Poziţia României în privinţa independenţei Cataloniei: “Este ilegală fragmentarea unei ţări fără negociere cu statul respectiv”

de Razvan Pritulescu , 07 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 12:36, 07 octombrie 2017
Poziţia României în privinţa independenţei Cataloniei: “Este ilegală fragmentarea unei ţări fără negociere cu statul respectiv”

Ministrul de Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat, sâmbătă, la Adunarea Parlamentară NATO, referindu-se la situaţiile din Kosovo, Catalonia şi Kurdistan, că este ilegală fragmentarea unei ţări fără negociere cu statul respective, relatează Mediafax.

”Poziţia noastră cu privire la situaţia din Kosovo, Metohia, ceea ce este valabil şi pentru Catalonia şi pentru Kurdistan, poziţia noastră este una de principiu. Considerăm că este ilegal să se decidă cu privire la fragmentare unei ţări fără negocieri cu guvernul şi cu statul care este practic singura organizare care reprezintă structurarea unei ţări”, a declarat Teodor Meleşcanu.

El a invocat şi prevederile Dreptului internaţional.

”Prin urmare, noi rămânem fideli acestei poziţii indiferent ce se întâmplă în alte părţi ale Europei sau ale lumii şi sperăm foarte mult că ceilalţi parteneri UE şi din alte organizaţii vor înţelege că este o poziţie de principiu, de principii, pe care o respectăm dacă vrem să respectăm integral prevederile Dreptului internaţional”, a mai spus şeful Diplomaţiei româneşti.

 

Comentarii

  • ??????

    10 octombrie 2017 0:06

    O fi și despre o "exprimare" "plăcută" domnului Meleșcanu, aceea de "stat în stat" ? Considerați că s-ar putea zice și că domnul Meleșcanu ar fi și dumnealui "beneficiar", al unei "exemplificări" a ceea ce înseamnă "stat în stat" ?

    raspunde comentariului
  • kermit

    08 octombrie 2017 4:44

    In viziunea acestui senil minoritatile pot negocia cu Institutiile Statul dezmembrarea Tarii .... Curat stupid. Pacat ca Brucan nu mai traieste sa rosteasca un kadish pentru acest lunatic din fruntea externelor ... HaHaHa

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 19:27

    Firemen Protect Catalonian People from Brutal Spanish Police - Catalonia Referendum Lions Ground

    raspunde comentariului
  • copilu minune

    07 octombrie 2017 14:45

    un roman . esti cam nervos si ameninti pe toata lumea pe aici. ti-ai luat pastilele?

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 14:33

    The Truth About The Catalonia Independence Referendum Stefan Molyneux

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 14:32

    ARTICOLUL 36 Dreptul de vot Drepturile i libertăile fundamentale . incalcarea Constitutiei Romaniei, sa ne aducem aminte,sa le aducem aminte, special justitiei,care nu-si fac treaba,nu respecta,legile si Constitutia, de ultimele alegeri ptr Presedinte,de incidente,obstructionarea executari dreptului la vot , cu marele Maestru,de ceremonii,alt boy batrin,bun si diplomat

    raspunde comentariului
  • Negocieri cu gloante...

    07 octombrie 2017 14:28

    Miza mare nu e teritoriala ci resursa umana a Cataloniei care e decisiva pentru viitorul Spaniei iar disputa se poate rezolva numai democratic.

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 14:04

    va e frica,asa stati cuminti,cum scrie,legea si Constitutia

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 14:02

    THE PROBLEM IT,THE CORRUPTION, THE STATE CORRUPTION, THE TOP OF CORRUPTION,OF THE UNION,THE GLOBAL MAFIA,CORRUPTION, VARIANTA NWO,DIVIDE AND CONQUER, ORDE CHAOS,PROBLEM - REACTION - SOLUTION, MARE MAESTRE IN DIPLOMATIE

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 14:00

    aloo,cenzura,Va dau in judecata,Ne vedem,la Tribunal instanta de judecata,mi-ati incalcat,dreptul,drepturile, ARTICOLUL 30 Libertatea de exprimare Drepturile i libertăile ...

    raspunde comentariului
  • un roman

    07 octombrie 2017 13:55

    THE PROBLEM IT,THE CORRUPTION, THE STATE CORRUPTION, THE TOP OF CORRUPTION,OF THE UNION,THE GLOBAL MAFIA,CORRUPTION, VARIANTA NWO,DIVIDE AND CONQUER, ORDE CHAOS,PROBLEM - REACTION - SOLUTION, MARE MAESTRE IN DIPLOMATIE

    raspunde comentariului
  • Mandpv

    07 octombrie 2017 13:23

    RL, sa fie sa sooooogeti pooooola tuturor romanilor! Ziar unguresc de lb romana!

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    07 octombrie 2017 12:59

    Conform acestei conceptii IDIOATE Romania nu trebuia sa-si proclame independenta in 1877.Si nici Imperiul bolsevic nu trebuia sa FURE Romaniei Moldova de ESt, Bucovina de Nord si Tinutul Herta, iarb Transilvania, Banatul, Crisana si Maramuresul nu treabuia sa se uneasca cu Romania distrusa de criminalul rege Ferdinand.