Ion Țiriac: Protestele au fost ilegale. Eu între un hoț și un prost, prefer hoțul

de Gabriel Mihai , 13 martie 2017 - stire actualizata la ora 16:36, 13 martie 2017
Ion Țiriac: Protestele au fost ilegale. Eu între un hoț și un prost, prefer hoțul

Omul de afaceri Ion Țiriac a declarat despre protestele anti-guvernamentale că acestea au fost ilegale, cu oameni “mânați din spate de cineva”. În plus, Ion Țiriac este de părere că “oamenii ăștia nu au voie să fie acolo”, mai cu seamă cei care nu au votat deloc, arată Digi24.

„Mă întreabă oamenii: Măi, ce-i cu voi românii? Voi sunteţi sănătoşi la cap? Avem alegeri, avem o coaliţie la mai bine de 51%. Din ce am înţeles, preşedintele României nu a aprobat primul guvern. Nu ştiu dacă are el obligaţia să ne spună de ce nu l-a aprobat. Însă pe al doilea l-a aprobat, iar după 10 zile iese cu câteva mii de oameni într-o piaţă, acolo, și vor să dea jos Guvernul care a stat 10 zile. Acum vă întreb eu: De ce? Bineînţeles că Guvernul nu face ce doreşte, că după, trece pe la Parlament să-i aprobe ceea ce doreşte şi are mai multe manete de control”, a declarat Ion Ţiriac.

El a mai spus că cei care au mers acolo cu pancarte tipărite bine ar fi putut fi mânați de la spate, de altcineva, dar și că nu aveau autorizație să se unească și să mărșăluiască.

„Toţi aceia care vin acolo cu pancarte tipărite bine. Oare nu este mânat de la spate de cineva? Oamenii aceştia au autorizaţia să se unească şi să mărşăluiască? Adică ei se adună pentru că nu sunt de acord cu cei care au votat în majoritate. Este asta democraţie sau anarhie? Deocamdată au votat oamenii pentru ăştia. Lasaţi-i! Oamenii ăştia nu au voie să fie acolo. Şi ăla care nu a votat deloc, nu are ce căuta în piaţă. Ăştia din Piaţa Victoriei sunt atât de departe de adevăr de nici nu vă daţi seama. Hai să-i lăsam pe ăştia să vedem ce-or face. Că de fiecare dată tot sperăm. Primul lucru pe care toată lumea şi-l doreşte sunt banii în visteria statului”, a adăugat omul de afaceri.

„Corupție există în toată lumea asta și la nivele de o mie de ori mai mari, nu la nivele de cârnat. Eu, între un hoț și un prost, prefer hoțul. După hoț mai rămâne ceva. După prost, nu mai rămâne nimic”, a mai spus Țiriac.

Comentarii

  • Sculptorul

    14 martie 2017 5:48

    CODRUTA KOVESI...PE CUVANTUL MEU, ITI FAC STATUIE...meriti din plin...desi miroase urat - esti singura care ai avut curajul sa pui vidanjorii pe cei care si-au transformat peste noapte apartamentele in vile si salariile in conturi grase...SA NU DEA PACATUL SA TE DEA JOS ASTIA CA IMI LAS SCULELE SI IES SI EU LA DEMOSTRATIE, FARA AUTORIZATIE, FARA SA FI VOTAT, FARA NICIUN DREPT...

    raspunde comentariului
  • sita

    14 martie 2017 5:38

    DOAMNE CUM SE MAI CERN APELE IN ROMANIA! Ordonanta 13 a adus noroc romanilor...acum vedem si noi cine e faina si cine e tarata...si intre oamenii politici, si dintre televiziuni, si din ce inseamna personalitatile societatii civile... PAI POTI FI TU SI PRESEDINTELE ACADEMIEI ROMANE SI PATRIARHUL BISERICII SI MOS CRACIUN...TE DUCI PE COPCA DACA VII CU TEXTE GEN...TREBUIE SA ELIBERAM CORUPTII, CEI DIN STRADA NU AU AVUT AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE A MITINGULUI DE SUSTINERE, DE VINA SUNT AMBASADELE SI KOVESI SI MULTINATIONALELE CA NOI MANCAM SALAM PROST IN LOC SA LUAM DE ALA LA 80 DE LEI KG CA IN OCCIDENT... In definitiv...SI EU DACA AR FI SA ALEG INTRE PROST SI HOT, AS ALEGE CA HOTUL SA INTRE LA PUSCARIE...CA DE PE URMA LUI RAMANE CEVA DE CONFISCAT PENTRU BUGETUL DE STAT...O CASA CAT SASE, NISTE TERENURI CUMPARATE NOAPTEA, NISCAIVA CONTURI FACUTE CU SUDOAREA FRUNTII CAT MII DE SALARII... Apropo, am si eu o jumatate de hectar la mamaie, la tara, pe costisa de langa ponor...extravilan, fain...cine mi-l cumpara cu doua milioane de euro? Asa, ca sa fie legala treaba...prin notariat, corect...sa nu aiba legea ce spune...imi deschid si cont numai sa imi transfere cineva banii astia deodata cu contractul de vanzare-cumparare...va rog, hai, ca nu raman dator ...O MANA SPALA PE ALTA SI AMANDOUA OBRAZUL...STITI VOI...

    raspunde comentariului
  • CORB LA CORB NU-SI SCOATE OCHII

    14 martie 2017 5:20

    Cu alte cuvine, Tiriac ar spune CA EL NU A FOST PROST CI HOT SI CA DE PE URMA LUI RAMANE CEVA?!

    raspunde comentariului
  • otto

    14 martie 2017 0:05

    Eu va sustin si toti oamenii realisti va sustin domnule Tireac.Suntem constienti ca avem liberali,homosexuali si visatori si nu in ultimul rand ramasitele fostei securitati grupate-n jurul presedintelui tradator de tara...care daca nu sunt la putere sunt impotriva regimului ales,oricare ar fi el.

    raspunde comentariului
    • fibirel

      14 martie 2017 4:44

      Bravo, Otto, esti unul din putinii romani carora nu le rusine sa spuna adevarul. TIRIAC, OMUL CARE ORICAND POATE CONDUCE ROMANIA CU BRIO, STIE CE SPUNE. CINEVA A SCRIS ACELE DOUA SUTE DE MII DE PANCARTE BINE TICLUITE. Si nici macar nu au avut voie, autorizatie sa demonstreze in Piata Victoriei. TREBUIAU SA AIBA AUTORIZATIE DE LA PRIMARIE ...IN CARE SA FIE CLAR SPECIFICAT INTERVALUL ORAR SI NUMARUL DE PARTICIPANTI...DOUA MII...ZECE MII...SAU CATE PANCARTE AU SCRIS...IAR DACA SE DEPASEA ACEST NUMAR, CINEVA TREBUIA SA DEA SOCOTEALA...Pana la urma urmei...nici Horea, Closca sau Crisan nu au avut autorizatie...dar aia erau prosti...a se vedea cum au murit... IAR IOHANNIS...E SINGURA PIEDICA IN CALEA FERICIRII ROMANILOR...bine, ar mai fi vreo sapte ambasadori straini, Codruta Kovesi, multinationalele care daca n-ar exista decat ale lui Tiriac, acesta ar face o treaba mult mai buna in tara noastra nemaiavand concurenta dusmanoasa, Banca Mondiala si Fondul Monetar International iarasi vor avea o mare vina ca nu ne mai dau imprumuturi pentru salarii, pensii si investitii, partidele de opozitie ca sunt ca un spIn in coasta PSD-ului, apoi sa nu uitam de Guvernul Ciolos, tradator de la Bruxelles care a lasat o mostenire grea si o gaura de zece miliarde din care nu s-au putut decat mari cuantumul de bani din buzunarul romanilor...dar se va reusi si dublarea... Iar lista ar putea continua...sub umbrela neamtului Iohannis, Romania se va duce de rapa... CAND AI 51 LA SUTA DIN VOTANTI, CHIAR DACA ACESTIA REPREZINTA 18 PROCENTE DIN TOTI CEI CU DREPT DE VOT, REGULILE DEMOCRATIEI SPUN CA PUTEM GUVERNA SI LEGIFERA DUPA IDEILE NOASTRE...IAR CEILALTI...CIOCU MIC...Ne trebuie un schimb de generatii...din care sa nu mai faca parte de-alde Iohannis ci tineri ca Grindeanu, Ponta, Serban Nicolae, Codrin Stefanescu, Cristi Boureanu - un baiat extraordinar, pacat ca l-au inchis...si alti tineri care, sa vedeti, dupa ce vor iesi din penitenciare, vor face o treaba minunata... IDOLUL A MILIOANE DE ROMANI, ION TIRIAC, AR TREBUI SA FIE ASCULTAT SI , IATA, O MINTE LUMINATA CARE ARE UN CUVANT GREU DE SPUS... ANARHIE...ASA SE INTAMPLA DACA PSD NU-SI ARE OAMENII DECAT IN GUVERN SI IN PARLAMENT IAR PUTEREA JUDECATOREASCA E LASATA LA VOIA STRAINILOR CARE VOR SA NE FURE PATRIA... Dar ce, noi nu putem?

      raspunde comentariului
  • Mirica

    13 martie 2017 20:04

    Rusine nu pot sa ti zic Dle., Rusine Tiriac comunist kagebist.Nu pre esti agreat afara.

    raspunde comentariului
  • Tiriac are dreptate! Corupti sau nu, alesii au trecut prin procedurile legale si democratice ale statului de drept . ale

    13 martie 2017 19:46
  • Goi

    13 martie 2017 18:04

    Zice Mustacila 'Eu, între un hoț și un prost, prefer hoțul.' Mda, cine se aseamana se aduna.

    raspunde comentariului
  • rarl marius

    13 martie 2017 18:02

    tiriac,o MAIMUTA PAROASA ,care a facut AVERE CU AJUTORUL HOTILOR DIN POLITICA ROMANEASCA,de asta IUBESTE ATITA HOTII si nu pe PROSTII CARE MUNCESC SI PLATESC TAXE !!!

    raspunde comentariului
  • mascariciul tiriac

    13 martie 2017 17:57

    Ai venit sarac in Romania. Ai facut bani ca ai fost sclavul lui ILICI SI NASTASE,Nu ai avut talentul lui ILIE,comunistule turnator colorat. Vrei sa dea statul roman terenuri si facilitati grase dupa care te lauzi cu terenul de 2 lei de la metaloglobus. Zici ca vorbesti cu Trump insa americanul face lucruri frumoase si de durata nu sta cu mana intinsa ,pomanagiule.

    raspunde comentariului
  • vio

    13 martie 2017 17:43

    Rusinica dle. Tiriac !Ati profitat de toti , vezi Stejarii , si acum cu Univ. NY , cu Primaria PSD !nu va cred !

    raspunde comentariului
  • Isoscel

    13 martie 2017 17:39

    1. Ghiolbanul crede ca daca el este analfabet, manifestantii din Piata Victoriei sunt la fel si ca le-a scris altcineva pancartele.2. Ghiolbanul crede ca toata lumea face ce face doar ca sa-si umple matul .3, Ghiolbanul este de rea credinta, fiindca manifestatiile nu au fost cu cateva sute de oamneni , ci cu sute de mii .4. Ghiolbanului ii plac hotii fiindca in cercul lor se invarte si se simte bine. Pe cei care nu sunt hoti ii considera prosti ! P.S. Ma intreb cam cat este profitul ghiolbanului din partea PSD-ului in urma acestor declartii. Cu siguranta ca pe masura matului sau.

    raspunde comentariului
  • dusu

    13 martie 2017 17:30

    cind tenismenul a disparut din peisaj ma gindeam ca a fugit si asta !da asta i un securist inca din acea vreme spurcat individ ! va amintiti cum drogatu de fisu o fost scos basma curata ? amu traieste la Monaco, ha ha pe bani rominilor mindri

    raspunde comentariului
  • Nilson

    13 martie 2017 17:18

    hai siktir porcule, toate sediile tale au fost date moca de PSD, banca ai facuto pe hartii nu pe bani, si acum ai curajul sa latrii a dreaku naparca bolsevico-securista !

    raspunde comentariului
  • Sinceritate dezarmanta

    13 martie 2017 16:27

    Prin urmare, domnul Tiriac, miliardar, ii prefera pe Voiculescu, Nastase, Dragnea, Tariceanu, Mazare, Nicusor Constantinescu, Serban Nicolae, Ilie Sarbu, Ponta, etc, etc, etc. Prostii sunt - probabil - votantii romani. Multumim pentru sinceritate.

    raspunde comentariului
  • antihas

    13 martie 2017 16:23

    nene Țiriac, la bătrânețe, vrei să te considerăm nesănătos la cap? de ce te trezești vorbind ds alții? ai grijă de treburile matale ... ai destule ... iar dacă vrei HOȚUL - NASOL ESTEM!!!

    raspunde comentariului
  • krampus

    13 martie 2017 16:09

    Dl. Tiriac da dovada de solidaritate profesionala. E normal. Pe de alta parte dl. Tiriac exagereaza de pe urma prostilor ramane ceva - colectii de masini, conturi in paradisuri financiare si multe, multe altele ! Prostii ar trebui iubiti de dl. Tiriac, la urma urmei si-a facut o viata de vis pe spinarea lor.