Patriarhul Kiril, în vizită la București, a cerut întărirea relațiilor dintre România și Rusia

de Mihai Diac , 28 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 20:42, 28 octombrie 2017
Kremlin

Patriarhul Kiril al Rusiei, aflat în vizită la București, a cerut "întărirea relațiilor dintre Bisericile noastre și popoarele pe care acestea le păstoresc", informează Agerpres.

Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii a făcut această declarație sâmbătă, la ședința solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, dedicată Anului omagial și comemorativ 2017.

Desfășurată în Aula Magna "Teoctist Patriarhul" din Palatul Patriarhiei, ședința a fost prezidată de patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel. La eveniment au participat membrii Sfântului Sinod al BOR împreună cu: patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, Kiril, Arhiepiscopul Tiranei, Durresului și al întregii Albanii, Anastasie, Mitropolitul Bisericii Ortodoxe din Ținuturile Cehiei și din Slovacia, Rastislav, alți ierarhi din Biserici Ortodoxe surori.

Patriarhul Kiril, primul Întâistătător care a luat cuvântul în cadrul Sinodului, a subliniat că, în fața noilor provocări ale contemporaneității și ale viitorului, suntem datori să prețuim darul păcii, primit de la înaintași, fără a uita experiența istorică a sfintei Biserici din anii grei ai încercărilor.

"Bisericile noastre trăiesc astăzi vreme potrivită și se bucură de o libertate internă și de o posibilitate nemaiîntâlnită de mărturisire a credinței strămoșești. Această libertate a fost dobândită cu un preț amar, plătit de generațiile anterioare și cu prețul jertfei multor mii de mărturisitori și neo-martiri ai Ortodoxiei, care au suferit în timpul comunismului. (..) Trebuie să păstrăm cu sfințenie în memorie și să studiem atent experiența istorică a sfintei Biserici din anii grei ai încercărilor; să avem grijă și să învățăm turma binecredincioasă în vederea confruntării cu noile provocări ale contemporaneității și ale viitorului", a spus patriarhul rus, potrivit basilica.ro.

În cuvântul său, o adevărată istorie a dramei Bisericii Ortodoxe Ruse în timpul comunismului, Kiril a accentuat că "îndepărtarea de adevărul dumnezeiesc a fost în toate timpurile cauza multor nenorociri, necazuri și încercări".

"Acest lucru se referă atât la viața personală a omului, cât și la viața societăților și popoarelor. Cu poporul rus s-a făcut un experiment monstruos, care a demonstrat întregii lumi că nu poți construi o societate fără Dumnezeu. Totuși, chiar și astăzi mulți încă nu au înțeles acest exemplu și nu se gândesc la fenomenul istoric al catastrofei rusești, precum și la proiectarea acestuia asupra contemporaneității. Astăzi, creștinismul se confruntă cu invazia agresivă a secularizării militante în toate sferele vieții sociale. Astăzi păcatul devine normă, pentru că în societatea de consum se pierde noțiunea de legătură între libertate și responsabilitate", a mai spus patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

Au fost prezentate alocuțiuni ale Întâistătătorilor și șefilor delegațiilor Bisericilor Ortodoxe surori cu privire la dificultățile mărturisirii credinței în timpul regimului comunist și importanța libertății religioase astăzi.

Episcopul vicar patriarhal și Secretar al Sfântului Sinod, Varlaam Ploieșteanul, a prezentat Raportul-sinteză "Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română".

Comentarii

  • Voda Negru

    30 octombrie 2017 15:47

    Pai majoritatea politicienilor romani sunt tampiti,atei sau nu inteleg ce inseamna dreapta sau stanga.

    raspunde comentariului
  • Franjo Glavina BESTIA ROSIE DANIEL SI CRIMINALUL KIRIL VOR ROMANIA IN AFARA UE SI NATO

    29 octombrie 2017 8:30

    Intarirea relatiilor cu RUSIA CRIMINALA inseamna ruperea relatiilor cu UE si NATO. ASTA AR DECLANSA UN RAZBOI CIVIL IN ROMANIA, RAZBOI CIVIL DORIT DE CRIMINALII FILORUSI DIN PSD ALDE. DE CE ? ALATURI DE RUSIA BESTIILE PSD ALDE AR FURA LA NESARSIT.....BESTIA ROSIE DANIEL FACE JOCURILE CRIMINALILOR PSD ALDE.

    raspunde comentariului
    • Unchiul Vanea

      29 octombrie 2017 9:22

      Tradatorii croatzi care au distrus un stat binecuvintat ca Iugoslavia, nu au dreptul sa ishi dea cu opinia in cadrul unui articol dedicat ortodoxiei. Ai intzeles Glavina?

      raspunde comentariului
      • Franjo Glavina CRIMINALII KIRIL SI DANIEL VOR O ROMANIE LANGA RUSIA!

        29 octombrie 2017 10:16

        HAI SIKTIR VOMA DE BALEGA ROSIE, TROLL AL RUSIEI CE ESTI! BAH GUNOIULE VINE VREMEA CAND VA VETI IMPUTI IN FRIGIDERELE DE LA IML. VOI NU ATI INTELES CA SUNTETI CONSUMABILE. SA ITI F U T NATIA TA SPURCATA IN GAT EXCREMENT BOLSEVIC!

        raspunde comentariului
      • Franjo Glavina CRIMINALII KIRIL SI DANIEL VOR O ROMANIE LANGA RUSIA!

        29 octombrie 2017 10:16

        HAI SIKTIR VOMA DE BALEGA ROSIE, TROLL AL RUSIEI CE ESTI! BAH GUNOIULE VINE VREMEA CAND VA VETI IMPUTI IN FRIGIDERELE DE LA IML. VOI NU ATI INTELES CA SUNTETI CONSUMABILE. SA ITI F U T NATIA TA SPURCATA IN GAT EXCREMENT BOLSEVIC!

        raspunde comentariului
  • Alex

    29 octombrie 2017 5:09

    Rusia da de secole literaturii,muzicii,sportului,oameni profunzi si deosebit de bine pregatiti.Nu sunt preocupați de fericirea homosexualilor,nu își negociază interesele nationale cu UE.Avem multe de învățat de la ei,dar snobi cum suntem,avem fascinația Vestului sălbatic...Da....sunt rai rușii...

    raspunde comentariului
    • mihai

      29 octombrie 2017 13:38

      Trolule, daca e asa mareata Russia, de ce emigreaza rusii in masa in Occident? De ce mafiotii vostri vor sa se mute in Occident, la civilizatie? Mai rusnacilor, sunteti jalnici!

      raspunde comentariului
    • vasile

      29 octombrie 2017 13:16

      Dopajul in sportul din Rusia este politica nationala.... Poutin a ordonat medalii, toti sportivii rusi sunt dopati, au fost dati afara de la competitii. Asa de mareti sunt rusii! Cand au ajuns soldatii Armatei Rosii la noi in oras, erau plini de paduchi si dormeau pe paie, hartuiau femeile si le violau, asta e maretia rusilor!

      raspunde comentariului
  • Alex

    29 octombrie 2017 5:08

    Rusia da de secole literaturii,muzicii,sportului,oameni profunzi si deosebit de bine pregatiti.Nu sunt preocupați de fericirea homosexualilor,nu își negociază interesele nationale cu UE.Avem multe de învățat de la ei,dar snobi cum suntem,avem fascinația Vestului sălbatic...Da....sunt rai rușii...

    raspunde comentariului
  • mihai

    29 octombrie 2017 3:36

    Turma binecredincioasa.... Asa vad popii masa de pupatori de icoane ca pe o turmă!

    raspunde comentariului
  • mihai

    29 octombrie 2017 3:17

    Daniel este un trădător! Un ******* de popa se baga in politica externa de capul lui!? Rușine BOR!!

    raspunde comentariului
  • mihai

    29 octombrie 2017 3:14

    Kiril este trompeta cracanatului mafiot Putin! Un barbos comunist, exponat al mafiei kgb-iste, acest Kiril a gasit portiță de a intra in România pe la Daniel, un alt barbos fatarnic. Pleaca piaza rea, du-te in Russia, nu vr edm s as va auzim! Dati tezaurul, despăgubiri de rrăzboi, Moldova înapoi, dupa care mai putem discuta din postura de membru NATO si UE!

    raspunde comentariului
  • BOR si Patriarhiei Romane uzurparoare a ROMANIAEI

    28 octombrie 2017 23:29

    Care NU mai au niciun viitor pe lume! Privitii doar la cum a disparut pe veci CONSTANTINOPOLUL din cauza ORTODOXIEI!!

    raspunde comentariului
    • Mai terminati cu prostiile comuniste...are viitor tot ce vrem noi toti sa aibe .

      29 octombrie 2017 4:20

      .

      raspunde comentariului
  • Florin

    28 octombrie 2017 21:46

    Spațiul geo-politic actual extrem de tulbure impune României sa aibă relații bune cu vecinii inclusiv cu Rusia.Rusia numai trebuie tratată așa cum a fost tratată de vechii și actualii guvernanți care din prostie sau din nepricepere au făcut mai mult și totul pe spinarea romanilor!Mesajul Patriarhului Rusiei este extrem de important și cine are urechi sa audă!Este adevărat ca relațiile cu Rusia sunt la un nivel extrem de scăzut și datorită unei probleme mai vechi ,istorice TEZAURUL și partea rusa ne tot aburește de ani buni ,deși documentele prezentate de partea romană sunt foarte clare!Când se va rezolva problema TEZAURUL ADUS ÎNAPOI ROMÂNIEI, APARȚINE ROMANILOR ȘI ACESTA TREBUIE SA FIE MESAJUL PE CARE PATRIARHUL RUS SA-L DUCĂ PREȘEDINTELUI VLADIMIR PUȚIN!Altfel relațiile Româno-ruse vor fi la fel de reci și peste 10 sau 15 ani!

    raspunde comentariului
    • Vrednicii lui Daniel

      29 octombrie 2017 9:08

      Daca nu gresesc, nici crucile din aur de pe turlele Manastirii Cozia n-au scapat ne jefuite...

      raspunde comentariului
    • Pai masonu Isatrscu trebuie sa ceara...dar iti spun ca mai bine sta in Rusia tezauru ...ai nostrii il da cadou imediat.

      29 octombrie 2017 4:13

      .

      raspunde comentariului
  • Nu e mai bine Parinte

    28 octombrie 2017 21:37

    Biserica era mai cinstita in vremea comunimului. Blasfemierea copiilor arsi in Colectiv si vrednicirea puscariasului Dragnea arunca BOR in haul iadului.

    raspunde comentariului
    • Ba e bine,Parinte

      29 octombrie 2017 5:11

      Omule,tu știi ce vorbești?Ai dovezi pentru afirmațiile tale gratuite?

      raspunde comentariului
  • Voltaire la 1767

    28 octombrie 2017 20:56

    Într-o scrisoare către regele Frederick al II- lea al Prusiei datată 5 Ianuarie 1767, Voltaire a scris despre religia creștină ." RELIGIA noastră este în mod sigur cea mai ridicolă, cea mai absurdă și cea mai criminală religie care a infectat vreodată această lume. Majestatea voastră ar face rasei umane un serviciu etern prin extirparea acestei INFAME SUPERSTIȚII, si nu mă refer la un serviciu pentru oamenii simpli, care nu merită să fie educați și care pot fi luați oricînd peste picior ci mă refer aici la oamenii onești, la oamenii care gîndesc, la oamenii care vor să gîndească ..... Regretul meu, acum cind mă apropii de sfîrșitul vieții este că nu vă pot ajuta în această nobilă acțiune, cea mai înaltă și respectabilă către care inteligența umană poate ținti ."