Noi proteste, anunțate pentru miercuri, în timpul ședinței de Guvern, împotriva „revoluției fiscale”

de Andrei Mărgăritescu , 07 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 16:55, 07 noiembrie 2017
Noi proteste, anunțate pentru miercuri, în timpul ședinței de Guvern, împotriva „revoluției fiscale”

Pagina "Corupţia Ucide" a lansat un apel pentru organizarea unei manifestaţii împotriva modificării Codului fiscal, în Piaţa Victoriei, miercuri, începând de la ora 11:00, în aceeaşi zi în care Guvernul ar trebui să adopte ordonanța de urgență pentru trecerea contribuţiilor de la angajator la angajat. „8 noiembrie este Miercurea Neagră pentru economia României. Pentru a cârpi un buget pe care nu a fost în stare să îl gestioneze, Guvernul PSD-ALDE este capabil să distrugă economia liberă a României. Modificările Codului Fiscal, pe care Cabinetul Tudose intenționează să le adopte printr-un nou derapaj democratic (Ordonanță de Urgență), vor aduce haosul în planurile de afaceri și în salarizare. În acest fel, inconștiența guvernanților distruge orice șansă pentru o economie predictibilă și stabilă în România”, au scris organizatorii protestului de mâine. 

Guvernul va acoperi scăderea de venituri la bugetul primăriilor, cauzată de modificările Codului fiscal. Anunțul a fost făcut de primarul sectorului 3 al Capitalei, Robert Negoiță (PSD), după o întâlnire a reprezentanților edililor cu premierul Mihai Tudose și cu președintele PSD Liviu Dragnea. 

De asemenea, organizatorii evenimentului intitulat "Opriţi modificarea Codului fiscal!" fac apel la marile companii să permită angajaţilor să îşi ia liber prin rotaţie pentru a participa la miting. „Începând cu ora 11:00, vom fi în Piața Victoriei pentru a opri această nouă OUG toxică. Facem apel la marile companii din România să susțină acest protest și să le dea câteva ore libere prin rotație angajaților, pentru a veni alături de noi. Să nu se lase intimidate de teoriile conspirației și să înțeleagă că este ultima șansă de a lupta împotriva unei ”Revoluții Fiscale” care le va pune în pericol business-ul.”

Premierul ezită să aprobe prin ordonanță de urgență schimbările la Codul fiscal, amând a doua ședință de guvern pe această temă. Subiectul ar urma să fie tranșat mâine de Guvern, în urma presiunilor lui Liviu Dragnea. Unii lideri ai PSD și ALDE se distanțează de propunerile de modificare a Codului Fiscal.

Comentarii

  • un prost

    08 noiembrie 2017 17:02

    Bai !!!!!!!! De ce nu ma anuntati si pe mine ca o sa inceapa PROSTESCU ! Ai ca vin si IO acum imediat ,Ce strigam scandand ????? A da ! STIMA NOASTRA SI MANDRIEA PSD IN BULGATIA pardon ! ROMANIA !

    raspunde comentariului
    • SCHELARIU

      08 noiembrie 2017 17:18

      PROSTULE!!!!!! TUDOSE ASTA-I CA TERENTE MAI LUDOVICE I-A FACUT UN CANTECEL , CEVA SPECIAL CA EL ESTE CHITARIST LIBER SCHIMBIST UN CANTECEL IN CARE IL ROAGA SA-I IA LA GHOAGA PE TOTI INCLUSIV PE MNEA-LUI CA TUDOSE ASTA SEAMANA LA GHOAGA CU TERENTE MAI ASA ZICE LUDOVICE

      raspunde comentariului
  • Alex

    08 noiembrie 2017 11:03

    Pana cand Romania Nu va fi condusa de oameni priceputi si Nu de niste POLITRUCI GEN MIHAI TUDOSE LA PRIMIRE SI LA ARUNCARE LIVIU DRAGNEA, DOI HABARNISTI IN ALE ECONOMIEI - CARE SPUEN CA NU POTI AMRI SALARIILE DACA NU SE CORELEAZA CU PRODUCTIVITATEA MUNCII - UNDE IN ROMANIA ESTE DE 34 ORI MAI MICA CA IN VEST NU POTI AVEA PERFORMANTE. GUVERNUL ROMANIEI TREBUIE ASADAR CONDUS DE O EPRSOANA CARE ESTE BINE ANCORAT IN ECONOMIA REALA SI NU UN POLITRUC CA MIHAI TUDOSE IN APRANTREZA FIE SPUS OMUL ESTE BINE INTENTIOANT NUMAI CA NU LE ARE CU ECONOMIA SI ESTE MANIPULAT IN ASA HAL INCAT NICI DUMENALUI NU STIE CE SA RAPSUNDA ZIARISTILOR.VREI NU VREI DOMNULE MIHAI TUDOSE, NU S EINTOARCE SPATELE LA ZIARISTI,SA NU MAI FACETI ACEST LUCRU N I C I O D A T A CAT VETI FI IN POLITICA. DAR SINCER NUS TIU CE POLTIICA FACE PSD-UL DUMNEAVOSTRA ASTAZI. NE TOT AMENINTATI CA DACA SE TREC CONTRIBUTIILE LA ANJAJAT D ELA ANJAJATOR TOTUL VA FI LAPTE SI MIERE IN ROMANIA , DAR NU ESTE ASA ! NU POTI SA LE TRECI PESTE NOAPTE, PANA CAND NU SE FACE UN STUDIU DE IMPACT, DOAR ASA DUPA URECHE, ECONOMIA NU POATE FUNCTIONA.SI MAI ESTE CEVA, NU ATI VORBIT DE NCIO RESTRUCTURARE A SISTEMULUI BUGETAR, FACETI O RESTRUCUTRARE SI VETI VEDEA CE ECONOMII SE FOR AFCE SI DUPA ACEEA PUTETI S AVA GANDITI LA MARIRI SALARIALE IN SISTEMUL BUGETAR.MAI ESTE O SOLUTIE PENTRU ROMANIA, PANA CAND NU ESTE PREA TARZIU,ACCESATI FONDURILE EUROPENE,ACELE MILIARDE DE EURO CARE STAU ENFOLOSITE LA BRUXELLES. AVEM OA RMATA DE ROMANI, CARE CHIPURILE LUCREAZA ACOLO, DAR NOI ROMANII NUS TIM IND ETRIMENTUL CUI LUCREAZA ACESTIA ? LUCREAZA PENTRU ROMANIA ? NU PREA CRED, VA SPUNE UNUL CARE ESTE ECONOMSIT ASE ,DECI NU VORBESC DUPA URECHE, .......VENITI CU SOLUTII REALISTE IN PLAN ECONOMIC. MAI FACETI O LEGE PENTRU INTERZICEREA EXPORTULUI DE BSUTEAN SI CHERESTEA DE TOATE ESENTELE, CE DORITI SA NE TREZIM PESTE DOUAZECI D EANI, CA ROMANIA NUMAI ARE PADURI,. ASTEA SUNT LEGI ESENTIALE PENTRU ROMANIA ! ZAU, CHAIR NU-MI VINE SA CRED CA SUTNETI REPREZENTANTULUI PARTIDULUI SOCIAL DE MCORAT SAU ESTE DOAR PE HARTIE SI IN REALITATE ESTE VORBA DE CU TOTUL ALTCEVA. .SE VA CREA UN MODEL D EPARTID PE EXEMPLUL FRANTA, MACRON SI ATUNCI PARTIDSUL PSD, UNDE MULTI LIDERI TRAMBITEAZA CA ESTE DEMOCRATIC, NU VA VA MAIC REDE NIMENI SI ATUNCI VORBA FRANCEZULUI AU REVOIR PSD .

    raspunde comentariului
  • Jianu

    07 noiembrie 2017 21:15

    Guvernul PSD-ALDE vrea sa falimenteze economia romaneasca cu metode KGBiste.

    raspunde comentariului
  • costica

    07 noiembrie 2017 21:09

    Castigi online la domiciliu, usor si nou. Oferta limitata pentru cinci mii de persoane extrem de serioase. Castiguri de cel putin patru mii de dolari pe an. Oferim contract de rezolutie globala. Varsta minima 18 ani. Solicitati detalii mai multe la adresa de email pacurarucostica1963gmail com

    raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    07 noiembrie 2017 19:54

    Adevărul ecce că când Homo Superior face o treabă, iese un lucru bine făcut ori pe ce parte îl întorci, dar când pizderii incompetenți încearcă să guverneze, mulțimi strategice fără număr ies și se screm în piață

    raspunde comentariului
  • Ecce Kurrupt

    07 noiembrie 2017 19:36

    Ce?! Nu mușcă? Îi ajutăm noi să organizeze iar un contraprotest la Cotroceni, sponsorizăm chiar noi primele autocare și după ce mai vin și fraierii voluntari vedem noi cine mănâncă mai mult kktt

    raspunde comentariului
  • Ilie Mihalteanu

    07 noiembrie 2017 19:09

    Asa idioti sint astia ? Pai trecerea contributiei de la angajator la angajat FAVORIZEAZA PATRONATUL si reduce veniturile SALARIATILOR, ceea ce convine patronatului

    raspunde comentariului
    • Nu ai inteles nimic!

      08 noiembrie 2017 8:13

      Citeste cu atentie explicatiile si abtine-te de a mai scrie aberatii!

      raspunde comentariului
  • Kuminecăturile Gemene

    07 noiembrie 2017 19:08

    Iar pagina Kurrupția Franjurează ar anunța o nouă defilare împotriva repetenților strategici dar ar fi zadarnic, fomiștii utili trebuie defapt încurajați să mănânce cât mai mult kktt până ori se satură ori vomează...

    raspunde comentariului
  • Willy

    07 noiembrie 2017 18:21

    Bedros, continuarea este ... Cersind!

    raspunde comentariului
  • Bedros

    07 noiembrie 2017 17:44

    Iesiti in strada ca acolo o sa traiti

    raspunde comentariului
    • Iulika

      07 noiembrie 2017 20:13

      Stai tu in casa ca o sa ti se indeplineasca toate dorintele, freaca bine la lampa lui Aladin!