psd-ULUI ME KA-KUM EN-TU MUELAS.

    raspunde comentariului
  • costica

    05 noiembrie 2017 21:54

    FI INTELIGENT SI GANDESTE PENTRU VIITOR SANSA TA ESTE AICI!INTRA SI VEZI!CAND AFACEREA VA AJUNGE DEPARTE O SA REGRETI!AI SCAPAT TRENUL SI NU STI CAND VINE ALTUL!?Te provoc sa testezi rapid acest sistem cu totul revolutionar de lucru acasa! Fa bani din confortul casei si bucura-te de prosperitate! LINK httpswww.youtube.comwatch?v=l423jWxz6t8Noi iti oferim toate instrumentele de care ai nevoie! Fa bani si in timpul liber! Sistemul lucreaza automat 24 din 24!Suntem o echipa de viitor!Cea mai mare provocare te asteapta cu aceasta afacere la domiciliu, simpla dar de mare viitor! IN CURAND NE EXTINDEM CU SISTEMUL SI PE PIATA MONDIALA!?httpimdsistem.rowp-login.php?action=registerref=40INFO LA pacurarucostica1963gmail com

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 21:26

    Doamna Avocat,inculpat Udrea, prostii,nu cunosc,legile, nu citesc,nu vad,nu simt, sunt si prostii si fraierii vostri

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 21:20

    Doamna U drea,Domnul Basescu,rusine,sa va fie,dar nu aveti,umblati,cu conspiratile,bocelile,la aparatul,de manipulare latrinele sistemului,obrazul gros,prostia,,domniase plateste,

    raspunde comentariului
  • Konchita Wurst

    05 noiembrie 2017 21:17

    Ecce 3 zeci de cate zece de o suta cu 6 de zero franjurat! Le-am auzit eu numarul de la casele mele!

    raspunde comentariului
  • Doar un fîs

    05 noiembrie 2017 21:15

    20 000 sunt spectatorii unui meci de handbal în provincie...

    raspunde comentariului
    • node

      05 noiembrie 2017 22:12

      DOAR UN FAS - ESTI TU, FIIND-CA NU STI SA SCRI IN LIMBA ROMANA ESTI UN ANALFABET FUNCTIONAL CA MULTI DIN VOTACII psdragnea- LUI ,MAI PUTIN DE DOUA CLASE !!! CA SI TRENUL???

      raspunde comentariului
  • Franjo Glavina RL AI TRECUT DE PARTEA BESTIILOR PSD ALDE? RUSINE JAVRA KGB-ista IULIA IANCU!

    05 noiembrie 2017 21:12

    RUSINE BESTIILOR DE LA RL! CATEVA MIIIII? V-A CUMPARAT DRAGNEA CUMVA F U T U V A MORTII IN GURA DE GUNOAIE. ***** PSD ALDE IULIA IANCU DEZINFORMEAZA - ORDIN PRIMIT DE LA DADDY. F U T U TI MORTII MA T I I DE TARATURA KGB-ista.

    raspunde comentariului
  • Kuminecaturile Gemene

    05 noiembrie 2017 21:11

    Ecce 300 000, am auzit numarul celor neprihaniti care si-au scos kurcubeul in piata. Iese si Konchita la o baie de multime dupa ce se umple frumos si se fac clabuci

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    05 noiembrie 2017 21:06

    Retardatii astia au inceput campania de toamna-iarna? Ei chiar nu vor sa inteleaga ca intr-un real stat de drept legile le face PRLAMENTUL, nu DNA si Hansi Kalus, care scot IDIOTII in strada tocmai pt a mentine CORUPTIA UCIDE din JUSTITIE la cote maxime? Idiotii reuniti si manipulati de rezist chair nu stiu ca tocmai cei care-i scot in strada sint și cei care genereazaă, controleaza la singe și amplifică CORUPTIA JUSTIEI?Pai Hansi Klaus, Gusti Lazar si Luluta Koevsi invoca RESPECTAREA legilor, dar organizeaza NELEGAL proteste NUMAI NOAPTEA, ca HOTII!... De ce PENALII liberali si ai USR nu respecta legile pe care le invoca demagogic?Adica judecatorii si procurorii CORUPTI, pe care-i apara idiotii rezist sint deasupra legii si nu trebuie sa raspunda penal si material, asa cum preconizeaza noile legi ale justitiei? PENALUL Orban a prmit asigurari de la mafia din Justitie ca daca scoate liberalii in strada scapa de CONDAMNARE?

    raspunde comentariului
    • Mircea

      06 noiembrie 2017 0:07

      Ilie esti un mare ***** daca tu crezi asa ceva. Nu esti decat un gunoi PSD-ist.

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina BESTIILE PSD ALDE SCOASE IN AFARA LEGII PUNCTUL 8 DE LA TIMISOARA

      05 noiembrie 2017 21:40

      VOMA DE BALEGA ROSIE , EXCREMENT KGB-ist PLATIT DE BESTIILE DE LA MOSCOVA CURAND CEI CA TINE ISI VOR INCEPE SOMNUL DE VECI IN FRIGIDERELE DE LA IML. EXCREMENT BOLSEVIC TU NU AI INTELES CA PT PUTIN VOI SUNTETI CONSUMABILE.

      raspunde comentariului
      • Cdny

        05 noiembrie 2017 21:43

        Numai un ***** , cu semne reale de oligrofenie se exprimă așa.

        raspunde comentariului
        • Franjo Glavina PSD ALDE SCOASE IN AFARA LEGII!

          05 noiembrie 2017 21:50

          MARS IN PI ZZ DA MA-tii GUNOI BOLSEVIC LA MOSCOVA ! TU ESTI OLIGOFREN DACA ESTI DE PARTEA GUNOAIELOR PSD ALDE BAH VOMA DE BALEGA ROSIE!!!!

          raspunde comentariului
          • Cdny

            05 noiembrie 2017 21:58

            Avortonule, poștă cu mama ta

            raspunde comentariului
            • Franjo Glavina PSD ALDE IN AFARA LEGII. TROLII PSD ALDE IN FRIGIDER LA IML

              06 noiembrie 2017 1:58

              Voma de balega rosie , excrement bolsevic INTR-UN FRIGIDER DE LA IML O SA ITI INCEPI SOMNUL DE VECI. IMPREUNA CU MA-TA!

              raspunde comentariului
  • 30 000

    05 noiembrie 2017 21:00

    Nu stiti sa socotiti, sau sunteti de rea credinta.Numai in Bucuresti sunt acum la parlament peste 30 000 de oameni.Se scandeaza si se manifesteaza pasnic, dar lipsesc vorbitorii sa polarizeze atentia.Daca se voteaza legile de mutilare a justitiei multimea nu va mai fi asa de pasnica.

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 20:58

    PARRTIDELE POLITICE POSTDECEMBRISTE CARE AU GUVERNAT ROMANIA,CORUPTE COMPROMISE, ESTE TIMPUL,FOR NEW MOVEMENT, LEARN,Unite America Party

    raspunde comentariului
  • Ecce Kurrupt

    05 noiembrie 2017 20:46

    Se pare ca se lasa iar cu catifelatie, au aparut steagurile cu gaura kurcubeului tricolor sau nu a dat Konchita Wurst semnalul?

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 20:44

    it the begining, to the end,of State Mafia,State CORRUPTION,DEEP STATE,was,the warming UP, RocKwiz Salutes Canada - Keep on Rockin In The Free World

    raspunde comentariului
  • Cdny

    05 noiembrie 2017 20:41

    Impozitarea pe venit e foarte corecta, in rest nu.

    raspunde comentariului
  • Boci

    05 noiembrie 2017 20:39

    Porcyii astia psdei de la guvernare nu au returnat banii profesorilor obtinuti prin sentinta judecatoreasca.

    raspunde comentariului
  • Doru

    05 noiembrie 2017 20:26

    Portocala Presedinte ! La paradit oameni !

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 20:19

    JUSTICE Stefan Molyneux

    raspunde comentariului
  • Doru

    05 noiembrie 2017 20:16

    Am scandat si eu PORTOCALA. PRESEDINTE. ! SA PARADEASCA LA. OAMENI !

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 20:13

    The Power of the Parasite Class - Stefan Molyneux Speaks in Toronto

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 noiembrie 2017 20:12

    Stefan Molyneux Versus Professor Vladimir Safatle 'The Function of the State in Society'

    raspunde comentariului
  • Locul penalilor e la becîul domnesc nu în parlament!

    05 noiembrie 2017 19:28

Ultima ora

anunturi mica publicitate
Aboneaza-te la newsletter