Armata Română a reînhumat osemintele eroilor căzuți la Stalingrad în niște cutii de carton

de Mihai Diac , 05 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 08:56, 05 octombrie 2017
Armata Română a reînhumat osemintele eroilor căzuți la Stalingrad

Ministerul Apărării Naționale a anunțat reînhumarea, în mod festiv, a osemintelor unor militari români care au murit în cel de-al Doilea Război Mondial pe teritoriul URSS, mai ales în apropiere de Stalingrad.

Cimitirul de onoare se află pe actualul teritoriu al Rusiei. În mod surprinzător, din fotografiile prezentate de partea română se vede că rămășițele pământești ale eroilor au fost aduse, pentru a fi reînhumate, în niște simple lăzi de carton, lipite cu bandă adezivă și legate pe deasupra cu panglică tricoloră.

"În fotografiile publicate de MApN se vede că au fost folosite niște cutii de carton cu steagul României. Oare militarii nu ar fi meritat mai mult? Chiar nu se găseau bani în deja celebrul buget de 2% din P.I.B.? Mda, mă tem că nu banii au fost problema...", notează, despre acest subiect, jurnalistul Adelin Petrișor.

Loading...

Comentarii

  • Popei

    05 octombrie 2017 15:21

    Stati linistiti ca nu ne ajung padurile cati romanasi au murit in Rusia asa s-a ajuns la carton.

    raspunde comentariului
  • Dragut Voicu

    05 octombrie 2017 11:37

    Bunicul meu a murit degeaba la Stalingrad. Bunica ca vaduva de razboi nu a fost niciodata despagubita cu toate ca a trait pana in 2007.

    raspunde comentariului
    • FERICE DE EI

      05 octombrie 2017 16:58

      NISTE NOROCOSI BUNICII TAI...EL CA NICI NU A PRINS COMUNISMUL...EA CA NICI NU A PRINS PROGRAMUL DE GUVERNARE STIUT DIN SCOARTA-N SCOARTA DOAR DE UN SINGUR OM....mai grav e de noi, cei ce azi traim...

      raspunde comentariului
  • Virgil Ciuca

    05 octombrie 2017 10:16

    Cat timp Romania va ramane o COLONIE ne putem astepta ca INTREAGA TARA SA FIE INGROPATA intr-o cutie de carton! DESI STIM CA guvernatorul Coloniei Romania este neamt, sef la SRI este evreu, in guvernul tarii sunt destui alogeni -cu precadre evrei si arabi- cu un parlament de "puscariabili" - asa zice tovarasul Basescu, - cu consilieri straini la presedentie, la guvern, la senat, la DNA si la Justitie- daca cumva mai avem justitie adevarata - cu mass media controlata de trusturi ostile poporului roman - cu ambasadori straini care se amesteca in toate sectoarele de activitate ale ROMANIEI, fara armata dar cu un REGIMENT de generali - dintre care multi tradatori de tara si neam -, IMBECILIZATI CU FILOZOFII GLOBALISTE SI RELIGIOASE NE ESTE TEAMA SA PUNEM MANA PE ARME PENTRU A NE SALVA DE LA DISPARTIA CA NEAM SI A SALVA ROMANIA DE LA DEZINTEGRARE CA STAT- caci acestea au fost si raman obiectivele loviturii de stat din decembrie 1989TREZESTE-TE POPOR ROMAN, TREZESTE-TEVirgil CiucaBucuresti5 octombrie 2017

    raspunde comentariului
    • Schnappi

      05 octombrie 2017 21:33

      Bai Ciuca, uita-te mai bine in poza. Cine i-au ingropat pe soldatii romani in carton? Vezi vreun neamt, mason, everu in poza? Eu vad numai romanasi de ai nostri, platiti bine si cu pensii "speciale" de la 45 de ani. Trebuiau sa refuze inmormantarea, sa faca scandal, sa faca cazul public. Dar ee.e.. ce ii doare pe ei. Inainte sa ii luam pe nemti, americani, masoni si evrei la intrebari mai bine am incepe sa ne uitam in oglinda sa vedem ce neamt de carpa suntem.

      raspunde comentariului
    • Camila Rodela

      05 octombrie 2017 11:08

      Buna ziua, prietenii mei sunt Camila Rodela si sunt din Michigan, United State. Sunt aici pentru a depune marturie despre lucrarile bune ale lui DR.OGAGA ??KUNTA în via?a mea. So?ul meu ?i cu mine am fost casatori?i timp de 27 de ani cu doi copii. acum doi ani totul a ajuns la capat. Am vrut so?ul meu înapoi ?i l-am rugat, dar nu a ascultat niciodata, a?a ca am dat peste câteva marturii despre aceasta vrajitoare particulara. Unii oameni au marturisit ca le-a adus înapoi pe iubitul lor Ex, unii au marturisit ca restaureaza uterul ?i vindecând cancerul ?i alte boli, unii marturisind ca poate vraji pentru a opri divor?ul ?i vraja pentru a ob?ine o slujba bine platita. Este uimitor, am dat peste o marturie speciala, era despre o femeie numita Vera, ea a marturisit despre modul în care a adus înapoi iubitul ei Ex ?i, la sfâr?itul marturiei sale, ?i-a scapat e-mailul. Dupa ce am citit toate acestea, am decis sa-i încerce. L-am contactat prin e-mail ?i mi-a explicat problema mea. ?i mi-a spus ce trebuie sa fac, am facut-o ?i so?ul meu sa întors la mine. Ne-am rezolvat problemele ?i am fost ?i mai ferici?i decât oricând. Esti un om talentat ?i nu voi opri publicarea lui pentru ca e un om minunat. Daca ave?i vreo problema ?i sunte?i în cautarea unei vraji adevarate ?i autentice, Încearca-l oricând, este raspunsul la problemele tale. Pute?i sa-l contacta?i prin e-mail ogagakuntagmail.com ?i sa va rezolva?i problemele ca mine. El poate rezolva urmatoarele probleme ?i multe altele.1 DACA VREA?I EX-BACK2 VREA?I SA CONVEN?I SOSIUNEA DUMNEAVOASTRA PENTRU ÎNCALCAREA DIVOR?IEI3 VA RUGAM SA VA PROMOVA?I ÎN OFICIUL DVS.4 VREI BARBA?I BARBA?I ?I FEMEILE CARE VOR VA CAUTA ATRACTIVA5 DACA DORI?I SA CONCEPTA UN COPIL6 VREI DUMNEAVOASTRA7 VEI DUMNEAVOASTRUL DUMNEAVOASTRA PENTRU AI IUBI DOAR PENTRU VESTUL VIE?II LUI8 Ave?i nevoie de SPELL buna LUCK9 Ave?i nevoie de un SPOT LOTTERY10 Ave?i nevoie de un loc de muncaogagakuntagmail.com

      raspunde comentariului
      • Shiva

        05 octombrie 2017 21:22

        rugati doctorul sa va dea alt tratament ,vad ca va simtiti mai rau . Concomitent studati Kama-Sutra si aplicati practic si zinic .Succes

        raspunde comentariului
  • un roman

    05 octombrie 2017 9:49

    SERVITI PATRIA = SERVITI SISTEMUL,REGIMUL,MAFIA SI CORUPTIA,

    raspunde comentariului
  • un roman

    05 octombrie 2017 9:47

    bine ca le-au lipit cu-o banda,tricolora cutiutele,Serviti Patria, la Timisoare,au ars,incinerat cadravele si dupa cenusa in Dimbovita, teroristi, s-au evaporat,sunt eroi vi sau morti,mari ofiteri,la SECU,Servici,Agenturile masonice,Armata,Politie,

    raspunde comentariului
  • Spurcata natie...

    05 octombrie 2017 9:16

    Aici se vede respectul armatei pentru sangele varsat si drapelul patriei.....va mai mirati de ce tinerii de la Timisoara au fost arsi si aruncati la gura de canal.

    raspunde comentariului
    • un roman

      05 octombrie 2017 9:29

      Ai dreptate,Eroi, sunt teroristii,tertionarii,tradatorii,, sunt o gramada ,asa la noi,are grija sistemul,regimul,,masoneriile de adevar ,istorie

      raspunde comentariului
  • Franjo Glavina CRIMINALII PSD ALDE ULTIMUL ACT

    05 octombrie 2017 6:15

    CRIMINALII PSD ALDE AU VRUT SA LE ARATE CRIMININALILOR DE LA MOSCOVA CA NU DAU DOI BANI PE EROII LUPTEI ANTI-BOLSEVICE. ORICUM FLACARILE IADULUI VOR VENI PESTE CRIMININALII CARE NE CONDUC. ESTE ULTIMA TOAMNA FARA CATUSE A LOR.

    raspunde comentariului
  • Tom

    05 octombrie 2017 3:16

    Asa au ajuns romanii? Nu mai avem nici demnitate,nici bun simt,nimic,nimic...!!?

    raspunde comentariului
    • Rumorel

      05 octombrie 2017 17:04

      HAI, MA, STII CUMVA NUMELE CELOR PUSI IN CUTII DE CARTON ACOLO?...DA-I INCOLO, DOAR NU ERAU PATRIOTI REVOLUTIONARI SIMPATIZANTI AI DOMNULUI PRESEDINTE LIVIU DRAGNEA CA SA MERITE NU STIU CE CINSTE...

      raspunde comentariului
  • Tepes

    05 octombrie 2017 2:34

    Inca stam, cu penalii la putere va venii saracia când inhumarile se fac în saci de plastic și aruncați în mlastina.

    raspunde comentariului
    • un roman

      05 octombrie 2017 9:36

      ce crezi,ca pleaca,dispar,se disperseaza,dispar singuri,o mina de ticalosi,fac ce vreau ei,Tara la picioare,iar poporul,prost,necultivat,indoctrinat,tinut in bezna ,intuneric,dezbinat,the Fear,se sperie si de umbrele lor si de gozii lor