PressOne: Armata i-ar fi hrănit și îmbrăcat pe minerii care au „restabilit” ordinea în București, în 1990. Reacția lui Petre Roman

de Roxana Petre , 13 septembrie 2017 - stire actualizata la ora 17:18, 13 septembrie 2017
PressOne: Armata i-ar fi hrănit și îmbrăcat pe minerii care au „restabilit” ordinea în București, în 1990. Reacția lui Petre Roman

UPDATE 14.00: Reacția lui Petre Roman, după ce în spațiul public au apărut informații că Armata i-ar fi hrănit și îmbrăcat pe minerii care au „restabilit” ordinea în București, în 1990



Un document pe care Ministerul Apărării Naționale (MApN) l-a declasificat luna trecută arată că, din dispoziţia Guvernului, Armata i-ar fi hrănit şi echipat pe minerii implicaţi în evenimentele din 13-15 iunie 1990, scrie PressOne.

Potrivit sursei citate, este vorba despre o adresă pe care comandantul Serviciilor Armatei, general-maiorul Ioniță Botoș, i-ar fi solicitat, în 18 iunie 1990, prim-adjunctului ministrului Apărării Naționale, să aprobe „darea la scădere a unor cantități de alimente și obiecte de igienă oferite civililor care u participat la restabilirea ordini și liniștei în capitala țării, între 14 și 17 iunie 1990”.


Desecretizarea a fost făcută la cererea Parchetului General și anunţată în Monitorul Oficial. Documentul are 5 file şi a ajuns în posesia PressOne ca urmare a unei solicitări trimise MApN în baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informații publice.

„Potrivit dispozițiilor primite din partea Guvernului României în perioada 14-19 iunie 1990, Ministrul Apărării Naționale a asigurat hrănirea unor forțe civile ce au participat la restabilirea ordinei și liniștei în capitala țării. În acest scop, au fost distribuite și consumate cantitățile de produse specificate în Anexa nr. 1", consemnează comandantul Serviciilor Armatei.

Citiți textul integral aici.


Comentarii

  • un roman

    13 septembrie 2017 19:14

    FITI UNITI, NU DEZBINATICUMSUNT TERORISTII,TRADATORII,MAFIOTII,CORUPTII,PUTERE ,PUERE,FORTA UNUI STAT ESTE POPORUL,NU VA MAI LASATI CALCATI IN PICIORE SCLAVI,FARA DEMNITATE

    raspunde comentariului
  • Alf

    13 septembrie 2017 18:52

    ".I-ar fi", Roxano? Adică un document oficial emis din dispoziia Parchetului general are menionat asta i tu o dai cotită cu "i-ar fi"? Gretos! Dacă nu eti convinsă, dă-ti o palmă la oră de vârf în Piaa Universităii ca să crezi!

    raspunde comentariului
  • Emil Aluas

    13 septembrie 2017 17:58

    Este vorba despre crime. Crime cu premeditare. La propriu. Toti cei care au partcipat, cu alimente, bautura si mancare, sunt partasi la crima. O rusine a Europei. Iar noi revendicam tratament egal cu restul europenilor. Niciodata. Prof. Emil Aluas, Activist Politic, Presedinte-Foindator, Fundatia PRO WEST, Cluj-Budapesta. Blog emilaluas.blogspot.com

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 septembrie 2017 11:02

    Bai Petre ,i-a imbracat ?,pentru tine inseamna ca armata i-a imbracat pe mineri daca le-a dat ciorapi si chiloti ???.La voi alde scirta scirta orce se poate !!. Vai de ea limba romana ce o mai pociti voi astia facuti la apelul bocancilor .

    raspunde comentariului
    • Goi

      13 septembrie 2017 12:59

      lui andreesanu - rade ciob de oala sparta... 'orce'?

      raspunde comentariului
    • Sorin Constantin

      13 septembrie 2017 12:56

      În capul listei sunt salopete kaki ,bocanci...și mai jos ciorapi,chiloți...săpun de ras,, lame, mașini de bărbierit...

      raspunde comentariului
  • andreesanu

    13 septembrie 2017 11:02

    Bai Petre ,i-a imbracat ?,pentru tine inseamna ca armata i-a imbracat pe mineri daca le-a dat ciorapi si chiloti ???.La voi alde scirta scirta orce se poate !!. Vai de ea limba romana ce o mai pociti voi astia facuti la apelul bocancilor .

    raspunde comentariului
    • un roman

      13 septembrie 2017 19:27

      au tras ,omorit schingiuit poporul,in 16,17Decembrie 89, la Timisoara,trupele de graniceri,trupele de securitate,mii de cetateni ucisi,inpuscati,pe frontiera RSR,au tot continuat teroristii,regimul,sistemul,,Dictatura de catifea rosie de singele poporului,asta-i adevarul,doare,supara,ptr cei ce nu vreau sa recunoasca macar,au ajun,criminalii,teroristii,eroi,mari revolutionar ,o rusine nationala