Generalul Dumitru Iliescu, fost șef al SPP, susține că SUA vor control total asupra României iar Coldea și Maior sunt oamenii lor

de Mihai Diac , 12 noiembrie 2017 - stire actualizata la ora 23:35, 12 noiembrie 2017
Dumitru Iliescu

Generalul în rezervă Dumitru Iliescu, fost director al SPP în timpul președintelui Ion Iliescu, sugerează, într-o postare pe Facebook, ideea că Statele Unite ar dori să aibă control total asupra României, informează duminică Mediafax.

Dumitru Iliescu redă, într-o postare pe Facebook, o discuţie, în care interlocutorul său vorbeşte despre influenţa SUA în România, precizând că "americanii vor să aibă controlul total", iar Coldea şi Maior "s-au pus în slujba lor". Acesta susţine că "statul paralel" încă funcţionează.

"Când cineva mi-a spus că liderii Statului paralel au trădat România, mi-a venit greu să cred! Nu puteam concepe că, George Maior, Florian Coldea şi echipă lor, s-au pus în slujbă unei puteri străine, că au promovat şi protejat interesele acesteia împotrivă intereselor noastre naţionale. Nici acum nu îmi vine să cred, dar persoană care mi-a dat informaţia a fost foarte insistenţă. A început să-mi explice în detaliu şi să îmi dea argumente solide. Nu ştiţi ce s-a întâmplat în Mexic, după ce guvernul naţionalist a naţionalizat extracţia de ţiţei? (..)Americanii le-au blocat toate sursele de finanţare a deficitului suveran al statului şi au declanşat o criză care a spulberat regimul naţionalist. A fost ales un guvern neoliberal, pe care CIA a reuşit să-l convingă să adopte un protocol de colaborare între serviciile secrete şi parchetele din Mexic. În acest mod s-a asigurat că persoanele politice, cu înclinaţii naţionaliste, sunt scoase din zonă deciziei politice, sau stopate să mai ajungă în această zonă", a scris Dumitru Iliescu pe pagina sa de Facebook.

Fostul şef al SPP redă în continuare informaţiile care i-ar fi fost furnizate, susţinând că intelorcutorul i-ar fi precizat că situaţia din România este similară, menţionând că "americanii nu vin oricum într-o zonă de interes multiplu".

"Ei vor să aibă controlul total, de la cel politc, la cel economic, social, juridic, militar, informaţional. Vor să contoleze şi să domine totul. Doar aşa au siguranţă că obiectivele lor vor fi realizate. Nu se poate, îi spun eu. Nu cred că se întâmplă asemenea lucruri. Se întâmplă îmi spune el, dar nu vreţi să vedeţi, aşa cum fac de fapt şi cei care ne conduc. Dacă au văzut că întâmpina rezistentă din partea unor factori de decizie autohtoni, au luat măsură translatării modelului mexican în România. Au determinat elaborarea şi semnarea protocolului între structurile de forţă, protocol care se constituie în documentul de înfiinţare a Statului paralel", mai scrie Iliescu pe Facebook.

Comentarii

  • UN ROMAN

    17 noiembrie 2017 10:57

    Acum cand v-au prins americanii ca ciorditi nu va mai place SUA si oracaiti ********* ca niste turbati.Inainte va placeau evreii ,mai ales ca va tineau partea dar acum cand si-au dat seama ca au gresit aparandu-va ,si au descoperit ca sunteti neam de ciorditori a-ti turbat de ''patriotism'' numai ca nici voi nu stiti ce este patriotismul.De data asta daca va puneti cu evreii o veti incurca si veti disparea .

    raspunde comentariului
  • @ Joaquin Murieta

    15 noiembrie 2017 16:24

    Te plateste psd-ul degeaba, pentru ca debitezi niste enormitati cat Casa Poporului. Diavolii sunt ca tine, nu ca Trump! Incearca si ei sa pacaleasca si sa prosteasca, dar degeaba, lumea a devenit mai isteata, mai cu discernamant! Nu mai au trecere balivernele unora de la Antene, deci cu atat mai mult balivernele tale!

    raspunde comentariului
  • Franjo Glavina DUMITRU ILIESCU TU DE GLONT AI SA MORI BESTIE

    15 noiembrie 2017 3:45

    DUMITRU ILIESCU TU NU AI INTELES CA FSB-KGB-GRU VA CONSIDERA CONSUMABILE! TU ESTI OMUL RUSIEI SI MERITI SA PLECI PE LUMEA CEALALTA UNA MAI BUNA CEA COMUNISTA, CEA ROSIE! DA DEA DUMNEZEU IN CHINURI SA MORI!

    raspunde comentariului
  • ar dumneata?

    15 noiembrie 2017 1:54

    Dumneata esti omul rusilor. La fel cu Tariceanu, Dragnea, pesedimea!

    raspunde comentariului
  • Joaquin Murieta

    14 noiembrie 2017 17:11

    Germanii sunt de rasa Ariana naivule ! Diavolul blond rasit si nazist Trump a emigrat in SUA din Germania si prin SUA umbla cu gluga Ku Klux Klanului pe cap. Pentru Americani tu esti un "inferior" de "rasa Latina" bun doar de exterminat. Diavolul blond rasist si nazist Trump spune despre tine. "Gunoiule Latin viata ta nu valoreaza pentru mine nici cat glontul pe care il voi cheltui ca sa te ucid."

    raspunde comentariului
  • ALEX

    14 noiembrie 2017 12:55

    DA' CE VREI MA? SA CONTROLEZE TOTAL PSD KGB?????????? SI GERMANIA DE VEST A FOST SUB CONTROL AMERICAN 40 DE ANI, SI CE LE-A MERS PROST? ASTA CA SA VORBIM SIMPLIST, PENTRU SEPEPISTI

    raspunde comentariului
  • Joaquin Murieta

    14 noiembrie 2017 0:40

    Diavolul blond nazist si rasist Trump vrea sa extermine poporul Roman numit de el "inferior" de "rasa Latina". 2 000 000 de Romani au pierit deja si macelul continua cu fiecare disperat care se sin-ucide nemaiputand suporta shomajul adus de Americani pentru a extermina poporul Roman.

    raspunde comentariului
  • Gigel

    13 noiembrie 2017 10:11

    In Romania alternativa la USAUE este Rusia Co cu salariul minim de 60 Eur. Am fost acolo ne-a dus taica Ilici zis Iliescu si Walrer Roman in 1990 și tare bine mai era. Probabil cei de la putere gândesc că românii sunt masochisti si prosti de emigrează in vestul europei in loc sa mearga frumos in Rusia. Asa este suntem proamericani, si Ceausescu era de asta l-au omorât rușii. Altfel nenea ăsta ca toti declaratii nationalisti probabil fura de rupe. Așa de mult iubesc Romania că ar vrea sa o ia acasa. Deocamdata rusii ne-au luat teritorii pe care nu le mai pupăm, americanii nu pot lua teritorii. Restul cu economie fabricii etc, ce au luat vesticii functioneaza ce au luat rusii au inchis cu exceptia Lukoil pe care nu o pot inchide ca pierd piata.

    raspunde comentariului
  • centrix

    13 noiembrie 2017 9:06

    Inca un manifest manelist care canta "dusmanii mei, dusmanii mei", numai sa scape ei. Cica vinovati sunt numai cei de afara, nu cozile de topor dinauntru, cei care din prostie, lene si lacomie au impresia ca stiu ei totul si se mira de ce le ies toate pe dos, in loc sa lase pe cei mai buni din neam sa conduca. Ingamfarea ca au ei dreptate prin vot si lipsa unei judecati logice ii fac sa creada in droburi de sare care o sa le cada in capul cel prost dar mandru si impertinent Ei nu stiu ca sunt cetateni normali al lumii de azi. Ei nu stiu nici sa fie nationalisti in lumea concurentiala si deschisa de azi, in care fiecare natie isi alege pe cei mai priceputi sa-si aduca popoarele lor in frunte, sa promoveze stiintele si sa inlature bajbaielile prostesti spre himere aparent stralucitoare, in spatele carora se desfasoara fumul dezastrelor produse de erorile proprii in alegerea adevarelor confruntari, mai intai cu tine insuti, spre cunoasterea adevarata a lumii prin logica si nu prin pareri. Mai multa smerenie, nu in sensul lenei de a sti si de a face, ci in straduinta de a sti si a face din ce in ce mai bine.

    raspunde comentariului
  • USA

    13 noiembrie 2017 9:05

    Are dreptate generalul, in Romania actuala functioneaza doua state paralele, unul legal iar celalalt penal.

    raspunde comentariului
  • Alf

    13 noiembrie 2017 8:47

    Sub jugul rusesc am fost, Si astăzi mai avem cicatricile economice sociale si comportamentale lăsate de "civilizatia" bolsevică. Naionalismul e cea mai urâtă manifestare socială, o frână în dezvolatrea relatiilor interne si externe la un popor care doreste să trăiască într-un mediu civilizat intern si extern, asa că strigoii comunisti de teapa iliestilor sunt dăunători i trebuiesc ignorati. Publicarea asertiunilor lor face numai rău, în special mentalului celor tineri.

    raspunde comentariului
    • Andreas

      13 noiembrie 2017 9:34

      Incercati sa puneti in balanta,din experienta proprie sau vorbind si cu cei care au prins anumite aspecte si din vechiul sistem.Lucrurile nu sunt doar albe sau negre.Natiunilor nu le place sa fie aservite altora.In cazul nostru,am fost sub control rusesc,iar acum suntem obedienti altorapoate.Nici comunismul si nici capitalismul nu au adus echilibru si multumire sociala.Poate va exista ceva mai bun,cu mai multi oameni care se pot bucura de viata.Eu sunt generatie de mijloceram la vremea respectiva tinerii care au ,facut revolutia'.Si noi am fost prostiti.Nu la asta ne-am asteptat.Generatia tanara de acum sa caute un model social mai bun.Sper sa fie manipulati intr-o masura mai mica.

      raspunde comentariului
  • ioan

    13 noiembrie 2017 8:23

    statul paralel sunteti voi !!!!!! clica de bolsevici aserviti care va vindeti natia si tara pt cativa gologani si un ciolan de ros.sa va fie rusine. ati adus tara in genunchi , lipsita de orice putere economica si aparare in fata oricarei amenintari. daca Cipru vine maine peste noi imposibil ne-ar cuceri in cateva zile. ati vandut si inca vindeti toate resursele posibile din aceasta tara iar acum vreti sa transformati poporul in sclavi. comiteti un genocid impotriva propriului popor, prin lipsa de asistenta medicala, lipsa de educatie si infometare prin saracie. ati distrus agricultura si importati toate otravurile de la clienti vostri. ati falimentat toata industria nationala ca sa o puteti cumpara pe 2 lei.si daca mai vrei sa sti ceva, daca ii sa fie aceasta nebunie sa ne conduca ceva forta straina, mai bine sa fie SUA decat rusia. tradatori de neam ce sunteti !!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • Vin rusii

    13 noiembrie 2017 6:45

    Statul paralel.. Leitmotivul PSD pe toate cararile. Ce nu este PSD, controlat de PSD, de gasca lui Dragnea ot Gratia, este statul paralel. Indragostit lulea de partidul - stat, marca PCR, este statul paralel. Asa si este, restul Romaniei este statul paralel, PSD este palalel restului tarii. Fiecare pasare pe limba ei piere. Acum este vremea PSD ul. Cel putin o parte din el partea care a pus stapanire pe tara si o batjocoreste cu nostalgii comuniste rusesti si cu metafore mexicane si din pacate gaseste si pe cel care sa publice elucubratiile.

    raspunde comentariului
    • centrix

      13 noiembrie 2017 9:28

      "Stratul paralel" invocat de populistii neamului este tot o forma de dictatura care nu se vrea controlata in prostiile pe care le tot face. In loc sa le multumeasca pentru ca nu ii lasa sa se inece mai repede, corectandu-le prostiile cele mai evidente. Dar ei se vad vazuti de ceilalti altfel decat se vad ei insisi si nu le place sa ajunga sa-si modifice bunele pareri despre sine, incearca sa le spuna ca ceilalti nu-i vad bine ca nu le-au citit complet prostiile evidente de la primele randuri. "Statul paralel" este chiar opinia publica, pe care ei o cred numnai prostimea pacalita la alegeri.

      raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:42

    DE SUS IN JOS,CLENEARS,REPEDE,RAPID SI CURAT LUNA

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:40

    SOCIETATE NON-PROFIT,EXECUTAM,ELIMINAM,TERORISTII,CRIMA ORGANIZATA,PE GRATIS

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:38

    OPERATIUNI SPECIALE,PIRLIM PORCIII SI SOBOLANII STATULUI SPECIAL FORCES,IN TOCANA PORCILOR,S.A.S CONSERVE SI RESTURI

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:34

    AI NOSTRII,PORCI GRASI, SAU PORCII NOSTRII GRASI,-S-A UNFLAT,CA.... SI TARITZA,IN EI

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:31

    SA -SI ALEAGA PLECAREA IN ONE ANOUTHER WORLD,NEW WORLD,ULTIMA DORINTA FREE WILL,TO RESPECT THE TERRORIST,MASS MORDER CRIMINALS

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:27

    VICTIME COLATERALE, CLEAN THE SHIT,THE SI-AITZI

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:24

    FUNIA DE GIT,TRADATORILOR,TERORISTILOR STATULUI,CARTUSUL,GLONTUL,E PREA SCUMP

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:20

    CIND ERA BUSH,CLINTON,OBAMA, ERAU SLUGILE,NWO,ACUMA RIDICA GLASUL,SE DAU ROTUNZI,MARI CU ASA ZISII ATOTPUTERNICII,PIRAMIDEI MAFIEI SI CORUPTIEI GLOBALISTE,CINTA LA STRUNA BILDERBERGILOR IN COR,LE ESTE FRICA SA-SI PIARDA AVERILE,PUTEREA, SI VIATA,SOBOLANILOR ROSSI GLOBALIZATI

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:11

    BANDEROLA TRICOLORA DE GIT SI SACRIFICAT,NU-I PACAT,MARE, SE ROAGA ROMINII,DOAMNE AJUTA-NE SA SCAPAM,DE EL DE EI,

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:08

    BUN DE PIRLIT,,SACRIFICATIN CURTEA UNITATI ORGANIZATILOR OCULTE SECRETE, O ALTA TOCANA,A PORCILOR

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:05

    CE FATA DE PORC,NUMAI,BUN, DE PILITDE SACRIFICAT MASONUL, NWO,

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 5:02

    BA NU VA MAI SALVEAZA DIN MAINILE POPORULUI,NICI AMERICONII,NICI RUSNACII,NICI ORAZARII,O SA AJUNGETI,EROI,IN CUTII,DE BANANE,FARA ORGANE LA STAPIINII VOSTRII NWO,BILDERBERGI, NEAM DE TERORISTI,PEDOPHILI,CRIMINALI IN MASA,EUGENICI

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 4:53

    GLADIOSII NOSTRI,CAPETENIILE SATANELE AUTOHTONE,LINGAI,SLUGIILE, SOBOLANII NOI ORINDUIRI ,CLICK-CLACK,SAU FUNIA

    raspunde comentariului
  • Haraso

    13 noiembrie 2017 4:52
  • un roman

    13 noiembrie 2017 4:50

    CE VA ASTEAPTA,TERORISTILOR,CRIMINALILOR IN MASA,TRADATORILOR ? VA ARESTEAZA PATRIOTII,VA JUDECA IN FATA POPORULUI,POPORUL SA DECIDA,E VAI DE VOI,AJUNGETI,PACHETELE,IN CUTIII,DE BANANANE,CADOU,STAPINILOR, VOSTRI NOUA ORDINE A MAFIEI,CORUPTIEI GLOBALISTE VOI SLUGILE PRIMII SACRIFICATI,DUPA CAPETENIILE,TOPUL PIRAMIDEI

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 4:38

    VA PRIND PATRIOTII,NATIONALI SI PATRIOTII GLOBALISTII,VA INMOAIEI COASTELE SI DNA-ul,ADN-ul,va triimet,pe alta planeta,lume,va taie gazul,masoneriilor,organizatilor oculte satanice,pedophile NWO

    raspunde comentariului
  • un roman

    13 noiembrie 2017 4:32

    MOTHER F...RS,M-ATI FACUT,MI-ATI FURAT OCHELARII,TREI PERECHII,NOROC,CA AM RAMAS CU UNUL,PE TRUMP, ...P.S GOGALITI,TWITTY,CUVINTUL,PATRIOT,SA VEDETI CINE SUNTEM,IN THE STATES,ALL,THE PLANET STATES ! SMILLE,BE HAPPY,YOU,THE SECRET ORGANIZATION,ARE AGAIN,ON THE PICTURE,RECLAMA,PE GRATIS,DUPA PROSTIE,IDEEOTIE,BA DE LA FALSI,INFECTANTI,DEZINFECTANTI,NU-ATI DAT,PE SPATE,DA DE PROSTIE,FRICA,DE UMBRA POPORULUI,FITZI SIGURI,CA NICI,CU PALARIOARA SI SHALOM,SHALOM,CU SHOARMA,NU SCAPATI,APOCALIPSA,E PE VOI,VA URMARESTE,P.S 2 PLUS DOI,LENTILELE,ZEITS,ZEIS DE CRISTAL SI RAMA DIN GOLD

    raspunde comentariului
  • Silviu

    13 noiembrie 2017 2:01

    Rog moderatorul RL să își facă datoria pe acest forum, în sensul să decidă dacă limbajul folosit de unii utilizatori este adecvat pentru comunicare pe bază de idei și nu pe intrecerea între aruncători de expresii injurioase sau măscări.