Manelistul Florin Salam, reținut pe aeroport la New York. Avea în bagaj 100.000 de dolari, bani care au fost confiscați

de Andrei Mărgăritescu , 25 februarie 2017 - stire actualizata la ora 13:11, 26 februarie 2017
Manelistul Florin Salam, reținut pe aeroport la New York. Avea în bagaj 100.000 de dolari, bani care au fost confiscați

 Autoritățile din SUA i-au cerut artistului explicații și acte legate de proveniența banilor, l-au pus să dea declarații și l-au lăsat să plece după câteva ore, nu înainte de a-i confiscă aproape toată sumă, scrie publicația Wowbiz.

Artistul a fost adus să cânte la New York, la invitația patroanei unui restaurant cu specific românesc din celebrul oraș american. Evenimentul programat pe 18 februarie a suscitat un interes major în rândul comunității de români din SUA, iar recitalul a fost mutat într-un ballroom, Renaissance Event Hall, notează sursa citată. 

Salam s-a deplasat în America alături de o trupă de muzicanți și de soție. Cu câteva zile înainte de show, manelistul a postat un filmuleț în care mărturisea că SUA este locul în care dorește să se mute definitiv. "Aici oamenii își văd de treabă lor, nu îi interesează ce are altul în buzunar", declara Salam în filmulețul respectiv, potrivit Wowbiz.

Manelistul susține că a reușit să strângă 100.000 de dolari din acest spectacol. Pe aeroportul "John F. Kennedy", Salam și trupă lui a fost blocată de autoritățile vamale, care au descoperit banii, mult peste limită de cash admisă. Wowbiz notează că, potrivit unor surse de peste Ocean, cântărețul și trupă lui au fost conduși într-un birou unde li s-au cerut explicații cu privire la proveniența dolarilor. În zadar a explicat artistul că a primit banii după o prestație artistică alături de trupă să. "Nu aveți acte doveditoare, sumă se confiscă!", au decis oamenii legii din SUA, lăsându-i însă pe artiști în cele din urmă să plece acasă! 

 

 

Comentarii

  • kill tha bass

    21 iulie 2017 23:05
  • neaNicu

    26 februarie 2017 17:35

    banii erau trași de pe carduri de românașii de acolo iar salam era doar un ***** de curier, clasica săgeată .imposibil sa crezi ca romanii din SUA asculta salam când gândiți?!

    raspunde comentariului
  • Titi

    26 februarie 2017 10:43

    Sa crape in el acum diar PARIZERSALAM e de cacatMuie manelistilor...!!!

    raspunde comentariului
  • septy

    25 februarie 2017 20:03

    Acuma trebuie si statul roman sa ii ceara impozit pe profit pentru 100 mii .

    raspunde comentariului
  • gancea

    25 februarie 2017 19:23

    Salam,are pile la PSD si poate sa-si recupereze VERDEATA confiscata. Trebuie doar un telefon la BAROSANUL si toti protestatarii din Targovistea se pot muta cu autocarele chiar in poarta ambasadei USA.....-Pai da nu ???? ca astia sint oameni grei si fac ce vor muschii lor peste tot....LA MOARA MAMA.......Coloratii astia,au fost frati cu MELITIA VECHE si la fel sint si acum .

    raspunde comentariului
  • kiki

    25 februarie 2017 19:12

    propun ca Fiscul sa faca la fel in Romania, dupa fiecare tziganiada saai controleze de bani, provenientza, facturi etc. Toti banii dati la rapandule deasta provin din furt, drog, sau prostitutie nu din munca cinstita ! Deci la fel ca in America nu au acte pe ei si provenienta confiscarea neneaca !

    raspunde comentariului
    • Bogdan

      26 februarie 2017 10:15

      kiki, tu crezi ca competentii nostri guvernanti nu stiu cum este in SUA? Stiu f.f. bine dar fug ca ***** de o schimabare radicala pt. ca ei insisi sunt cei mai mari jefuitori ai Romaniei. Pai, ai vazut ca incearca sa 'imblanzesca' codul penal pt. ca hotiile de orice fel sa fie mediate. Ei, sa nu fim prea aspri guvernantii ne dau voie totusi sa furam si noi pana la 200.000 - ce, nu-i deajuns?

      raspunde comentariului
  • Fiscul romanesc o fi confiscat vreodata de la acest jeg

    25 februarie 2017 18:39

    Fiscul romanesc o fi confiscat macar 1 leu din veniturile obtinute la negru de acest jeg cultural, florin Salam? De-aia e tara saraca,astia sunt ocoliti de controale.. Salamu canta la negru pana si in SUA? Trebuia sa il ascunda pe salam intr-o celula,ptr ceva timp,fiscul american nu iarta .Ar fi inceput jegu sa compuna muzica country

    raspunde comentariului
  • cash

    25 februarie 2017 17:14

    Probabil l-au confundat cu mexicanii negustori de droguri.

    raspunde comentariului
    • kiki

      25 februarie 2017 19:10

      care mexicani ? cu gingiile negre sunt numai pakistanezii, indienii si tziganii ! ca sunt deai lor !

      raspunde comentariului
      • Miki

        25 februarie 2017 21:13

        Kiki de 27 de Ani nu Faceti deckt sa iinvidiati pe ****** dar Ce se vorbeste de Romania in Europa si peste oceane ca suntem un Popor de hoti in frunte cu Tine jegosule ala Macar are vrajeala si scoate bani de la oameni i Face fericiti tu Ce faci induri Cum te Face pe fata Guvernu si Toata conducerea tari cu președintele tau ales Rușine sa va fie tot jegul lumi sunteți decind a murit Ceaușescu si așa veți ramine ca nu va duce capu decor să-l vezi pe salam baaa ala e un artist tu ce ești un infect care nu ați valorează viața o ceapa degerata uuuuu rasiti de *****

        raspunde comentariului
  • Sorina

    25 februarie 2017 16:25

    ce au de zis vameshiii de la romanica ? asthia care l-au votat de dragnea , ponta si nastase ?

    raspunde comentariului
  • Tot o apa..

    25 februarie 2017 13:24

    Draga Tony, poate salamul iti va asculta sfatul , pentru ca se pare ca ati avut ceva comun profesoara de romana, femeia de servici. Tetraetil de plumb bahtalo, praleo!