Biserica intervine în scandalul vaccinării: Susținem imunizarea în scop terapeutic

de Roxana Petre , 07 august 2017 - stire actualizata la ora 23:21, 07 august 2017
Biserica intervine în scandalul vaccinării: Susținem imunizarea în scop terapeutic

 

Biserica susține programele publice de vaccinare care urmăresc scopuri terapeutice, însă este nevoie de o informare precisă, detaliată și transparentă privind activitățile din procesul de vaccinare. Totodată, autoritățile competente și companiile farmaceutice ar trebui să dea asigurare părinților că vaccinurile provin din surse sigure, precizează Patriarhia Română.

„Descoperirea vaccinului ca metodă de prevenţie şi tratament medical a reprezentat un pas foarte important în medicina modernă. Astfel, au fost eradicate boli foarte grave, au fost salvate milioane de vieţi şi s-a îmbunătăţit semnificativ calitatea vieţii oamenilor. Vaccinurile sunt de o importanţă deosebită în prevenirea unor boli şi epidemii care pot ameninţa viaţa unor segmente foarte largi de populaţie, contribuind astfel la apărarea darului sacru al vieţii umane. În acest sens, părinţii au responsabilitatea de a preveni îmbolnăvirea copiii şi de-a salva viaţa acestora în caz de boală, vaccinarea copiilor având un rol important în apărarea vieţii şi a sănătăţii acestora", precizează Comisia etico-juridică a Patriarhiei Române, într-un comunicat.


Citește și:  Medicii susțin că reacțiile adverse grave ale vaccinării sunt rar întâlnite

Reacții adverse la vaccin, precum coma sau convulsiile, sunt foarte rare, spun specialiștii. În schimb, cea mai întâlnită reacţie adeversă a vaccinării este febra, dar pe scurtă durată pot apărea şi alte efecte, precum lipsa poftei de mâncare sau mărirea ganglionilor.

Astfel, Biserica susţine programele publice de vaccinare care urmăresc scopuri terapeutice. Cu toate acestea, precizează că efectele secundare menţionate în prospectele medicamentelor, inclusiv vaccinuri, ar putea determina ezitări şi rezerve ale unor părinţi faţă de administrarea acestor medicamente propriilor copii.

„Aceste ezitări sunt fireşti şi trebuie adresate şi discutate în detaliu cu personalul medical, cel mai în măsură să ofere sfaturi competente şi recomandări părinţilor. De aceea, părinţii copiilor trebuie să primească asigurări din partea autorităţilor competente şi a companiilor farmaceutice asupra faptului că vaccinurile provin din surse sigure şi că sunt stabilite responsabilităţile producătorilor şi ale autorităţilor publice pentru erorile medicale şi efectele secundare ale vaccinurilor, în cazul în care acestea apar. Este în beneficiul copiilor şi al familiilor din Romania să existe o informare precisă, detaliată şi transparentă cu privire la toate activităţile cuprinse în procesul de vaccinare", mai transmite Patriarhia.

Potrivit sursei citate, dacă părinții vor ști că sunt respectate normele de siguranţă şi de calitate în fabricarea, transportarea şi administrarea vaccinurilor, ei își vor vaccina copiii.


 

 

Comentarii

  • Joaquin Murieta

    08 august 2017 22:55

    Vaccinarea trebue sa fie obligatorie, fortata daca e cazul. Ludovic al 15-lea a murit de Rujeola care ucisese si multi locuitori ai Americii unii dintre ei cultivatori si consumatori de cartofi. Se pare ca regele s-a imbolnavit dupa ce a mancat niste cartofi infectati. Ludovic al 16-lea stia toate astea deci s-a vaccinat impotriva Rujeolei in public si a recomandat tuturor Francezilor sa se vaccineze si ei. A recomandat dar nu a impus nimanui asta si putini s-au vaccinat. Cum toti Francezii stiau deja cum murise Ludovic al 15-lea refuzau sa manance cartofi in loc sa procedeze ca Ludovic al 16-lea care se vaccinase si apoi manca cartofi. Cand s-a treminat painea a izbucnit revolutia Franceza. "Sa manance prajituri" din cartofi a spus Maria-Antoneta. Asa supra vietuiau deja Spaniolii, Austriecii, Germanii, Englezii, Irlandezii, Peruanii, Mexicanii si multi altii. Regele si regina au fost ghilotinati. Nu se stie ce s-ar fi intamplat daca Francezii ar fi fost vaccinati fortat de rege si apoi convinsi sa manance cartofi care nu erau ei de vina ci Rujeola necombatuta cu vaccin care l-a ucis pe Ludovic al 15-lea. Cuvantul "cartof" sau "chartof" cum spunea Ludovic al 16-lea nu exista azi in limba Franceza dar Francezii mananca "pomme de terre" si sunt azi toti vaccinati impotriva Rujeolei.

    raspunde comentariului
  • Agamenco

    08 august 2017 21:02

    Ma bucur ca a intervenit si biserica in mod pozitivi. Multi prosti asculta numai de biserica.

    raspunde comentariului
  • Zarzarel

    08 august 2017 16:30

    Hotarati-va neam de naparci.Cand biserica nu vrea stiinta e neiluminata,cand vine cu stiinta in ajutor nu e in duh?Tati de femei nebune si femei de nebuni tati.Sa pupati dreapta Sf.Parinte ca vine in ajutor.Nu tu lele nebuna sa-ti pui intrebari la care abia a raspuns microbiologul francez Pasteur dupa zeci de ani de studiu a facut cu chiu cu vai ser antiholera sau febra galbena sa nu vomati ferea din voi,a combatut injectos turbarea sufletelor voastre.La fel mame infertile pun la indoiala munca titanica a microbiologului roman Victor Babes ce a invins injectos rabia dar si ofticarea sufletelor voastre deci miselia turbeculozei.Sau poate fac mamele nesatule de injectii carnale intramembre o insulina mai antidiabetica mai buna ca a savantului roman Paulescu,ma gandesc din experienta empirica,sarind peste progeniturile trecatoare.Sarut dreapta parinte am simtit nevoie de palma crestina care era doar un branci.La injectie cu plozii vostrii ca nu -i salveaza trufia neinteleapta de pojar.

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 10:01

    Preafericite !!,daca erai un om de rand NEFERICIT !!,as fi inteles preocuparea sa-ti vacinezi copilul sa-i asiguri o protectie suplimentara ,dar menirea dumitale este sa te grjesti de sufletele oamenilor ,de pastrarea DREPTEI CREDINTE si de pastorirea supusilor !!,nicidecum de cine se vaccineaza .Cata vreme BOR a fost hulita datorita celor care erau hirotonisiti si acoperiti de haina bisericeasca se cuvine preafericitule or sa porti haine cernite un an in semn de pocainta or sa-ti dai demisia .Cand Dumnezeu vrea sa-i piarda pe oameni intai le ia mintile !!, desfriul si lacomia a ajuns mult prea sus in biserica ce o pastoriti.AM CRESCUT IN RESPECT SI CREDINTA IN DUMNEZEU , Sunt ortodox ,vreau sa-mi pastrez credinta ,prea multi romani s-au razletit datorita greselilor facute de pastorii preotime dea lungul timpului .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 10:01

    Preafericite !!,daca erai un om de rand NEFERICIT !!,as fi inteles preocuparea sa-ti vacinezi copilul sa-i asiguri o protectie suplimentara ,dar menirea dumitale este sa te grjesti de sufletele oamenilor ,de pastrarea DREPTEI CREDINTE si de pastorirea supusilor !!,nicidecum de cine se vaccineaza .Cata vreme BOR a fost hulita datorita celor care erau hirotonisiti si acoperiti de haina bisericeasca se cuvine preafericitule or sa porti haine cernite un an in semn de pocainta or sa-ti dai demisia .Cand Dumnezeu vrea sa-i piarda pe oameni intai le ia mintile !!, desfriul si lacomia a ajuns mult prea sus in biserica ce o pastoriti.AM CRESCUT IN RESPECT SI CREDINTA IN DUMNEZEU , Sunt ortodox ,vreau sa-mi pastrez credinta ,prea multi romani s-au razletit datorita greselilor facute de pastorii preotime dea lungul timpului .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 10:01

    Preafericite !!,daca erai un om de rand NEFERICIT !!,as fi inteles preocuparea sa-ti vacinezi copilul sa-i asiguri o protectie suplimentara ,dar menirea dumitale este sa te grjesti de sufletele oamenilor ,de pastrarea DREPTEI CREDINTE si de pastorirea supusilor !!,nicidecum de cine se vaccineaza .Cata vreme BOR a fost hulita datorita celor care erau hirotonisiti si acoperiti de haina bisericeasca se cuvine preafericitule or sa porti haine cernite un an in semn de pocainta or sa-ti dai demisia .Cand Dumnezeu vrea sa-i piarda pe oameni intai le ia mintile !!, desfriul si lacomia a ajuns mult prea sus in biserica ce o pastoriti.AM CRESCUT IN RESPECT SI CREDINTA IN DUMNEZEU , Sunt ortodox ,vreau sa-mi pastrez credinta ,prea multi romani s-au razletit datorita greselilor facute de pastorii preotime dea lungul timpului .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 10:01

    Preafericite !!,daca erai un om de rand NEFERICIT !!,as fi inteles preocuparea sa-ti vacinezi copilul sa-i asiguri o protectie suplimentara ,dar menirea dumitale este sa te grjesti de sufletele oamenilor ,de pastrarea DREPTEI CREDINTE si de pastorirea supusilor !!,nicidecum de cine se vaccineaza .Cata vreme BOR a fost hulita datorita celor care erau hirotonisiti si acoperiti de haina bisericeasca se cuvine preafericitule or sa porti haine cernite un an in semn de pocainta or sa-ti dai demisia .Cand Dumnezeu vrea sa-i piarda pe oameni intai le ia mintile !!, desfriul si lacomia a ajuns mult prea sus in biserica ce o pastoriti.AM CRESCUT IN RESPECT SI CREDINTA IN DUMNEZEU , Sunt ortodox ,vreau sa-mi pastrez credinta ,prea multi romani s-au razletit datorita greselilor facute de pastorii preotime dea lungul timpului .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 10:01

    Preafericite !!,daca erai un om de rand NEFERICIT !!,as fi inteles preocuparea sa-ti vacinezi copilul sa-i asiguri o protectie suplimentara ,dar menirea dumitale este sa te grjesti de sufletele oamenilor ,de pastrarea DREPTEI CREDINTE si de pastorirea supusilor !!,nicidecum de cine se vaccineaza .Cata vreme BOR a fost hulita datorita celor care erau hirotonisiti si acoperiti de haina bisericeasca se cuvine preafericitule or sa porti haine cernite un an in semn de pocainta or sa-ti dai demisia .Cand Dumnezeu vrea sa-i piarda pe oameni intai le ia mintile !!, desfriul si lacomia a ajuns mult prea sus in biserica ce o pastoriti.AM CRESCUT IN RESPECT SI CREDINTA IN DUMNEZEU , Sunt ortodox ,vreau sa-mi pastrez credinta ,prea multi romani s-au razletit datorita greselilor facute de pastorii preotime dea lungul timpului .

    raspunde comentariului
  • andreesanu

    08 august 2017 10:01

    Preafericite !!,daca erai un om de rand NEFERICIT !!,as fi inteles preocuparea sa-ti vacinezi copilul sa-i asiguri o protectie suplimentara ,dar menirea dumitale este sa te grjesti de sufletele oamenilor ,de pastrarea DREPTEI CREDINTE si de pastorirea supusilor !!,nicidecum de cine se vaccineaza .Cata vreme BOR a fost hulita datorita celor care erau hirotonisiti si acoperiti de haina bisericeasca se cuvine preafericitule or sa porti haine cernite un an in semn de pocainta or sa-ti dai demisia .Cand Dumnezeu vrea sa-i piarda pe oameni intai le ia mintile !!, desfriul si lacomia a ajuns mult prea sus in biserica ce o pastoriti.AM CRESCUT IN RESPECT SI CREDINTA IN DUMNEZEU , Sunt ortodox ,vreau sa-mi pastrez credinta ,prea multi romani s-au razletit datorita greselilor facute de pastorii preotime dea lungul timpului .

    raspunde comentariului
  • Dan Alexandroaie

    08 august 2017 9:42

    Popa asta s-a trezit vorbind. O lichea, scula psd-lui. Sa se vaccineze el primul, poate asa crapă mai repede si scapa biserica de inca un imbuibat!

    raspunde comentariului
  • Dan T

    08 august 2017 8:14

    Deci se poate ca si Patriarhia sa aiba pozitii moderne fata de unele problemele sociale controversate !Bine ar fi sa continue pe aceasta linie, macar retrograzii si-ar pune surdina la declaratiile lor anacronice - ca doar se afirma ca peste 80 din romani sunt credinciosi ortodocsi !

    raspunde comentariului
  • Ion

    08 august 2017 7:36

    Lasati medicii faca terapia viiilor iar preotii de a adormitilor.

    raspunde comentariului
  • Incepeti voi si va vaccinati in scop terapeutic,ipocritilor!

    08 august 2017 7:21
  • Kuminecăturile Gemene

    08 august 2017 7:02

    Probabil vor să zică că numai la cabinetul episcopal ecce disponibil vaccinul cel mai eficace, injecție la bucci sau cel oral, cel puțin o doză inițial cu fortificare la intervale regulate cunoscute sub denumirea de sărbători

    raspunde comentariului
  • Darwin

    08 august 2017 6:35

    Si apele termale au efect terapeutic. Ce vor sa spuna preanecuratele fețe bisericești?

    raspunde comentariului
  • un crestin ortodox

    08 august 2017 6:27

    Sunt ortodox, dar absolut nimic din ce debiteaza preanefericitii astia cu barba nu rezoneaza cu mine. Vaccinarea in scop "terapeutic" este ultima inepție a unor barbosi care habar nu au depre ce vorbesc. Rușine BOR! Nu va mai băgati in ce nu va privește!

    raspunde comentariului
  • alina

    08 august 2017 3:12

    Si de cand e nevoie de sustinerea mafiotilor BOR pentru o decizie care tine de sanatatea publica?? Sa-si vada de treaba lor prea nespalatele si nesimtitele fete bisericesti

    raspunde comentariului
  • alina

    08 august 2017 3:12

    Si de cand e nevoie de sustinerea mafiotilor BOR pentru o decizie care tine de sanatatea publica?? Sa-si vada de treaba lor prea nespalatele si nesimtitele fete bisericesti

    raspunde comentariului
    • dusu

      08 august 2017 10:23

      alinuta ! or primit directiva de la organe, ca organili stiu ca popa ii ascultat de romini

      raspunde comentariului
  • dusu

    08 august 2017 0:02

    la romanica vaccinarea se face numai in scop terapeutic miine apare un romin facut doctor in romanica si o sa le esplice compatriotilor ca intr adevar e terapeutic vacccinul, ha ha

    raspunde comentariului
  • Liliana

    07 august 2017 23:55

    Vaccinarea in scop TERAPEUTIC? adica in caz de simptome, patologie, nu? CARE vaccinare e aia? Domniile lor vorbesc ca sa nu sforaie? Sa se concentreze pe transplantul de fecale terapeutic, acolo s-a ajuns din cauza distrugerii florei microbiene din corp prin medicamente tot mai agresive.

    raspunde comentariului
  • mihai

    07 august 2017 23:39

    Cine le-a cerut parerea preacinstitelor barbi homosexuale bisericesti? Ce studii in mdecinia, imunologie sau alte stiinte relevante au acest barbosi care sustin vaccinarea in scop "terapeutic"? Ce gluma buna asta isi dau cu parerea neinvitati despre orice. Altul cu barba din gashca lor zicea ca Untold ezte inchinat Satanei... sa te crucesti, nu a,ta, au luat-o popii pe aratura.